"Museli to vědět." James Cameron naznačil podivné dění po katastrofě ponorky

bb bb
23. 6. 2023 14:59
Režisér slavného snímku Titanic a zároveň konstruktér ponorek James Cameron tvrdě zkritizoval čtyřdenní pátrací akci po podmořském plavidlu Titan, které implodovalo nad slavným vrakem. "K hledání nedošlo. Ponorka byla přesně tam, kde byla. Proč se úřady rozhodly neříct to, co věděly? Nabízí se ta otázka, že?“ řekl agentuře Reuters Cameron, který se jenom k Titaniku ponořil třiatřicetkrát.
"K pátrání vlastně nedošlo." James Cameron kritizoval úřady po implozi ponorky nad vrakem Titaniku. | Video: Reuters

Úřady spustily pátrání na velké ploše, média každý den informovala o tom, kolik posádce zbývá kyslíku. Celý svět s napětím sledoval, jak záchranná akce dopadne. "Hledání, hledání, hledání. Čtyři dny hledání. Běhali kolem toho jako šílení. Ponorka byla přesně nad tím místem, kde se zhroutila do sebe. Já věděl, že tam ji najdou," tvrdil Cameron. 

Podle něj se mělo pátrat hned nad oblastí, kde pětičlenná posádka plavidla firmy OceanGate ztratila spojení a odmlčel se i přístroj pro sledování. "To bylo rozhodující. Protože transpondér, který se používá ke sledování ponorky během sestupu a u dna, je plně autonomní systém. Je ve vlastním tlakovém pouzdře a má vlastní baterii. Tudíž ve chvíli, kdy ztratili komunikaci a sledování současně, bylo po ponorce," vysvětloval slavný režisér, jaký osud potkalo plavidlo, které se odmlčelo v neděli po jedné hodině a 45 minutách od začátku mise. 

Cameron se v devadesátých letech minulého století při natáčení svého oscarového trháku sám stal podmořským badatelem. Je spolumajitelem společnosti Triton Submarines, která vyrábí ponorky pro výzkumné účely a turistiku. Když se dozvěděl, že společnost OceanGate vyrábí hlubinnou ponorku s kompozitním trupem z uhlíkových vláken a titanu, byl skeptický. "Myslel jsem si, že je to příšerný nápad. Chtěl jsem se ozvat, ale předpokládal jsem, že je někdo chytřejší než já, protože jsem s touto technologií nikdy neexperimentoval," tvrdil Cameron.

Příčina imploze Titanu nebyla určena, ale Cameron předpokládá, že měli pravdu kritici, když varovali, že trup z uhlíkových vláken a titanu umožní oddělování dvou materiálů a mikroskopické pronikání vody, což časem povede k postupnému selhání. Komunita, která se podmořskými plavidly zabývá, dlouhodobě společnost OceanGate kritizovala za to, že neusilovala o certifikaci ponorky a provozovala ji jako experimentální plavidlo. Sám šéf firmy Stockton Rush, jenž při nehodě také zahynul, se dříve chlubil, že v rámci inovací pravidla porušuje.

Ponorka Titan sloužila k přepravování bohatých turistů k vraku legendárního zaoceánského parníku. K přerušení spojení s klesajícím plavidlem došlo minulou neděli. Tento čtvrtek pobřežní stráž uvedla, že se našly její trosky ve vzdálenosti přibližně 490 metrů od přídě Titaniku, který se nachází v hloubce kolem 3800 metrů.

"Vše může selhat, ale vy zůstanete naživu," sliboval zesnulý konstruktér ponorek turistům (21. 6. 2023)

"Vše může selhat, ale vy budete naživu, slibovali." Novinář popsal plavbu v pohřešované ponorce. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy