Mučení žen u výslechu. Tak pracují iráčtí vyšetřovatelé

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
9. 2. 2014 12:35
Zpráva Human Rights Watch mluví o bití, kopání, elektrických šocích i znásilňování.
Foto: Youtube/Human Rights Watch

Bagdád - Irácké bezpečnostní složky nelegálně zadržují stovky až tisíce žen, které během výslechů často týrají, mučí a znásilňují.

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve své nové zprávě uvedla, že část z nich je bez obvinění zadržována dlouhé měsíce nebo i roky, než vůbec mohou vidět soudce.

Mnohé z 27 žen, s nimiž pracovníci HRW mluvili, přiznaly zkušenosti s bitím, kopáním, věšením za nohy, elektrickými šoky, znásilňováním nebo výhružkami sexuálním napadením.

Jedna z nich na začátku loňského roku na setkání s HRW v bagdádském zařízení s celami smrti dorazila o berlích. Zástupcům organizace popsala, že kvůli devíti dnům bití a elektrických šoků v březnu roku 2012 zůstane navždy invalidní.

Na těle měla jizvy a spáleniny. O sedm měsíců později skončila na popravišti, a to i přesto, že ji soud nižší instance zprostil žaloby.

Vynucená doznání a korupce

Irácká justice je podle HRW slabá a protknutá korupcí. Obvinění jsou mnohdy založena na vynucených doznáních a soudní řízení ani zdaleka neodpovídají mezinárodním standardům.

Vyšetřovatelé se žen při výslechu často spíš než na zločiny, do nichž se měly údajně zaplést, ptají na to, co dělají jejich mužští příbuzní.

Iraqi Women Abused in Detention
Iraqi Women Abused in Detention

"Irácké bezpečnostní složky a úředníci se chovají, jako kdyby brutální zneužívání činilo zemi bezpečnější," říká Joe Stork, zástupce ředitele HRW pro Blízký východ a severní Afriku.

"Tyto ženy a jejich příbuzní nám řekli, že dokud budou bezpečností síly beztrestně zneužívat lidi, můžeme očekávat pouze další zhoršování bezpečnostní situace."

Manželé podezřelí z terorismu

"Nevíme, koho se máme bát víc, jestli Al-Káidy, nebo SWATu," přiznal jeden z obyvatel Fallúdži v provincii Anbar s odkazem na speciální protiteroristickou jednotku. "Proč bychom jim pomáhali bojovat proti Al-Kajdě, když až s ní skončí, tak si přijdou pro nás?"

V západoirácké provincii nedávno vzplály násilnosti mezi vládními ozbrojenci a sunnitskými povstaleckými skupinami.

O nadvládu tam od začátku roku usiluje organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIS), kterou mnozí považují za místní odnož Al-Káidy, přestože vedení nejznámější teroristické organizace na světě se od ní před pár dny distancovalo.

Chování bezpečnostních složek nicméně podle HRW snahy vlády bojovat proti terorismu podkopává.

Bezpečnostní složky podle zprávy porušují práva žen nejen při výsleších, ale po celou dobu vyšetřování. Vyhrožují jim klidně i před jejich příbuznými včetně jejich manželů a dětí. A nutí je podepisovat dokumenty, které si před tím nemohou ani přečíst.

Hromadné zatýkání

Zpráva hovoří i o případech, kdy jsou ženy bezpečnostními složkami zatýkány náhodně a hromadně coby kolektivní potrestání pro jejich mužské příbuzné za údajné teroristické činy.

Většina ze 4200 zadržovaných žen jsou sunnitky. Když je pak propustí z vězení - i kdyby bez úhony - jejich komunita na ně mnohdy nahlíží jako na "zneuctěné".

Premiér Núrí Málikí už loni v lednu slíbil, že trestní soudnictví projde reformami. Jedním z prvních kroků přitom mělo být právě osvobození žen, kterým už byl vydán soudní příkaz k propuštění. HRW kritizují, že situace se v tomto ohledu vůbec nezměnila.

"Selhávání soudů ve vyšetřování obvinění ze zneužívání a předvedení násilníků před spravedlnost povzbuzuje policii, aby falšovala přiznání a užívala mučení," uvádí organizace.

Zpráva se kromě svědectví samotných vězeňkyň opírá i o výpovědi členů jejich rodin, obhájců a vězeňských zdravotníků či o oficiální soudní dokumenty, rozhovory s iráckými úřady i se dvěma místopředsedy vlády.

 

Právě se děje

Další zprávy