Msta na bezbranných.Jak Čínu trýzní vraždy ve školkách

Martin Novák Martin Novák
13. 5. 2010 9:25
Od konce března už osm mužů útočilo noži a sekerami na děti
Matka před školní branou v Kchunmingu na jihu Číny.
Matka před školní branou v Kchunmingu na jihu Číny. | Foto: Reuters

* Za necelý měsíc zemřelo při osmi útocích už 15 dětí * Školky a školy samy přijímají bezpečnostní opatření * Útočníky podle všeho motivuje nenávist a touha pomstít se za údajná příkoří

Peking - Osmačtyřicetiletý Wu Chua-ni vběhl v úterý do mateřské školky kolem osmé hodiny ráno. Vytáhl kuchyňský sekáček a vrhal se na všechny, kteří mu přišli pod ruku.

Výsledkem jeho běsnění bylo sedm mrtvých. Pět malých chlapců, dvě děvčátka a učitelka. Další dvě děti jsou v kritickém stavu. Některým obětem ještě nebyly ani tři roky.

Wu byl podle čínského tisku majitelem budovy, ve které se školka nachází a měl s jejím vedením spory kvůli penězům.

Čína je otřesena, protože série vražedných útoků na mateřské a základní školky nebere konce. Toto byl už osmý vpád ozbrojeného muže od 23. března.

Útočili lékař, učitel i farmář

Na různých místech země už tak zemřelo rukou vrahů patnáct malých dětí a dvě učitelky, desítky lidí skončily se zraněními v nemocnicích.

V jedné školce vraždil bývalý lékař. Ve druhé učitel, propuštěný kvůli psychickým problémům.

Foto: Reuters

Na jiném místě se na děti vrhl muž, kterému úřady nařídily strhnout dům, který postavil pro svého syna za celoživotní úspory. V dalších školkách zabíjeli zemědělec nebo nezaměstnaný dělník.

Dva z útočníků spáchali po činu sebevraždu, jeden z nich upálením. Další muž dostal u soudu trest smrti a rozsudek už popravčí četa vykonala.

Všechny činy mají společného jmenovatele. Touhu pomstít se společnosti, všem kolem, za domnělou či skutečnou nespravedlnost či pohrdání. Ale proč tak bezprecedentně surovým způsobem?

"Ti lidé se prostřednictvím dětí mstí jejich rodičům. V Číně je jak známo politika jednoho dítěte, většina rodičů smí mít jen jednoho potomka. Takhle je připraví o všechno. Podle toho, co vím, tak jde o lidi, kteří se domnívají, že nemají žádné zastání před nespravedlností nebo které frustrace z neúspěchu dohnala k takovým činům. V Číně existuje velký kult úspěchu a komu se nedaří nebo vejde ve známost, že nějak selhal, ztrácí tvář a společenský status," říká Pavel Kacíř, který v Pekingu několik let studoval.

Ozbrojená stráž před školou v Nankingu.
Ozbrojená stráž před školou v Nankingu. | Foto: Reuters

Frustrace a hněv na společnost, vedoucí k extrémně brutálním činům, podle něj není jen záležitostí Číny. K podobným případům, i když ne v takové míře, došlo i na Tchajwanu a v Japonsku.

Čínská vláda se pokouší mírnit strach rodičů. Policisté dostali nařízeno hlídat před mateřskými školkami a základními školami všude, kde to je možné a mají také za úkol pokusit se dopředu odhadnout, zda se k budovám neblíží podezřelý člověk.

Školy a školky se vybavují pepřovým sprejem, slzným plynem, sítěmi, železnými tyčemi či rukavicemi odolnými proti bodnutí nožem, aby se v případě nutnosti pokusily učitelky a vychovatelky ochránit děti. 

Střelné zbraně zatím nikdo nepoužil 

Všechny útoky podnikli násilníci nožem nebo sekáčkem. Vlastnictví střelných zbraní je v Číně na rozdíl od USA přísně regulováno a jen málokdo má možnost si je legálně pořídit.

Foto: Aktuálně.cz

Čína vždy stavěla na odiv nízkou kriminalitu v zemi ve srovnání s jinými částmi světa, o to víc jsou vraždy v mateřských školách šokující.

Kritika se snáší na média. Někteří Číňané je obviňují, že informováním o incidentech nepřímo vybízejí další lidi, aby činy napodobovali.

"Osobně se domnívám, že média na tom mají podíl, protože vlastně inspirují další lidi k těmto činům. Ti, kteří mají psychické problémy nebo v sobě chovají velkou míru nenávisti proti svému okolí, se tímto způsobem dozvědí, jakým způsobem mohou vykonat pomstu," řekl agentuře Reuters Jang Tung-pching, odborník na pedagogiku a vzdělávaní v Pekingském technologickém institutu.

 

Právě se děje

Další zprávy