Módí vyhrál na celé čáře. Indie od něj teď čeká zázraky

Zahraničí Sanjeev Miglani, Reuters, Zahraničí
Aktualizováno 19. 5. 2014 10:24
Hindský nacionalista Nárendra Módí bude indickým premiérem. Má ale temnou minulost.
Nárendra Módí
Nárendra Módí | Foto: Reuters

Gándhínagar (Indie) – Přibližně před rokem si Nárendra Módí dal schůzku s předními stratégy své strany, aby s nimi vymyslel předvolební kampaň. Něco na způsob šokové terapie, kterou jeden politolog přirovnal k americké vojenské intervenci proti režimu Saddáma Husajna.

Oslavy Módího přívrženců po oznámení vítězství ve volbách.
Oslavy Módího přívrženců po oznámení vítězství ve volbách. | Foto: Reuters

Z nenápadné úřadovny v Gándhínagaru, hlavním městě indického státu Gudžarát, mladí aktivisté strany usilovně pracovali na tom, aby ze složitého, několik týdnů trvajícího hlasování do 543členného indického parlamentu učinili jakési prezidentské referendum o Módím.

Módí se díky tomu mohl vymanit z tradičních struktur své Indické lidové strany (BJP) a její mocenské základny v Dillí. Aparátčíci BJP nasadili v kampani neotřele znějící slogany, plné výzev k totální změně politiky, přičemž použili všechny dostupné prostředky, od hologramů po aplikaci pro mobilní komunikaci WhatsApp.

Moderní přístup se vyplatil: už hodinu po začátku sčítání hlasů se ukázalo, že třiašedesátiletý Módí míří k drtivému vítězství s nejsilnějším mandátem, jaký v uplynulých třiceti letech měla nějaká indická vláda.

Příznivci Módího, vítěze voleb.
Příznivci Módího, vítěze voleb. | Foto: Reuters

Již v polovině odpoledne bylo zřejmé, že BJP a její spojenci získají nejméně 339 parlamentních křesel, mnohem více, než je potřebná parlamentní většina 272 mandátů. Tu by BJP získala i bez koaličních stran.

Touha Indů po změně - zejména mezi příslušníky indické střední třídy, čítající přibližně 300 milionů osob - byla tak mocná a Módího poselství tak přesvědčivé, že část voličů zapomněla na jeho někdejší, tolik kritizované tažení proti muslimské menšině. Nacionalisté v "jeho" Gudžarátu spustili štvanici poté, co byl v roce 2002 vypálen vlak s hinduistickými poutníky.

Veškerá obvinění vznesená proti jeho osobě Módí popřel a Nejvyšší soud nad ním na základě policejního vyšetřování nakonec vynesl osvobozující verdikt.

Vítěz voleb Módí se svou matkou.
Vítěz voleb Módí se svou matkou. | Foto: Reuters

V souvislosti se smrtí těch, kteří při nepokojích zahynuli, se Módí odmítl veřejně kát. Ve většině případů se jednalo o příslušníky stopadesátimilionové muslimské menšiny. Namísto toho si navlékl háv zkušeného ekonoma, co usiluje o modernizaci tradičních gudžarátských řemesel.

Indický Kanton

Stát, ve kterém Módí vládl od roku 2001, je často označován za indický "Kanton", který se před lety stal symbolem hospodářského rozmachu Číny.

Od okamžiku, kdy se v Gudžarátu chopil moci Módí, vévodil tento svazový stát žebříčkům prosperity. Zajišťuje 16 procent indického HDP a 22 procent exportu, ačkoliv v něm žije jen pět procent obyvatelstva země.

Indie ve stopách Číny
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Indie ve stopách Číny

Indie, druhá nejlidnatější země planety, se snaží jít cestou Číny a stát se novou ekonomickou a politickou velmocí.

Střední třída sice roste, důkazem čehož je například příchod řetězce Tesco do Indie. Ale zároveň zůstávají velké rozdíly. Stále polovina indických domácností nemá záchod a třetina elektřinu.

Ekonomický růst v posledních letech zpomaluje. Do roku 2009 hospodářství rostlo ročně o devět procent, loni už jen o čtyři a půl procenta.

Módí zajistil průmyslu i zemědělství všemožnou podporu a omezil byrokracii, překážející v jejich rozvoji. Studie, kterou si objednala centrální vláda v Dillí, prokázala, že Gudžarát uskutečňuje mezi 29 svazovými státy nejefektivnější politiku, jak získat půdu za účelem samostatného hospodaření.

Právě vlastnictví půdy je v Indii hlavní překážkou, která brzdí 90 procent projektů směřujících k rozvoji infrastruktury.

Silniční síť v tomto svazovém státě je pečlivě udržovaná, na rozdíl od rozbitých cest plných výmolů, charakteristických pro zbytek země.

Zopakovat zázrak

Zopakovat tyto úspěchy na celostátní úrovni je ale obrovská výzva. Indie je totiž zemí, jejíž hospodářství svazuje soustava federálních struktur, nereformovaná byrokracie zatížená státními kontrolami a narůstající propast mezi chudými a bohatými. A má 1,2 miliardy obyvatel.

V Indii musí být vytvořeno každoročně deset milionů pracovních míst, čtyřikrát více než v uplynulých pěti letech, aby se země vypořádala s nezaměstnaností mladých.

Indie a Módí.
Indie a Módí. | Foto: Reuters

Na rozdíl od Číny není Indie centralizovaná. Módí bude mít plné ruce práce, aby přiměl ke spolupráci místní vlády a prosadil svou politiku celonárodně.

Někteří jeho kritici tvrdí, že rychlý rozvoj Gudžarátu vedl k devastaci životního prostředí a ohrozil menší obce a že Módího ničím neomezená moc zplodila tvrdý kapitalismus plný nepotismu a korupce.

Stát prý též zaostává za zbytkem země, co se týče některých sociálních ukazatelů včetně úmrtnosti.

Podobné kritické hlasy se však nakonec minuly svým účinkem.

"Módí byl jasným favoritem od samého začátku," tvrdí předseda BJP a blízký spolupracovník budoucího premiéra Radžanát Singh.

"Opatřovatel snů"

Muž pyšnící se pěstěným plnovousem zcela ovládl už předvolební kampaň. Od chvíle, kdy ho BJP jmenovala svým kandidátem na úřad předsedy vlády, urazil se svým týmem 300 tisíc kilometrů a vystoupil na 457 předvolebních mítincích. Tam, kde vystoupit nemohl, se jeho tvář objevila alespoň ve formě hologramu.

Foto: Reuters

"Stal se opatřovatelem snů," říká Sadžáj Gupta, který před lety opustil státní službu, začal podnikat a dnes ovládá řetězec hotelů. "Je těžké si představit, jak bude moci splnit všechny ty velké plány, aniž by provedl základní přestavbu celého systému."

Módí, jehož otec se kdysi živil tím, že na nádražích prodával čaj, dokázal své skromné kořeny umně využít, když v kampani opakovaně poukazoval na privilegovanou vládní dynastii, založenou kdysi Džávaharlálem Néhrúem, který nalezl pokračovatele v premiérské funkci ve své dceři Indiře Gándhíové a jejím synovi Rádživu Gándhím.

Současný kandidát Kongresové strany je Rádživův syn Rahúl.

Odchod z domova

Módí po škole odešel z domova a se svou rodinou zpřetrhal veškerá pouta, neboť se zhlédl v krajně nacionalistickém, polovojenském uskupení RSS. To také poskytlo ideologický základ Indické lidové straně.

Nárendra Módí, vítěz indických voleb a podle všeho budoucí premiér.
Nárendra Módí, vítěz indických voleb a podle všeho budoucí premiér. | Foto: Reuters

Jeho příslušníci se každé ráno ve skupinách roztroušených po celé zemi podrobují vojenskému drilu a nacionalistické indoktrinaci a mají v plánu učinit z Indie světovou velmoc, silnou nejenom ekonomicky, ale právě také vojensky.

Kišóre Makvána, člen RSS, který kdysi s Módím jezdil společně na skútru, vzpomíná, že budoucí premiér často spal na chodníku před jeho domem, protože k němu přijel pozdě večer a netroufal si zabouchat na dveře.

"Nezapomněl na ty časy," říká. "Je v nich hluboce zakořeněn."

Jednou z věcí, o nichž Módí nikdy nemluví veřejně, je jeho ztroskotané manželství. Ženil se jako mladík, na základě dohody učiněné rodiči, jak bylo - a v některých částech Indie stále je - zvykem.

Že si kdysi vzal dívku jménem Jašodáben, prozradil vůbec poprvé v dotazníku vyplňovaném v souvislosti s volbami (v předchozích dvou volbách příslušnou kolonku vůbec nevyplňoval).

Podle neoficiálního životopisu Módí sňatek neakceptoval a z toho důvodu také odešel z domova. Jeho žena pak žila v domě svého bratra a svého muže neviděla čtyřicet let.

Módí, který žije sám, se se svou vlastní rodinou, včetně matky a bratra, stýká jen velmi sporadicky. V jednom rozhovoru prohlásil, že výchovu mu dala RSS a této organizaci vděčí za vše.

Jako za Reagana

Módího kritici vidí v jeho napojení na tohle nacionalistické uskupení problém. Nelíbí se jim ani, jak se postavil k nepokojům v Gudžarátu. RSS se podle nich ostře staví proti muslimům, což je v rozporu se sekulární tradicí Indie.

"Nápad, aby se Nárendra Módí stal premiérem země, pokládám za odpudivý. Je to útok proti tradici Indie jako mnohonárodnostního státu, alespoň v ohledu na to, co Módí představuje a co má za sebou," říká někdejší svazový ministr za Kongresovou stranu Mání Šankár Ajdžár, jeden z Módího hlavních odpůrců.

V samotném Gudžarátu poukazují pak kritici nového premiéra na politiku segregace, uskutečňovanou v tomto státě v uplynulé dekádě. Pro muslimy je obtížné koupit si v Gudžarátu půdu v oblastech, kde dominují hinduisté. A jejich rychle rostoucí střední třída je tak nucena žít v přeplněných a rychle chátrajících čtvrtích.

"Přestože Módí přesvědčivě vyhrál a získal jasnou většinu, hlas mu dalo jen přibližně deset procent muslimských voličů. Podobá se to tomu, čeho dosáhl Ronald Reagan v roce 1980, když pro něj hlasovala jen desetina černošských voličů," prohlašuje Rúčir Šárma, který v newyorském sídle společnosti Morgan Stanley vede divizi nově se rozvíjejících trhů.

"Reaganovi se později podařilo své skóre u černošských voličů vylepšit na třicet procent. Pokud se Módímu podaří v příštích volbách v roce 2019 totéž, bude to obrovský úspěch," zdůrazňuje.

 

Právě se děje

Další zprávy