Mladič u soudu v Haagu zkolaboval, je v nemocnici

Martin Novák Martin Novák
12. 7. 2012 11:46
V Haagu po dvou měsících pauzy pokračovalo přelíčení s bosenskosrbským generálem
Miloševič v Haagu
Miloševič v Haagu | Foto: Reuters

Haag - Proces s bývalým bosenskosrbským generálem Ratko Mladičem ve čtvrtek soudce Mezinárodního tribunálu pro zločiny v bývalé Jugoslávii přerušil.

Mladičovi se udělalo špatně a musel být převezen do nemocnice. Zatím není jasné, nakolik je jeho stav vážný.

Proces už byl po krátkém zahájení přerušen v polovině května a nyní vypovídají první svědci, kteří přežili masakry v letech 1992 až 1995.

Mladič je obviněn z genocidy, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Jeho jméno je spojováno s vyvražděním osmi tisíc muslimských mužů a chlapců ze Srebrenice v červenci 1995.

Ve středu si Srebernica připomněla sedmnácté výročí tragédie a při této příležitosti pochovali dalších 520 identifikovaných ostatků. Z osmi tisíc obětí zbývá ještě identifikovat ostatky asi tisícovky lidí, vyzvednuté z masových hrobů.

Jako první ze svědků vypovídal v pondělí třiačtyřicetiletý bosenský Muslim Elvedin Pašič. Hovořil o postřílení přibližně sto padesáti osob ve vesnici Grabovica v roce 1992, kdy válka v Bosně a Hercegovině začala.

Pláč při pohřbívání ostatků obětí masakru v Srebrenici.
Pláč při pohřbívání ostatků obětí masakru v Srebrenici. | Foto: Reuters

Pašič bydlel v nedaleké vesnici Hvračani. Vypověděl, že do jeho vesnice vstoupili bosenskosrbští vojáci a oddělili muže od rodin. Některé obyvatele vesnice drželi v budově školy.

Pak se dostal do Grabovice, kde viděl popravu desítek lidí. Mladičovi obhájci označili Pašičovo svědectví za nevěrohodné. V roce 1992 mu bylo čtrnáct let.

Dalším svědkem má být muž, který přežil vraždění v Srebrenici. Viděl prý, jak vojáci řadili muže do desetičlenných skupin a pak je popravovali.

Mezi svědky bude také Brit Richard Dannatt, zástupce velitele jednotek NATO nasazených v Bosně.

Mladič vinu odmítá. Obvinění Mladiče z genocidy odmítl i nově zvolený srbský prezident Tomislav Nikolič. Před svým nástupem do úřadu prohlásil, že v Srebrenici se někteří Srbové dopustili zločinů a nechce je nijak obhajovat, ale nešlo podle něj o genocidu.

V bývalých jugoslávských republikách vzbudila jeho slova nevoli, takže prezidenti Slovinska a Chorvatska nepřijeli do Bělehradu na Nikoličovu inauguraci.

 

Právě se děje

Další zprávy