Na Sinaji se zřítil vrtulník mezinárodních sil, mezi sedmi oběťmi je i Češka

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 11. 2020 16:30
Na egyptském Sinajském poloostrově ve čtvrtek spadl vrtulník mnohonárodnostních sil a jednou ze sedmi obětí nehody je česká příslušnice mise. Oznámila to s odvoláním na izraelské zdroje agentura AFP. Agentura AP s odvoláním na egyptský zdroj informovala, že příčinou nehody byla zřejmě technická porucha.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Českou obětí nehody vrtulníku na Sinajském poloostrově je rotmistryně Michaela Tichá. Na svém twitterovém účtu o tom informovala armáda. Náčelník generálního štábu Aleš Opata i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) vyjádřili upřímnou soustrast rodině i blízkým zesnulé, která se narodila v roce 1993 a byla příslušnicí 8. úkolového uskupení české armády na Sinaji.

"Na palubě vrtulníku bylo celkem osm příslušníků mise. Sedm z nich pád vrtulníku nepřežilo, včetně české vojákyně. Osmý člen osádky je momentálně v kritickém stavu. Příčinou pádu vrtulníku byla technická závada," uvedla armáda v tiskové zprávě.

O život přišlo také pět Američanů a jeden Francouz. Na Sinaji působí organizace MFO (Multinational Force and Observers - Mnohonárodní síly a pozorovatelé), v níž slouží i Češi. Dohlížejí na dodržování mírové dohody mezi Egyptem a Izraelem. Další podrobnosti o okolnostech nehody zatím nejsou k dispozici.

"Je tam sedm mrtvých, z nich pět jsou Američané, jeden Francouz a jedna Češka," citovala svůj zdroj AFP, podle níž vrtulník spadl na sinajskou poušť.

Izraelský deník Haarec citoval egyptské zdroje, podle nichž se zřítil lehký vrtulník UH-60 Black Hawk, který byl na pozorovacím letu. Spadl kvůli technickým problémům údajně v blízkosti ostrova Tírán, který se nachází východně od jižního cípu Sinajského poloostrova a v jehož blízkosti probíhá námořní hranice mezi Egyptem a Saúdskou Arábií.

Izraelská armáda nabídla svou elitní jednotku pro pomoc raněným na místě, sdělil její mluvčí Jonatan Konrikus. Později ji ale odvolala, když se potvrdilo, že nikdo nepřežil. Brad Lynch z vedení MFO řekl, že "se incident, který se týká jednoho vrtulníku mise, vyšetřuje".

MFO byla zřízena v roce 1981, tedy dva roky po podpisu izraelsko-egyptské mírové dohody, která předpokládá mezinárodní dohled na Sinaji. Mise má přes 1100 příslušníků a je odpovědná za kontrolu dodržování bezpečnostních podmínek tohoto dokumentu. Češi v ní působí od roku 2009, loni jich v ní sloužilo 13. Tehdy je navštívil premiér Andrej Babiš při cestě na summit Evropské unie a Ligy arabských států.

Zřizovatelem MFO měla být původně OSN, ale protože v Radě bezpečnosti OSN hrozilo veto ze strany Sovětského svazu, vyjednaly zřízení mise USA, Izrael a Egypt.

Mezinárodní síly hlídají oblast, v níž nyní působí i ozbrojené radikální skupiny a mezi nimi i místní sekce teroristického Islámského státu.

USA mají v MFO kolem 450 lidí a bývalý americký ministr obrany Mark Esper zvažoval jejich stažení. Podle listu The Wall Street Journal s tím ale nesouhlasilo americké ministerstvo zahraničí ani Izrael. V misi slouží také Kolumbijci, Kanaďané a kromě Čechů další Evropané.

 

Právě se děje

Další zprávy