Mexiko zreformovalo svůj středověký soudní systém

gaz
19. 6. 2008 19:00
Mezi "novinkami" jsou presumpce neviny a veřejné soudy
Foto: Reuters

Ciudad de México - Mexiko ve čtvrtek podle mnoha expertů vstoupilo do jedenadvacátého století, když zrušilo svůj "středověký" justiční systém, kde soudci pracovali sami za zavřenými dveřmi a neexistovala presumpce neviny.

"Toto je pravděpodobně ta nejvýznamnější reforma justičního systému, kterou Mexičané za hodně dlouhou dobu uskutečnili," prohlásil podle agentury AP prezident Felipe Calderón při úterním podpisu zákona.

"Nyní můžeme nabídnout občanům transparentnější soudní systém, který respektuje lidská práva a ochraňuje vaše práva rychleji a efektivněji," dodal prezident, který o reformu dlouhodobě usiloval.

Podařilo se mu ji však prosadit teprve poté, co z ní vypadla pasáž dovolující policii vniknout do domu podezřelého bez soudního povolení. O tomto bodu kritici mluvili jako o "gestapáckém zákonu".

Bod umožňující vnikat policii do domů podezřelých bez soudního příkazu nakonec vypadl
Bod umožňující vnikat policii do domů podezřelých bez soudního příkazu nakonec vypadl | Foto: Reuters

Dosah mexických reforem bude přesto úctyhodný.

Soudy budou veřejné

Soudy například zavedou - na Západě běžná - veřejná přelíčení, kterých se budou moci účastnit i média a veřejnost a kontrolovat předkládané důkazy.

Dosud soudci rozhodovali psanou formou za zavřenými dveřmi na základě zápisů z vyšetřování. Podle listu New York Times byl tento systém tak prolezlý korupcí, že mnoho Mexičanů jednoduše přestalo kriminální činy hlásit.

Další důležitý reformní bod umožňuje místní policii podílet se na vyšetřování. Tato pravomoc doposavad spadala pod prokuraturu či speciální policejní jednotky.

80 dní bez obvinění

Debatu však vyvolává zejména klauzule umožňující policistům zadržet kohokoliv bez vznesení obvinění na 80 dní. Dříve to bylo přitom možné pouze na 72 hodin.

Bezpečnostní složky poukazují na boj s drogovými barony, proti nimž trvá shromáždit důkazy delší dobu. Pozorovatelé navíc upozorňují, že si nyní policisté pomáhají falšováním důkazů - aby mohl prokurátor zatčené rychle obvinit.

Někteří lidé jsou tímto způsobem ve vězení drženi roky, než o jejich případu soudce rozhodne. Zavedení presumpce neviny by mělo podle AP zabránit i předvádění zatčených (a neobžalovaných) Mexičanů před televizními kamerami - často přímo s jejich údajnými zbraněmi.

Soudy také budou moci zabavit majetek, který byl nabyt nelegálním způsobem, i když jejich majitel není z ničeho obžalován. Zločincům tak již nebude nic platné převádět své domy a pozemky na příbuzné a známé.

 

Právě se děje

Další zprávy