Masakr v Bostonu nese rukopis Al-Káidy a jejích žáků

Martin Novák Martin Novák
16. 4. 2013 16:00
Policisté prohledali byt saúdského studenta na předměstí Bostonu
Zdravotníci odvážejí na vozíku zraněného muže.
Zdravotníci odvážejí na vozíku zraněného muže. | Foto: ČTK

Boston - Dvanáct let se dařilo americkým bezpečnostním složkám odvracet hrozbu teroristických útoků s velkým počtem mrtvých a zraněných.

Poprvé po 11. září 2001 explodovaly nálože na území USA - v pondělí na jedné z nejslavnějších sportovních akcí Spojených států. Bostonském maratonu, který se běžel už po stosedmnácté.

Zatím se hovoří o třech mrtvých, včetně osmiletého chlapce, který v cíli čekal, až doběhne jeho otec. 144 lidí je zraněných. Deset z nich přišlo o nohy, protože bomby vybuchly v odpadkových koších kousek nad zemí.

Jedna z hlavních otázek, které si Američané desítky hodin po krveprolití v maratonském cíli kladou, zní: Kdo to byl? Na tiskové konferenci v úterý na to zástupci FBI zatím neodpověděli. Je ještě příliš brzy.

Podezření jde dvěma směry. Míří na fanatické islamisty útočící pod značkou Al-Káidy či na pravicové extremisty, kteří útočí na federální vládu, federální daně a vše, co podle nich omezuje svobodu.

Rukopis Al-Káidy

Z dosavadních poznatků vyplývá, že útok kopíruje některé předešlé akce Al-Káidy.

Foto: Aktuálně.cz

Útok obsahuje prvky, které jsou pro Al-Káidu typické. Více výbuchů v jedné oblasti krátce za sebou. Útok tam, kde lze předpokládat, že absolutně nebude v silách policie nebo ochranky mu zabránit, což akce, jakou je běh ulicemi města, dokonale splňuje.

Také snaha dopravit bombu někam, kde se předpokládá shromáždění co největšího počtu osob.

A událost, které je věnována velká pozornost. Bostonskému maratonu přihlížely statisíce diváků a běželo 27 tisíc sportovců z více než devadesáti států.

Policie nyní hlídá v bostonské nemocnici muže původem ze Saúdské Arábie, který je zraněný a popálený. Podezírá ho, že může mít s útokem něco společného, a podle deníku Washington Post už prohledala jeho byt na předměstí Bostonu.

Pátrá se také po muži černé pleti s cizím přízvukem, který se pět minut před výbuchy údajně pokoušel dostat do prostoru, kam diváci neměli přístup.

Policisté sbírají na místě zbytky bomb i zavazadel, ve kterých mohly být uloženy. Rovněž prověřují hovory a esemesky z mobilních telefonů.

Nálože byly podle zjištění FBI poměrně primitivní a obsahovaly kusy železa. Pachatelé výbušniny odpálili na dálku. 

Al-Káida přitom už nefunguje jako organizace s nějakou pevnou strukturou. Různé buňky teroristů, navzájem nepropojené, se k ní hlásí jako ke své ideologii, aniž by dostávaly příkazy z nějakého centra.

Návod, jak vyrobit účinné výbušniny, lze najít na několika islamistických internetových serverech. Jeden z nich provozuje například skupina, které se říká Al-Káida v Jemenu.

Několika podobným pokusům o útok FBI v minulosti zabránila. Například odhalila muže pákistánského původu, který zaparkoval v květnu 2010 u Times Square v New Yorku automobil napěchovaný bombami.

Jako Madrid

Bývalý vyšetřovatel FBI Mark Rossini uvedl pro server DailyBeast, že útok mu připomíná masakr na nádraží v Madridu 11. března 2004, kde zemřelo 191 lidí.

Útočníci tehdy rozmístili v soupravě příměstského vlaku několik bomb v taškách a batozích.

"V mnoha směrech to Madrid připomíná. Jsem si skoro jistý, že Boston nemohla být práce jen jednoho člověka," uvedl bývalý vyšetřovatel.

Nový McVeigh?

K domněnce, že Boston je dílo domácích pravicových extremistů, naopak mohu vést dva fakty.

Zrovna pondělí bylo posledním dnem pro daňové přiznání v zemi. Nadto je 19. duben dnem osmnáctého výročí útoku v Oklahoma City, kde budovu federálních úřadů vyhodil do vzduchu "domácí terorista" Timothy McVeigh.

Útoky těchto skupin ale bývají cílené proti nějaké instituci nebo jednotlivci (například soudcům), ne proti náhodně vybraným lidem.

Ve hře je ale ještě třetí možnost. Že může jít o čin takzvaného "osamělého vlka" ve stylu Nora Anderse Breivika.

 

Právě se děje

Další zprávy