Majetek Španělů znárodňuje i Bolívie. Pro blaho lidu

Michal Žák Reuters Michal Žák, Reuters
2. 5. 2012 11:39
Španělská Red Electrica přišla o majoritu v energetické společnosti TDE
Evo Morales zdůvodňuje rozhodnutí malými investicemi.
Evo Morales zdůvodňuje rozhodnutí malými investicemi. | Foto: Reuters

La Paz - Španělům v poslední době v Latinské Americe pšenka zrovna nekvete.

Bolivijský levicový prezident Evo Morales oznámil, že "na počest bolivijského lidu" znárodní Transportadora de Electricidad (TDE).

Společnost zajišťuje dodávky elektřiny pro drtivou většinu Bolivijců a patří španělské firmě Red Electrica (REE).

Pro podnikatelské záměry Španělů tak jde během pár dnů o další ránu. Do znárodňování se totiž pustila i sousední Argentina, jež připravila (rovněž španělský) energetický gigant Repsol o většinu ve společnosti YPF.

Morales se přitom svou argentinskou kolegyní Cristine Fernándezovou bezpochyby inspiroval. Jako důvod znárodnění totiž - stejně jako ona - uvedl nedostatečné investice.

Španělé prozatím krok nekomentovali.

Bolívie? Nejisté místo k podnikání

Vojáci už obsadili kanceláře španělské Red Electrica.
Vojáci už obsadili kanceláře španělské Red Electrica. | Foto: Reuters

"Činíme tak jménem bolivijského lidu a v jeho prospěch," prohlásil Morales během oslav Prvního máje. Armádě už prý nařídil, aby "převzala kontrolu nad zařízeními REE".

Jak připomíná ČTK, Bolívie už před dvěma lety ovládla výrobu elektřiny a její prodej koncovým spotřebitelům. Zestátněním přenosové soustavy hodlá dokončit proces, který jí zajistí plnou kontrolu nad elektrárenstvím.

Red Electrica dosud v TDE vlastnila 99,94 %, zbylých šest setin patřilo zaměstnancům firmy. Španělé majoritní podíl koupili v roce 2002, od té doby spravovali 73 % bolivijské přenosové soustavy a podle webových stránek zajišťovali dodávky elektřiny 85 % Bolivijců.

Morales zatím neřekl, jak hodlá Španěly odškodnit. Nedá se ale očekávat, že to bude k přílišné spokojenosti REE.

Dokládá to ostatně příklad z minulosti. Jedna z obětí znárodňování v roce 2010 - britská společnost Rurelec - se dodnes domáhá náhrady u Stálého rozhodčího soudu v Haagu.

 

Právě se děje

Další zprávy