MAAE nedokáže zjistit, zda někdo potají vyrábí bombu

Roman Gazdík
1. 10. 2008 14:50
Baradej: Atomová agentura nemá potřebné nástroje
Šéf MAAE Muhammad Baradej.
Šéf MAAE Muhammad Baradej. | Foto: Reuters

Vídeň - Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) postrádá moderní vybavení, finance i právní autoritu k tomu, aby mohla šetřit, zda se signatářské země Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT) skutečně jejími články řídí.

Na každoroční vídeňské konferenci MAAE to řekl její šéf Muhammad Baradej.

Jeho prohlášení přichází poté, co Sýrie a Írán odmítly, aby agentura podnikla prohlídky v některých zařízeních, které tyto státy neoznačují za nukleární.

Dodatkový protokol nutný

Kamenem úrazu je podle Baradeje především to, že přibližně sto zemí neratifikovalo dodatkový protokol k NPT, dle kterého může agentura provádět neohlášené inspekce v nejaderných zařízeních.

"Naše zkušenost říká, že ten, kdo šíří (jaderné zbraně), nebude provádět neohlášené aktivity (které by ho rychle odhalily jako porušovatele NPT) na deklarovaných místech, bude provádět zcela tajné operace na neohlášených místech," citovala Baradeje agentura Reuters.

Inspekce agentury v Sýrii a Íránu totiž ztroskotaly na tom, že jim tyto státy neumožnily přístup ke všem místům, která MAAE považovala za relevantní. Írán a Sýrie tvrdily, že jde o vojenská zařízení, na která se jurisdikce organizace nevztahuje.

Saddám je příkladem

Baradej upozornil, že právě tyto legální problémy vedly k tomu, že MAAE nebyla schopna odhalit jaderné aktivity bývalého iráckého diktátora Saddáma Husajna v osmdesátých letech.

"Naše právní autorita je velmi omezená. U Iráku jsme zjistili, že pokud nebude doplňkový protokol v platnosti, nebudeme skutečně schopni nedeklarované aktivity objevit," prohlásil.

Sýrie tvrdí, že žádný jaderný program nemá ani neměla. Podle Spojených států však budova v Kibaru, kterou vybombardoval Izrael 6. září 2007, skrývala jaderný reaktor těsně před dokončením.

Naopak Írán obohacování uranu nakonec přiznal, tvrdí však, že chce z jádra pouze vyrábět elektřinu, nikoli zbraně. Existenci zbrojního jaderného programu se MAAE ani v jednom případě dokázat nepodařilo.

Sýrie podruhé?

Podle izraelského serveru DEBKAfile zaměřeného na získávání informací od tajných služeb však začala Sýrie na svém údajném nukleárním programu znovu pracovat s tím, že tentokrát půjde - podobně jako v případě Íránu - o více míst rozprostřených v různých částech země.

Podle serveru je možné, že s jaderným programem souvisel i nedávný bombový útok v Damašku, který mohl být zaměřen na likvidaci důležitého člena výzkumu.

Syrský generál Muhammad Suleiman, který se měl na základě informací Debky podílet na programu také, byl zastřelen 2. srpna v přístavu Latakia.

 

Právě se děje

Další zprávy