Loď organizace Sea Shepherd potopili sami aktivisté

Radim Klekner Radim Klekner
9. 10. 2010 22:34
Katamaran po srážce s japonskými velrybáři poslal ke dnu údajně její kapitán.
Incident v Antarktickém oceánu: japonská velrybářská loď naráží do katamaránu organizace Sea Shepherd
Incident v Antarktickém oceánu: japonská velrybářská loď naráží do katamaránu organizace Sea Shepherd | Foto: Reuters

Friday Harbor, Washington - Všechno bylo jinak. Japonská velrybářská loď sice narazila do katamaránu organizace Sea Shepherd, člun ale později potopila sama posádka. Na příkaz svého šéfa Paula Watsona.

Tvrdí to někdejší kapitán katamaránu, pětačtyřicetiletý Novozélanďan Pete Bethune, který se poté, co strávil v Japonsku pět měsíců ve vězení s vedením Sea Shepherdu rozešel.

Incident z ledna letošního roku vyvolal ve světě značné pobouření. Zejména poté, co bylo na serveru Youtube uveřejněno video, na němž japonský kutr úmyslně naráží do zádi rychlého člunu, který se pokoušel lov velryb narušit. 

Po válce s japonskými velrybáři se teď nemilosrdný souboj rozhořel také uvnitř ochranářské organizace sídlící ve Friday Harboru ve státě Washington na západě Spojených států.

Watson popírá, že by vydal tajný příkaz k potopení poškozeného katamaránu pojmenovaného po svém majiteli Ady Gil, aby ve světě získal sympatie pro věc, za kterou bojuje, tedy omezení lovu velryb. Bethune má ale údajně k dispozici videozáznam dokazující, že člun šel ke dnu jeho vlastním přičiněním.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Katamarán vybavený nejmodernější navigační technikou tehdy po kolizi v Antarktickém oceánu jihozápadně od Austrálie vlekla do nejbližšího přístavu jiná loď Sea Shepherdu, Bob Baker.

Nikdy jsem nikoho nezranil

Bethune tento týden přiznal, že společně se dvěma dalšími členy posádky naplnil plováky poškozeného katamaránu vodou a člun potopil.

"Vše jsem provedl potají. Dostal jsem příkaz, abych nikomu nic neříkal, ani své rodině, ani svým přátelům a zejména ne Ady Gilovi," citoval Bethuneho deník Independent. "Velmi jsem se za to styděl tehdy a stydím se i teď."

Watson ve všem vidí jen pomstu za to, že kapitána lodi přinutil Sea Shepherd opustit. Tvrdí přitom, že na právníky obhajující Bethuneho před soudem jeho organizace dala půl milionu dolarů.

Devětapadesátiletý Kanaďan Watson, který v roce 1977 odešel od Greenpeace, přiznává, že aktivisté Sea Shepherdu úmyslně manévrují v bezprostřední blízkosti velrybářských kutrů, aby lov kytovců znemožnili.

Jindy zase přeřezávají vlečné sítě rybářských lodí a všemožně se snaží lov narušit. Podle jeho slov ale při těchto akcích ještě nikdy nikdo nebyl zraněn.

Celý incident může vážně poškodit image organizace. Tu sice sleduje FBI, jíž se nelíbí její násilné praktiky, podporuje ji ale řada podnikatelů i osobností ze světa šoubyznysu, kteří nesouhlasí s komerčním vybíjením velryb a žraloků. 

 

Právě se děje

Další zprávy