Lidé z Bikin chtějí přesídlit do USA, po testech bomb teď ničí jejich domov oceán

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
27. 10. 2015 20:25
Atol Bikini museli opustit ve čtyřicátých letech kvůli americkým jaderným testům. Přestěhovali se na jiný ostrov Marshallových ostrovů, který ale nyní ohrožují následky klimatických změn. Stoupající hladina oceánu a rozsáhlé povodně je vyhánějí z domovů podruhé. Tentokrát ale chtějí přesídlit přímo do USA.
Marshallovy ostrovy.
Marshallovy ostrovy. | Foto: pacifictourisminvest.com

Majuro - Na tisíc obyvatel Marshallových ostrovů zažádalo o přesídlení do Spojených států, píše BBC.

Lidé, kteří byli po druhé světové válce kvůli jaderným testům přestěhováni z atolu Bikini na jiný ostrůvek Marshallových ostrovů, se nyní bojí stoupající hladiny moře.

Jejich nový domov ohrožují obrovské přílivy a silné bouře.

Tentokrát žádají Washington o to, aby se mohli odstěhovat přímo do USA.

Marshallovy ostrovy jsou tzv. přidruženým územím Spojených států. Nacházejí se v Mikronésii ve střední části Tichého oceánu. Od čtyřicátých do padesátých let tam Američané na některých atolech provedli pokusné jaderné výbuchy.

Ostrované uzavřeli v roce 1948 se Spojenými státy dohodu, na jejímž základě byl založen nadační fond. Z něj byla financována výstavba nových domů na ostrově Kili, kam byli obyvatelé Bikin přesídleni.

Jejich domy jsou ale opět v ohrožení, tentokrát obrovskými přílivy. Ostrov postihly rozsáhlé záplavy už v roce 2011 a znovu letos. Jeho obyvatelé tvrdí, že ostrov kvůli změnám klimatu přestává být obyvatelný, a žádají, aby se původní dohoda rozšířila i na přesidlování do USA, a ne pouze v rámci tichomořského souostroví.

Americké ministerstvo vnitra obyvatele atolu podporuje a návrh projedná v Kongresu. Na základě nové dohody by ostrované měli právo na život, studium a práci bez omezení po dobu jejich pobytu na půdě USA.

Vláda Marshallových ostrovů však zdůrazňuje, že situace bývalých obyvatel ostrova Bikini jen poukazuje na potřebu celosvětové dohody o změnách klimatu. Doufají v její dosažení na celosvětové klimatické konferenci, která se bude konat v listopadu v Paříži.

 

Právě se děje

Další zprávy