Ženeva/Kábul/Washington - Američany o víkendový letecký úder v Kunduzu požádali Afghánci.
Ve Washingtonu to prohlásil generál John F. Campbell, jeden z čelných velitelů spojeneckých sil v Afghánistánu. Upřesnil tak dřívější informace, že šlo o leteckou podporu vojáků pod palbou. Terčem náletu se stala nemocnice. V jejich troskách zahynulo nejméně 12 zdravotníků a 10 pacientů.
Generální ředitel mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) Christopher Stokes na webu uvedl, že "je znechucen" vyjádřením, jímž afghánská vláda sobotní útok ospravedlňuje.
Z prohlášení podle Stokese vyplývá, že americké a afghánské jednotky vědomě bombardovaly nemocnici kvůli tvrzením, že se uvnitř ukrývají příslušníci hnutí Tálibán a útočí odtud na afghánské vojáky a civilisty.
"Toto prohlášení svědčí o tom, že afghánské a americké síly se společně rozhodly srovnat se zemí plně funkční nemocnici - s více než 180 zaměstnanci a pacienty uvnitř - kvůli tvrzením o přítomnosti bojovníků Tálibánu," uvádí organizace Lékaři bez hranic. "To se rovná přiznání k válečnému zločinu. Je to zcela v protikladu k původním snahám americké vlády útok banalizovat jako 'vedlejší ztráty'."
"Vedlejší ztráty v nedalekém zdravotnickém zařízení"
Afghánské vládní síly, podporované zahraničními vojsky, stále bojují o významné město Kunduz na severu země, jehož se minulé pondělí zmocnil Tálibán. Afghánská armáda většinu Kunduzu, kde žije 300 000 lidí, v průběhu týdne získala zpět, bojovníci Tálibánu se ale pořád ukrývají v některých budovách a pokračují v palbě.
Mluvčí americké armády Brian Tribus v sobotu připustil, že v rámci bojů proti Tálibánu se v Kunduzu uskutečnil útok, který mohl mít za následek "vedlejší ztráty v nedalekém zdravotnickém zařízení".
Lékaři bez hranic jsou přesvědčeni, že nemocnici bombardovaly síly NATO vedené Američany.
USA sdělily, že incident vyšetřují. Podle NATO vyšetřování potrvá řádově dny. Lékaři bez hranic žádají nezávislé mezinárodní vyšetřování.
Je nepřijatelné, aby tyto strašné ztráty na životech byly odbyty jako„vedlejší škody“ http://t.co/MwjiJpotyl #kunduz pic.twitter.com/GI9t44BuNj
— Lékaři bez hranic (@MSF_czech) October 3, 2015
Při náletu, který trval více než hodinu od sobotních 02:00 místního času, byly rovněž desítky lidí zraněny. "Nemocnice byla opakovaně zasahována přesně mířenými leteckými útoky... Žádný zaměstnanec přitom před americkým leteckým útokem nehlásil boje v nemocničním komplexu," podotkla organizace MSF na svém twitterovém účtu.
Po náletu Lékaři bez hranic stáhli většinu svých zaměstnanců z oblasti, někteří ale zůstali a ošetřují zraněné na jiných klinikách. Podle MSF byla zničená nemocnice klíčovým zařízením pro tisíce pacientů v Kunduzu i v dalších částech severního Afghánistánu.