Islámský stát je poražen a na útěku, hlásí Kurdové ze Sindžáru. Začal útok na další město

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 13. 11. 2015 13:49
Kurdští bojovníci vstoupili do Sindžáru, města na severu Iráku. Snaží se z něj vytlačit ozbrojence Islámského státu. Kurdská regionální bezpečnostní rada informovala, že oddíly pešmergů do města vnikly "ze všech směrů" a že islamisté jsou na útěku. Ve městě jich zbývá zřejmě jenom hrstka. Kurdský prezident informoval, že pešmergové nad Sindžárem převzali kontrolu. Ze vzduchu jejich oddíly podpořila koalice v čele se Spojenými státy americkými. Kurdové nasadili do akce na 7500 bojovníků. Město původně obývala menšina jezídů. Irácká armáda mezitím informovala, že začala s ofenzívou, jejímž cílem je opětovné převzetí kontroly nad městem Ramádí.
Kurdové bojují v bitvě o Sindžár. | Video: Reuters

Sindžár - Radikálové Islámského státu (IS) jsou v defenzivě. Kurdským bojovníkům se v pátek podařilo vstoupit do severoiráckého Sindžáru, odkud se snaží džihádisty vytlačit.

Prezident autonomního Kurdistánu Masúd Barzání informoval, že pešmergové převzali nad městem kontrolu. "Islámský stát je poražen a na útěku," uvedla na Twitteru kurdská regionální bezpečnostní rada.

Někteří z kurdských velitelů ale varovali před předčasným nadšením.

Oddíly pešmergů podle rady do města vnikly "ze všech směrů". Mezi prvními si razili cestu pyrotechnici, aby zneškodnili nálože, jež po sobě IS nechává.

Podle agentury AP Kurdové v pátek ráno vztyčili v centru města svoji vlajku a slavili jeho dobytí výstřely do vzduchu. Jeden z kurdských velitelů ale varoval, že oslavy mohou být předčasné. Město prý ještě zcela osvobozeno není. Server BBC cituje výše postaveného Kurda, podle něhož pešmergové centra ještě nedosáhli.

Akce začala ve čtvrtek

Kurdové akci na očištění města od islamistů spustili ve čtvrtek, nasadili do ní na 7500 bojovníků. Ze vzduchu je podpořila koalice v čele se Spojenými státy americkými.

V Sindžáru před začátkem ofenzivy pobývalo podle Kurdů téměř 600 islamistů. Až sedm desítek jich ale zřejmě zahynulo už během čtvrtečních náletů, další zřejmě uprchli. Kurdský brigádní generál Seme Mala Muhammad v pátek uvedl, že ve městě jich zbývá už jenom hrstka.

Sindžár. Kurdové bojují v ulicích, ze vzduchu je podporují Američané.
Sindžár. Kurdové bojují v ulicích, ze vzduchu je podporují Američané. | Foto: Reuters

Kurdové, kteří očekávali větší odpor, se teď obávají, že se část islamistů ve městě ukrývá a čeká, až se jejich nepřítel nahrne do ulic ve větším počtu, aby odpálili nálože. Je ale také možné, že islamisté s útokem počítali a z města se včas stáhli.

Irácká armáda mezitím informovala, že začala s ofenzívou, jejímž cílem je opětovné převzetí kontroly nad městem Ramádí, které rovněž ovládá IS.

Kurdové obsadili hlavní trasy

Z vnitřních částí Sindžáru se podle agentury Reuters ozývala palba. Město původně obývala menšina jezídů, kteří nyní bojují i v kurdských jednotkách.

Postupujícím oddílům už se podařilo zajistit například budovy místní cementárny či nemocnici.

Ve čtvrtek pešmergové obsadili přístupové silnice vedoucí do města z východu a západu. Jejich cílem je ovládnout zásobovací trasu IS vedoucí do Iráku ze syrské Rakky, která je baštou radikálů.

Během několika hodin se kurdským oddílům podařilo zablokovat silnici mezi Rakkou a Mosulem a zabezpečit trojici přilehlých vesnic. Všechny hlavní trasy vedoucí do Sindžáru jsou nyní obsazeny Kurdy. Ti od čtvrtečního rána v okolí Sindžáru převzali kontrolu nad územím o rozloze 150 kilometrů čtverečních.

Na přilehlé stejnojmenné hoře jsou podle Pentagonu američtí vojenští poradci a pomáhají s výběrem cílů pro letadla koalice. Podle USA potrvá zabezpečování města dva až čtyři dny, další týden zaberou "dočišťovací" akce, uvedla agentura Reuters. "Jsem si naprosto jist, že v příštích dnech bude Sindžár osvobozen," cituje agentura ČTK amerického ministra zahraničí Johna Kerryho.

Radikálové Sindžár ovládli loni v srpnu. Mnoho jezídů odvlekli, nutili je přestoupit na islám, odvedli stovky žen a dívek a mnozí civilisté se uchýlili do hor v okolí města nebo prchli do iráckého Kurdistánu. OSN tehdy hovořila o pokusu o genocidu.

Záběr z boje o město Sindžár v severním Iráku.
Záběr z boje o město Sindžár v severním Iráku. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy