Korupce ohrožuje vstup Rumunů do EU

rst, ČTK
8. 5. 2006 18:38
Bukurešť - Korupce bují v celé rumunské společnosti. Zemi kvůli tomu hrozí i odklad vstupu do EU. Rumuni nevěří, že se brzy něco změní k lepšímu. Uvnitř: ANKETA
"Od doby, co jsem nastoupil jako prokurátor, otevřeli jsme případy spojené s poslanci, členy vlády, soudci i šéfy státních společností," řekl hlavní protikorupční prokurátor Daniel Morar (na snímku)
"Od doby, co jsem nastoupil jako prokurátor, otevřeli jsme případy spojené s poslanci, členy vlády, soudci i šéfy státních společností," řekl hlavní protikorupční prokurátor Daniel Morar (na snímku) | Foto: Reuters

Max Šibinši je přesvědčen, že by nedostal zaměstnání, kdyby nezaplatil, nebo že by udělal zkoušku v konkurenci se studenty, kteří si ji předem zaplatili, píše agentura Reuters.

Stejně jako miliony dalších Rumunů obviňuje dvacetiletý student politiky, kteří vládli jeho zemi po pádu komunismu v roce 1989, že dovolili, aby se rozbujela korupce a zkomplikovala obtížný přechod země k demokracii a volnému trhu.

Justice, školství i zdravotnictví

Experti tvrdí, že korupce je v tomto chudém černomořském státě s 22 miliony endemická, postihuje veřejné služby, hlavně zdravotnictví a školství, stejně jako soudy, vládní kruhy a podnikatelskou sféru, píše agentura Reuters.

"Jak můžete udělat zkoušku, když předem víte, že lidé, kteří nevědí nic, dostanou dobrou známku? Když chcete v Rumunsku něčeho dosáhnout, musíte platit," řekl Šibinši.

"Při získávání zaměstnání hraje rozhodující roli korupce. Zaplatíte a máte místo. Nebo potřebujete dobré známé na správném místě. Jsou lidé, kteří jsou charakterní, kteří studují a kteří mají nápady. Ale nemají štěstí."

Korupce ohrožuje i vstup do EU

V Bruselu se spekuluje o tom, že Evropská komise 16. května oproti očekávání možná nedoporučí ve zprávě o pokroku Bulharska a Rumunska termín jejich přijetí do EU a odloží to na podzim, aby na obě vlády vystupňovala tlak.

I když bylo zahájeno vyšetřování prominentních politiků, mezi nimi i bývalého premiéra Adriana Nastaseho (na snímku) kvůli korupci, běžní Rumuni vidí jen malý pokrok
I když bylo zahájeno vyšetřování prominentních politiků, mezi nimi i bývalého premiéra Adriana Nastaseho (na snímku) kvůli korupci, běžní Rumuni vidí jen malý pokrok | Foto: Reuters

Obě země podepsaly s EU v roce 2004 přístupovou dohodu, ve které se počítá s tím, že se stanou členy unie v lednu příštího roku. Zároveň se tam říká, že členské státy mohou vstup odložit o rok na základě doporučení EK. Odklad pro Rumunsko lze schválit kvalifikovanou většinou, pro Bulharsko je zapotřebí jednomyslnost "pětadvacítky".

Rumunská centristická vláda, které Evropská unie pohrozila odložením vstupu do unie až do roku 2008, pokud neprokáže pokrok v boji proti korupci, přijala významná opatření k potírání tohoto nešvaru, hlavně mezi vysokými politiky.

Ale i když bylo zahájeno vyšetřování prominentních politiků, mezi nimi i bývalého premiéra Adriana Nastaseho kvůli korupci, běžní Rumuni vidí jen malý pokrok.

Jiní mocní kradou dál

"Nastase možná odejde, ale jsou tu jiní mocní, kteří kradou dál. Jsou to lidé, které ještě neznáme," řekla jednadvacetiletá studentka Andrea Batirová, která se dělí o cigaretu s Šibinšim na betonové cestičce mezi ponurými bukurešťskými paneláky.

Západní pozorovatelé tvrdí, že vyšetřování Nastaseho, který obvinění popírá, bude lakmusovým papírkem schopnosti Rumunska vykořenit korupci.

Nynější koalice přišla k moci koncem roku 2004, kdy byla odstraněna vláda sociálních demokratů Adriana Nastaseho obviněná z toho, že umožnila korupci a rozkrádání. Za její vlády se zvýšila nezávislost soudů, prokurátoři dostali více pravomocí stíhat vysoké činitele a politici byli donuceni, aby pravidelně oznamovali výši svého majetku.

Nepřesvědčivé reformy

"Udělali jsme, co jsme mohli za tak krátký čas," řekla ministryně spravedlnosti Monica Macoveiová, oceňovaná i západními pozorovateli. Ale dodala, že někteří poslanci stále brání skutečným změnám.

"Dokud nebudou dávat lidi za mříže, bude to jen show pro lidi," řekl jeden západní diplomat v Bukurešti. "Je příliš brzo říkat, zda nedávné reformy přesvědčí západní investory, že korupce tady ubylo."

Rumunští činitelé tvrdí, že dělají vše, co je v jejich silách. "Od doby, co jsem nastoupil jako prokurátor, otevřeli jsme případy spojené s poslanci, členy vlády, soudci i šéfy státních společností," řekl hlavní protikorupční prokurátor Daniel Morar.

Korupce vážně poškozuje ekonomiku

V březnu začali prokurátoři vyšetřovat jednoho bývalého ministra obviněného ze zneužití postavení; podle obvinění odměnil jednoho muže, od nějž získal 11 loveckých pušek v hodnotě 7000 eur, vládní funkcí.

"Lidé platí peníze za to, aby byli jmenováni do funkcí ve vládě....starostové měst nedostanou peníze, pokud nejsou členy nějaké politické strany," řekla Renate Weberová z Fondu otevřené společnosti.

Experti tvrdí, že korupce vážně poškozuje ekonomiku; země bojuje s chudobou a v ekonomickém rozvoji silně zaostává za mnoha zeměmi bývalého sovětského bloku.

Podle Transparency International ztratilo Rumunsko třetinu své ekonomiky, když byly po roce 1989 při zmanipulovaných privatizacích poslány do zahraničí miliardy dolarů a když ziskové společnosti začaly vyhlašovat fiktivní bankroty.

Foto: Aktuálně.cz

50 eur za přijímací zkoušky

Pro studenty jsou úplatky běžnou skutečností v životě. Přijímací zkoušky na univerzity stojí 200-300 eur, což se rovná průměrnému platu a je to dvakrát vyšší cena než v posledních letech komunismu.

Studenti tvrdí, že učitelé často žádají na celé třídě, aby každý zaplatil 50 eur a budou mít zajištěno, že projdou.

"Moji přátelé, kteří nezaplatili, musejí podstoupit velmi těžkou zkoušku z chemie. Mnozí z nich neuspějí, i když pilně studovali," řekl jeden ze studentů strojírenství Andrei. "Moji rodiče souhlasili s tím, že zaplatí. Znají situaci."

 

Právě se děje

Další zprávy