Kongres se zabývá znásilněním Američanky v Iráku

lem
20. 12. 2007 12:30
Zločinu se měli dopustit členové americké ochranky

Washington - Pověst soukromých amerických bezpečnostních agentur působících v Iráku utrpěla další těžkou ránu.

Nedlouho poté, co veřejným míněním otřásl případ chladnokrevného zabíjení civilistů, jehož se dopustili zaměstnanci firmy Blackwater, se americký Kongres začal zabývat případem údajného znásilnění, které mají mít na svědomí strážci najatí společností KBR, vůbec největším soukromým investorem v Iráku. 

Zpověď místo žaloby

Oběť incidentu z července 2005, Američanka Jamie Leigh Jonesová, ve středu vypovídala před justičním výborem Sněmovny reprezentantů.

Ve své řeči požádala poslance, aby lépe chránili Američany pracující v zahraničí.

Vyšetřování případu bylo zahájeno až na žádost vlády. Sama Jonesová totiž neměla kvůli pracovní smlouvě, v níž stálo, že nesmí vést proti svému zaměstnavateli soudní při, příliš možností, jak na případ upozornit. Zvolila tu nejjednodušší. Předstoupila před televizní kamery.

Znásilnili mě a věznili

Událost se podle jejich slov stala v červenci 2005 v bagdádské Zelené zóně. Čtvrtý den po příjezdu do Iráku byla pozvána členy bezpečnostních jednotek na skleničku.

Přátelské pozvání se však změnilo v noční můru. Byla uspána a následně opakovaně znásilněna. Když o incidentu informovala vedení, uvěznili ji v karavanu.

"Ochranka mě odvedla do karavanu a držela mě zde celý den. Nakonec mi jeden z mužů půjčil mobilní telefon a já mohla zavolat domů," prohlásila Jonesová před televizními kamerami.

Otec Jonesové doma v Texasu kontaktoval člena Kongresu, republikána Teda Poea, díky němuž se Jonesová dostala zpět do USA.

"V Iráku jsou další ukryté zločiny"

Viníci však trestu pravděpodobně uniknou. Ministerstvo spravedlnosti má sice řadu možností, jak zločiny v zahraničí řešit, ale nehodlá tak učinit. Podle Poea tak v Iráku zůstávají ukryty "další zločiny".

Zatím nejmedializovanějším se stal v úvodu zmiňovaný případ bezpečnostní firmy Blackwater, již vyšetřovala FBI kvůli smrti jedenácti civilistů z poloviny září.

A i když je přinejmenším sporné srovnávat případ znásilnění americké občanky se smrtí jedenácti Iráčanů, veřejné mínění se řídí vlastními pravidly, a proto se dá očekávat, že kauza Jamie Leigh Jonesové na něj bude mít podobný, ne-li větší dopad.

 

Právě se děje

Další zprávy