Konec Řecka v eurozóně by vzal práci lidem v celé EU

Radim Klekner Radim Klekner
31. 8. 2012 13:38
Pokud se rozpadne eurozóna, vzroste nezaměstnanost ve Španělsku na 36,9 procenta
Squat v Barceloně.
Squat v Barceloně. | Foto: Reuters

Atény - S blížícím se termínem, ke kterému by takzvaná trojka (Evropská unie, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond) měla rozhodnout, zda Řecko dostane další tranši z finanční pomoci od EU a MMF, se množí indicie, že země v eurozóně nakonec zůstane.

Trojka je s prací nové řecké vlády premiéra Antonise Samarase "vcelku spokojena". Ve prospěch Řeků svědčí i výsledek nedávné schůzky, kterou šéf kabinetu v Aténách měl s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Ta zdůraznila, že je nezbytné, aby si Řecko - pokud bude pokračovat v reformách - uchovalo společnou evropskou měnu.

Proti výstupu země z eurozóny ale hovoří i poslední zpráva OSN. Podle ní by v takovém případě výrazně stoupla nezaměstnanost nejenom v Řecku, nýbrž v celé EU.

Mladí, vzdělaní... a bez práce:

Propočty expertů Mezinárodní organizace práce (ILO) působící v rámci OSN naznačují, že jen v Německu, hlavním hospodářském motoru Unie, by do roku 2015 počet lidí bez práce stoupl ze současných 6,8 na devět procent a zůstal na této úrovni po řadu let.

Ještě dramatičtější situace by podle analytika ILO Ekkeharda Ernsta nastala v těch zemích EU, které jsou současnou finanční krizí postiženy nejhůře.

V případě Španělska by se nezaměstnanost zvýšila do roku 2014 z nynějších 24,8 na 27,7 procenta, přičemž u mladých lidí do 30 let by činila 51,3 procenta. V Portugalsku by stoupla oproti roku 2011 o šest procent.

V rámci eurozóny by zůstalo bez práce v průměru deset procent populace v produktivním věku.

Čeká se na verdikt Karlsruhe

Ještě horší následky by pro zaměstnanost v EU měl celkový rozpad eurozóny. Podle ILO by v Německu vzrostla nezaměstnanost na 11,3 procenta, ve Francii na 17 procent a ve Španělsku dokonce na 36,9 procenta.

Kancléřka Merkelová dala při poslední schůzce se Samarasem Řekům novou naději.
Kancléřka Merkelová dala při poslední schůzce se Samarasem Řekům novou naději. | Foto: Reuters

Trojka předloží svou zprávu o stavu řeckých reforem příští týden.

Dvanáctého září čeká pak eurozónu další důležitý termín. Toho dne rozhodne totiž Ústavní soud v Karlsruhe, zda je s německou ústavou konformní Evropský stabilizační mechanismus (ESM) i fiskální pakt rozpočtové odpovědnosti, podepsaný 25 zeměmi EU letos v březnu.

ESM, s jehož pomocí mají být mimo jiné financovány státní dluhopisy nejvíce postižených zemí eurozóny, měl původně vstoupit v platnost již 1. července. Fiskální pakt začne platit, až když jej schválí parlamenty nejméně dvanácti zemí eurozóny.

Řecko potřebuje, aby Unie uvolnila v nejbližší době z druhého záchranného balíku v hodnotě 130 miliard eur přibližně 30 miliard, jinak nebude mít peníze na provoz státu.

 

Právě se děje

Další zprávy