Pchjongjang - Severní Korea pohrozila jaderným útokem na Bílý dům a Pentagon.
Agentura AFP uvedla, že výhrůžku pronesl vysoký představitel armády ve svém nedělním projevu na velké slavnostní přehlídce v Pchjongjangu, která se konala u příležitosti výročí uzavření příměří, jímž skončila Korejská válka z let 1950-1953.
Experti se ale shodují, že Severní Korea zatím není schopna vyvinout raketu s jadernou hlavicí, která by dokázala ohrozit pevninské území USA.
Opakované výhrůžky
Vicemaršál Hwang Pchjong-so obvinil Spojené státy, že na Korejském poloostrově zvyšují napětí.
Hwang, který je šéfem politbyra Korejské lidové armády, rovněž prohlásil, že nedávná série jihokorejsko-amerických manévrů se zapojením americké letadlové lodi na nukleární pohon ještě více vystupňovala už tak dost napjatou situaci na poloostrově.
"Pokud američtí imperialisté budou ohrožovat naši suverenitu a přežití..., vypálí naši vojáci rakety s jadernými hlavicemi na zdroje zla - Bílý dům a Pentagon," uvedl Hwang v proslovu, který přenášela státní televize.
Není to ale zdaleka poprvé, co agresivní rétorika severokorejského komunistického režimu zahrnuje hrozby jadernými útoky proti Spojeným státům a jejich základnám v Pacifiku.
Tři jaderné testy
Severní Korea provedla již tři jaderné testy, podle odborníků ale zatím není schopna zmenšit nálož tak, aby mohla použít jadernou bombu jako hlavici pro své rakety.
Většina expertů se podle AFP také domnívá, že Severní Koreji potrvá ještě dlouho, než se jí podaří zkonstruovat mezikontinentální balistickou raketu s požadovaným dostřelem.
Pchjongjang nicméně disponuje množstvím raket krátkého a středního doletu schopných zasáhnout Jižní Koreu a Japonsko.
V posledních týdnech Severní Korea uskutečnila řadu zkoušek těchto střel. Zatím poslední z nich, sobotní, se konala pod kontrolou vůdce Kim Čong-una a simulovala raketový útok na Jižní Koreu, kde je rozmístěno 28 500 amerických vojáků, napsala severokorejská média.
KLDR svými zbrojními testy opakovaně porušuje rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Nejnovější raketová zkouška se uskutečnila v předvečer 61. výročí uzavření příměří, kterým skončila Korejská válka z let 1950-1953. K podpisu řádné mírové smlouvy dosud nedošlo, obě země tak zůstávají technicky ve válečném stavu.