KLDR odpálila raketu s doletem do USA

pat
5. 7. 2006 16:46
Tokio - Severokorejský režim pokračuje už druhým dnem v testování svých raket. Vyzkoušel i obávaný typ s dalekým doletem. Svět ostře protestuje. Uvnitř: ANKETA

Severní Korea si při testování svých raket dopřála jen dvanáctihodinovou přestávku. Po šesti raketách, které byly odpáleny ve středu brzy ráno, otestovala tentokrát raketu středního doletu. Podle šéfa generálního štábu jihokorejské armády dopadla raketa po šesti minutách od vypálení do moře na východ od Korejského poloostrova.

Spojené státy potvrdily, že mezi dříve testovanými šesti raketami byla jedna střela dlouhého doletu typu Tepodong-2, která může zasáhnout i území USA.

Jihokorejská armáda v reakci na raketové testy zvýšila stupeň své pohotovosti.

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

První z raket dopadla do Japonského moře asi šest set kilometrů od japonské pevniny. Druhá podle CNN dopadla o něco blíže k hranicím Ruska. Šlo zřejmě o rakety typu Scud.

Test střely Tepodong-2 byl podle americké administrativy neúspěšný, neboť raketa se zřítila necelou minutu po odpálení. Selhání potvrdila i jihokorejská armáda.

Návrh rezoluce žádá zmrazení raketového programu

Kvůli severokorejským testům raket se dnes na žádost Japonska schází Rada bezpečnosti OSN. 

Agentuře Reuters se podařilo získat návrh rezoluce, který vypracovaly Japonsko, Spojené státy a Británie. Text požaduje po všech zemích, aby Severní Koreji odepřely dodávky veškerého materiálu, technologie či finančních prostředků, které by mohly být použity pro raketový program.

Rezoluce odsuzuje severokorejské testy a vyzývá Pchjongjang, aby se vrátil k šestranným rozhovorům o svém jaderném programu.

Nejsme ohroženi, tvrdí Američané

Severní Korea považuje raketové zkoušky za svoje svébytné právo a nikdo se nemůže do jejího raketového programu vměšovat. Prohlásil to v japonské televizi NHK zástupce severokorejského ministerstva zahraničí I Pchjong-tok.

"Zkoušky raket jsou záležitostí, která je zcela v rámci naší svébytnosti. Nikdo nemá právo to zpochybňovat. Co se týče odpalování raket, nejsme vázáni žádnou smlouvou," řekl.

Bílý dům označil testy severokorejských raket za provokaci. "Raketa, která selže po čtyřiceti sekundách, však nepředstavuje ohrožení pro území Spojených států," ujistil národně bezpečnostní poradce George Bushe Stephen Hadley. 

Krátce poté, co se Bush o testech dozvěděl, konzultoval situaci nejen s Hadleyem, ale také ministrem obrany Donaldem Rumsfeldem a šéfkou diplomacie Condoleezzou Riceovou.

Představitel amerického ministerstva zahraničí televizi CNN řekl, že testy byly úmyslně načasovány na dobu startu raketoplánu Discovery. "Jde o provokaci, jejímž cílem je upoutat pozornost," uvedl. Analytici se shodují, že právě připoutání pozornosti bylo jednou z hlavních motivací Pchjongjangu.

"Snaží se nejen Američanům, ale i zbytku světa vyslat singál, že musí být bráni vážně," řekla CNN o motivech KLDR Wendy Shermanová, která za Clintonovy administrativy vedla se severokorejským vůdcem Kim Čong-ilem rozhovory.

Americký velvyslanec při OSN John Bolton okamžitě oznámil, že zahájil konzultace s dalšími členy Rady bezpečnosti.

Bush: Izolujeme vás ještě víc

Severní Korea ohlásila před dvěma týdny, že hodlá otestovat právě raketu Tepedong-2 a odstartovala tím roztržku se svými sousedy, především však se Spojenými státy, kde se diskutovalo nejen o jejím sestřelení či aktivaci protiraketového deštníku, ale také dokonce o preventivním úderu na severokorejská raketová zařízení.

Americký prezident Bush minulý týden varoval, že severokorejský stalinistický režim, už tak ostrakizovaný mezinárodním společenstvím, bude v případě testu rakety Tepedong-2 čelit ještě větši izolaci.

"Lidi by mělo znervózňovat, pokud netransparentní režimy, které oznámily, že vlastní jaderné hlavice, testují rakety," řekl doslova Bush. "Takto se ve světě není možné chovat, tohle země, které chtějí mír, nedělají," dodal.

USA poslaly Japoncům Patrioty

USA a Japonsko na záměr Pchjongjangu zareagovaly tím, že se dohodly na rozmístění amerických střel Patriot v Japonsku.

Patrioty se proslavily za války v Perském zálivu v roce 1991, kdy ničily rakety Scud odpálené Irákem proti Izraeli.

O tom, jak reagovat na případný raketový test severokorejského režimu, se ve Spojených státech vede poměrně ostrý politický spor.

Zatímco bývalý ministr obrany v Clintonově administrativě William Perry minulý týden vyzval prezidenta Bushe, aby neváhal s vojenským zlikvidováním severokorejských raket, vlivní američtí senátoři naopak Bílý dům vyzvali, aby se víc snažil na diplomatickém poli.

Severokorejská krize nabírá obrátky. V reakci na ni Spojené státy údajně aktivovaly protiraketový systém.
Severokorejská krize nabírá obrátky. V reakci na ni Spojené státy údajně aktivovaly protiraketový systém. | Foto: Reuters

Jednat, či aktivovat deštník?

Šéf zahraničního výboru Senátu republikán Richard Lugar dokonce navrhl, aby Američané vstoupili do přímých dvoustranných jednání s Pchjongjangem. Až dosud vedly Spojené státy jednání v rámci šestistranných rozhovorů společně s Jižní Koreou, Japonskem, Čínou a Ruskem. Ty však zatím nepřinesly žádný konkrétní výsledek.

Viceprezident Dick Cheney minulý týden vyloučil, že by americká vláda zvažovala vojenské řešení krize a vyzval státy sousedící se Severní Koreou, aby zvýšily svůj tlak na tamní režim.

Deník Washington Post minulý týden napsal, že byl kvůli severokorejskému testu rozhodnutím Pentagonu a americké vlády aktivován protiraketový systém.

Tepedong-2: Dolet 6000 kilometrů

Pentagon však informace deníku Washington Times popírá. "Spojené státy disponují protiraketovým systémem, který však není dokončen a otestován. Mluvit o jeho schopnostech a připravenosti proto nebudu," prohlásil mluvčí ministerstva obrany Bryan Whitman.

Západní odborníci odhadují možný dolet střely Tepodong-2 na 3500 až 6000 kilometrů. Objevily se dohady, že se KLDR bude snažit zkoušku maskovat tvrzením, že vypustila na oběžnou dráhu družici. Totéž již učinila u zkoušky rakety Tepodong-1 v roce 1998.

Jedna její část tenkrát přelétla nad Japonskem a spadla do Tichého oceánu a Pchjongjang trval na tom, že nešlo o test, nýbrž o pokus vypustit družici na oběžnou dráhu. Tepodong-2 má v rámci severokorejského vojenského arzenálu největší dolet.

 

Právě se děje

Další zprávy