reklama

Katar se chce soudit s The Guardianem za články o MS

8. 10. 2013 22:20

Vláda zažaluje britský list za články o špatném zacházení se zahraničními dělníky

Vizualizace stadionu Al-Wakrah v katarské metropoli Dauhá. Vizualizace stadionu Al-Wakrah v katarské metropoli Dauhá. | Foto: Aktuálně.cz

Dauhá - Náměstek katarského ministra práce Husajn Mulla oznámil, že vláda hodlá zažalovat britský list The Guardian za články o údajně špatném zacházení se zahraničními dělníky. List se tomuto tématu věnoval v posledních týdnech v souvislosti se stavebními projekty souvisejícími s přípravou fotbalového šampionátu.

Kromě jiného deník zveřejnil údaje, podle nichž při výstavbě stadionu od června do srpna zemřelo 44 nepálských dělníků. Jeho zdrojem bylo nepálské velvyslanectví v Dauhá. Mulla tvrdil, že za uvedené období zemřelo 15 Nepálců a že to není nic znepokojivého.

"Pomluvy a negativní propaganda v zahraničním tisku překračuje meze. Musí se vyšetřovat a světu se musí ukázat pravda," řekl domácímu tisku Mulla. Informace The Guardianu jsou podle něj lživé.

The Guardian dále hovořil o nevyplácení mezd. Další z katarských ministerských náměstků k tomu řekl, že je známo, že nepálští dělníci z Kataru posílají "domů každoročně miliardy dolarů".

Od pondělka je v Kataru mezinárodní delegace odborářů. Má prověřit pracovní podmínky cizinců na staveništích, na nichž se budují objekty pro fotbalové mistrovství světa, které se bude konat roku 2022. V delegaci je 18 lidí, kteří mají po prověření podmínek vydat zprávu.

Gilles Letort z francouzského odborového svazu řekl, že návštěva byla naplánovaná dlouho před tím, než The Guardian zveřejnil své články.

Alí Marrí z katarského výboru pro ochranu lidských práv sdělil, že na pracovištích v Kataru jsou určité potíže, ale určitě prý se podmínky nedají přirovnat k otroctví, jak píše britský list.

Mezinárodní odborová konfederace v březnu zaslala katarskému ministerstvu práce stížnosti na šest společností, které působí v Kataru a na něž si u konfederace stěžovali dělníci.

autor: ČTK

reklama

Diskuse

0komentářů

Zatím žádný příspěvek :(

reklama
reklama
 
reklama