Kam nám zmizel prezident, ptají se lidé v Kyrgyzstánu

rst
27. 3. 2008 14:30
Je strůjce tulipánové revoluce po smrti?

Biškek - Obyvatelé středoasijského Kyrgyzstánu neví, co se stalo s jejich prezidentem.

Na konci února odletěl jeden z tvůrců tzv. barevné revoluce Kurmanbek Bakijev do Německa. Prý na krátké léčení.

Podle plánu se měl domů vrátit v půlce března. Nestalo se tak a zemí se začaly šířit neověřené informace, že je prezident ve velmi vážném stavu. Objevila se dokonce tvrzení, že již zemřel.

Prezidentská kancelář však tyto spekulace odmítá a tvrdí, že prezident, který se léčí v nemocnici poblíž Frankfurtu, je naprosto v pořádku a do země by se měl vrátit v pátek, den před další velkou opoziční demonstrací.

Bakijev už vynechal dva významné svátky, na kterých pravidelně hovoří. Místo něj vystoupil mluvčí parlamentu. Ten pouze oznámil, že prezident je připraven "vrátit se do ringu".

Sliby - chyby

Co se týče obyvatel této malé středoasijské země, mnohým z nich prezident nechybí. Když se po tzv. tulipánové revoluci dostal před třemi lety k moci, slíbil změny v ústavě a demokratizaci.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

Na území Kyrgyzstánu sice nejsou zásoby nerostného bohatsví, přesto jde o strategicky umístěnou horskou republiku. Nedaleko od sebe zde mají obří vojenské základny jak Američané, kteří ji používají pro operace v Afghánistánu, tak i Rusové.

Nikdy však nepřešel od slibů k činům a spíše posiloval vlastní moc na úkor parlamentu. To vyvolalo několik masových protestů, kterým musel Bakijev vzápětí ustoupit a některé své návrhy zmírnit.

Opozice kritizuje prezidentskou kancelář za to, že tají informace o prezidentově zdravotním stavu. 

"Když jede do Soči na dovolenou ruský prezident Vladimir Putin, média ukazují, jak chodí po horách, popíjí s mladými lidmi čaj, jak lyžuje a s kým se setkal. Naši politici by také měli říct, proč odjeli do Německa za prezidentem a s kým se tam vlastně setkali," uvedl ve vysílání Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda vůdce opozice Omurbek Tekebajev.

Zdravotnictví ve státech Střední Asie je na velmi nízké úrovni. Většina tamních státníků se proto jezdí léčit do zahraničí.

Na nedostatek kvalitních lékařů doplatil například turkmenský diktátor Turkmenbaši, který zemřel na zástavu srdce o Vánocích roku 2006.

Čtěte také: Cirkus bude. I opera. Turkmenistán zrušil jejich zákaz

Ještě předtím se tento kontroverzní diktátor, který budoval silný kult osobnosti, rozhodl uzavřít všechny nemocnice v pětimilionové zemi a otevřít pouze jednu jedinou nedaleko svého sídla v Ašgabadu.

 

Právě se děje

Další zprávy