Kalašnikov: Dejte můj vynález pod zámek

Red Zah, ČTK
26. 6. 2006 11:35
Moskva - Michail Kalašnikov, tvůrce legendární pušky, chce zabránit tomu, aby napodobeniny zbraně končily u dětských vojáků a teroristů.
Otec "kalašnikova" je na svou zbraň hrdý. Ocenění se mu dostalo také od ruského prezdienta Vladimira Putina.
Otec "kalašnikova" je na svou zbraň hrdý. Ocenění se mu dostalo také od ruského prezdienta Vladimira Putina. | Foto: Reuters

Podle něj by měly existovat civilizované zákony, které by bránily volnému pohybu kalašnikovů po celém světě.

"Zbraně by měli mít v rukou jen ti, kteří brání svůj stát - kteří brání a neútočí," řekl před začátkem konference OSN, která se bude v New Yorku ode dneška do 7. července zabývat regulací obchodu se zbraněmi a municí.

Dětem do rukou zbraně nepatří

"Zbraně by neměly mít v rukou děti," prohlásil šestaosmdesátiletý Kalašnikov. "Pokud jich není zapotřebí, měly by být uloženy ve zbrojnicích pod zámkem."

Jeho samopal AK-47, navržený v roce 1947, je nejpopulárnější zbraní své třídy ve světě. Vojáci, bojovní radikálové a dokonce i dětští bojovníci ho milují, protože je masivní a spolehlivý. V oblibě ho mají i prodejci zbraní, protože je snadné ho vyrobit.

Jak jeho tvůrce, tak ruský vývozce zbraní firma Rosoboronexport často zdůrazňují, že jiné země kalašnikovy vyrábějí bez potřebné licence. Napodobenina samopalu stojí zhruba 65 dolarů (asi 1500 korun), zatímco výrobky ruského závodu v Iževsku na Urale přijdou na 300 až 400 dolarů (6800 až 9100 korun).

Na svou zbraň jsem hrdý

Ačkoliv Kalašnikova napodobeniny popouzejí, je přece jen velmi hrdý na to, že se stal  blíbeným mezi gerilou i pravidelnými armádami od Venezuely po Vietnam.

S "kalašnikovem" se nechává rád fotit i venezuelský prezident Hugo Chávez.
S "kalašnikovem" se nechává rád fotit i venezuelský prezident Hugo Chávez. | Foto: Reuters

"Za mých časů Američané tvrdili, že by se sovětských AK-47 nikdy ani nedotkli. Jak se mýlili! Jen si vzpomeňte na Vietnam. V džungli odhazovali své pušky a obírali mrtvé Vietnamce o kalašnikovy," prohlásil.

"Někteří mě často obviňují, že mou vinou zahynula spousta lidí," přiznal Kalašnikov. "Ale poslechněte si tohle: setkal jsem se s mosambickým ministrem obrany a on mi řekl: 'Když jsme si vybojovali svobodu s pomocí vaší zbraně, vojáci se vrátili domů, a ti, jimž se pak narodili synové, jim dali jméno Kalaš'. Kterého tvůrce zbraní by to nepotěšilo?" dodal.

OSN: Obchod s malými zbraně za čtyři miliardy dolarů

Podle odhadu OSN po světě koluje více než 600 milionů legálně i nelegálně držených malých střelných zbraní a lehkých zbraní. Ty jsou každoročně "nakrmeny" deseti až čtrnácti miliardami kusů střeliva. Podle statistik OSN obchod s těmito zbraněmi dosahuje ročního obratu čtyř miliard dolarů, přičemž až čtvrtina této částky připadá na nelegální obchod.

Mezinárodní nevládní hnutí proti lehkým zbraním IANSA uvádí, že denně se obětí lehkých střelných zbraní stane na světě v průměru tisíc osob.

Členské země OSN se zavázaly bojovat proti nelegálnímu obchodu s malými a lehkými palnými zbraněmi v roce 2001. Jednotlivé vlády slíbily shromáždit a zničit ilegálně vlastněné zbraně a zpřísnit legislativu ve snaze snížit ilegální dovoz, vývoz a prodej zbraní.

 

Právě se děje

Další zprávy