K džihádistům se přidávají i evropští konvertité. Často po těžkém dětství, drogách nebo vězení

Martin Novák Martin Novák
11. 1. 2016 6:43
Francouzské ministerstvo vnitra odhaduje, že z Francouzů, kteří odešli do Sýrie k islamistům, je čtvrtina konvertitů. Mezi Němci je jich pětina. Britská zpravodajská služba MI5 ve své studii uvedla, že mezi britskými džihádisty je počet konvertitů "překvapivě vysoký."
Konvertitu a radikálního kazatele Svena Laua z Mönchengladbachu v prosinci zatkla německá policie.
Konvertitu a radikálního kazatele Svena Laua z Mönchengladbachu v prosinci zatkla německá policie. | Foto: Reuters

Praha - Je to jen začátek bouře, varoval Francouze několik dní po útocích v Paříži hlas na nahrávce. Muž, který oznámil, že za masakrem 130 lidí je teroristická organizace Islámský stát, mluvil výbornou francouzštinou.

Je rodilým Francouzem, není potomkem přistěhovalců ze severní Afriky či Blízkého východu.

Sedmatřicetiletý Fabien Clain k islámu konvertoval v dospělosti na konci devadesátých let. Propadl džihádistům, stal se z něj náborář francouzských bojovníků pro Islámský stát a odešel do Sýrie.

Příběhy Claina se v různých drobných obměnách opakují i u stovek dalších Evropanů, kteří odešli na území ovládaná islamisty nebo jejich jménem vraždí. Často jsou buď konvertité, nebo sice rodilí muslimové, ale vychovaní svými rodiči vůbec nebo velmi vlažně ve víře.

Francouzské ministerstvo vnitra odhaduje, že z Francouzů, kteří odešli do Sýrie k islamistům, je čtvrtina konvertitů. Mezi Němci je jich pětina. Britská zpravodajská služba MI5 ve své studii uvedla, že mezi britskými džihádisty je počet konvertitů "překvapivě vysoký".

Problémové dětství, alkohol, drogy

Výzkumné centrum CPDSI v analýze uvádí, že rodiče či příbuzní většiny radikálů ve Francii se charakterizují jako ateističtí nebo nenábožensky založení.

"Džihádisté nemají skutečně muslimské kořeny, protože jsou buď konvertity, nebo odmítli náboženství v té podobě, v jaké je vyznávají jejich rodiny nebo blízcí přátelé," tvrdí francouzský expert na politický islám Jean-Pierre Filiu.

Životní osudy Evropanů, kteří se přimkli k islámu v jeho extremistické podobě a skončili jako teroristé, mají několik společných jmenovatelů. Problémové dětství, alkohol, násilí, drogy, kriminální delikty, konflikty s policií, vězení. Zloba ke svému okolí a zemi, v níž se jim nedaří a která - alespoň podle jejich názoru - jimi opovrhuje.

Příklon k radikálnímu islamismu je pro mnohé nový začátek s čistým štítem. Zrození nového člověka, jehož posláním je bojovat i za očistu druhých. Ale nový začátek je spojen s potřebou pomstít se za stará příkoří, jak to vypadá z příběhů těch, které zásadní změna v jejich životě přivedla až do řad teroristů a hrdlořezů z Islámského státu.

"Chtějí změnit svět a v džihádismu nacházejí alternativní ideologii, protože jiná s podobným potenciálem momentálně není. Hledají ozbrojený boj a v Islámském státě ho nacházejí," říká Mathieu Guidere, který se zkoumáním radikálních islamistů zabývá na univerzitě v Toulouse.

Ve městě, kde "hlas Islámského státu" Fabien Clain několik let žil. Spolu s ním se k teroristům přidal i jeho o dva roky mladší bratr Jean-Michel. Na nahrávce, slibující Francouzům další útoky, zpívá.

Džihád jako nová příležitost

Příkladem člověka, který džihád pojal jako novou příležitost bojovat proti nenáviděnému zavedenému pořádku, je Němec Bernhard Falk. Bývalý člen extremistické levičácké bojůvky Antiimperialistická buňka, odsouzený k třinácti letům vězení za sérii atentátů.

Ve vězení konvertoval a stal se jednou z hlavních postav německé islamistické scény. Zastává se souzených a vězněných radikálů, pronáší bojovné projevy a na svém twitterovém účtu se označuje pozoruhodným titulem "antiimperialista a sunnitský muslim".

Na videozáznamech vražd, které zveřejňuje Islámský stát, figurovali v roli popravčích Francouzi Michel Hauchard a Mickael Dos Santos. Druhý jmenovaný je synem portugalských přistěhovalců a známí jej popsali jako věřícího katolíka, nosícího velký křiž na krku.

V září 2013 zanechal matce dopis na rozloučenou. Napsal jí, že ji má moc rád a oznamuje, že konvertoval k islámu. Vyzval rodiče k témuž a dodal, že se pak uvidí v ráji. Rodina o něm nevěděla další rok, než byl identifikován na brutálních videích IS v Sýrii.

Německo šokoval případ hudebníka Denise Cusperta, syna ghanského otce a německé matky. Život rodáka z berlínského Kreuzbergu byl poznamenán drogami, násilím, vězením pro mladistvé a problémy s policisty. Jako raper pod jménem Deso Dogg vydal několik úspěšných alb.

Po autonehodě se přimkl k džihádistům a loni se přidal k Islámskému státu v Sýrii. Na internetu a YouTube zpíval o boji s nevěřícími a vyzýval další Němce a Evropany, aby ho následovali.

Před dvěma měsíci zemřel při americkém bombardování východní Sýrie.

Kdo nás neuzná, bude zabit

Televize RTL nedávno odvysílala rozhovor s německým extremistou Abú Katadou, původně Christianem Emdem. Jedenatřicetiletý muž ze Solingenu v Severním Porýní - Vestfálsku byl doma dlouho nezaměstnaný. Nyní žije v Mosulu jako ozbrojenec v jednotkách Islámského státu a rozhovor pojal jako vzkaz svým bývalým krajanům.

"Jednou určitě přijdeme a nebude to s žádnými hezkými slovy. Přijdeme se zbraněmi a bojovníky. Kdo nás neuznává, bude zabit."

Unikátní vhled do komunity radikálních konvertitů, vyznávajících názory Al-Káidy a Islámského státu, nabízí Dán Morten Storm. Jeho otčím ho v dětství bil a ponižoval, jako mladík měl problémy s drogami a alkoholem, pašoval cigarety, několikrát byl ve vězení kvůli ublížení na zdraví.

V knize Můj život v Al-Káidě a CIA popisuje i příběh svého dánského krajana a souvěrce Kennetha Sorensena. Muže z totálně rozvrácené rodiny, jehož matka byla narkomanka a on nedokončil ani střední školu. Novou identitu našel v džihádu, odešel nejprve za Al-Káidou do Jemenu a smrt našel ve válce v Sýrii. Pochován je v masovém hrobě.

Hrozbu ve zfanatizovaných konvertitech vedle západoevropských zemí řeší i Rusko. Na nedávno zveřejněném videu Islámského státu s vraždou údajného ruského špiona je tím, kdo „rozsudek“ vykonal, etnický Rus Anatolij Zemljanka z Nojabrsku na Sibiři.

 

Právě se děje

Další zprávy