K atentátu v Ankaře se přihlásili Kurdové. Turecko apeluje na USA, aby nebojovaly po jejich boku

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 2. 2016 21:57
K teroristickému útoku, který se stal ve středu v Ankaře, se přihlásila skupina Sokoli osvobození Kurdistánu (TAK). Atentát je prý odvetou za vojenské operace, které proti kurdské menšině na východě země vede turecká armáda. Prezident Erdogan se domníval, že za útok jsou zodpovědné syrské kurdské milice (YPG), proti nimž Turecko už nějaký čas bojuje. Sebevražedným atentátníkem je pravděpodobně Zinar Raperin, který se odpálil u autobusu převážejícího turecké vojáky. Teroristé pohrozili také dalšími útoky.
Útok v Ankaře
Útok v Ankaře | Foto: Reuters

Ankara -Ke středečnímu útoku v turecké metropoli Ankaře, při kterém zahynulo 28 lidí a dalších 60 bylo zraněno, se v pátek přihlásila skupina Sokoli osvobození Kurdistánu (TAK). Ta dlouhodobě bojuje proti turecké vládě. Skupina uvedla, že atentát je odvetou za vojenské operace, které proti kurdské menšině na východě země vede turecká armáda z rozkazu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, informují zahraniční média.

Erdogan tvrdil, že za útok jsou odpovědné syrské kurdské milice YPG, které turecké síly v posledních dnech ostřelovaly z děl na hranici se Sýrií. Milice YPG, jež Ankara obviňuje ze spolupráce se zakázanou Stranou kurdských pracujících (PKK), odpovědnost za útok popřely.

Skupina TAK, která je odnoží PKK usilující o autonomii na jihovýchodě Turecka, zároveň pohrozila dalšími útoky.

Situace v Sýrii je nesmírně napjatá, jak se zachová Turecko, lze těžko odhadnout, říká komentátor Hospodářských novin Ondřej Soukup.
14:47
Situace v Sýrii je nesmírně napjatá, jak se zachová Turecko, lze těžko odhadnout, říká komentátor Hospodářských novin Ondřej Soukup. | Video: Martin Veselovský

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu v této souvislosti vyčetl USA, že se v boji proti terorismu opírá o skupiny jako jsou syrské kurdské milice YPG. Považuje to za slabost.

Spojené státy na rozdíl od Turecka tuto skupinu neřadí k teroristickým organizacím a naopak ji považují za cenného spojence v boji proti hnutí Islámský stát (IS).

Erdogan si telefonoval s Obamou

Prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že ho zarmucuje, že Západ odmítá formaci syrských Kurdů Stranu demokratické unie (PYD) zařadit k teroristům. YPG jsou ozbrojenou složkou této syrské strany. Erdogan předem oznámil, že o tom hodlá telefonicky hovořit s americkým prezidentem Barackem Obamou. Po odpoledním telefonátu ale Ankara žádné podrobnosti o probíraných tématech nezveřejnila a americká strana uvedla pouze to, že Obama osobně vyjádřil Erdoganovi lítost nad oběťmi útoku.

"Před několika měsíci jsem při setkání Obamovi řekl, že USA dodávají zbraně. Přiletěla tři naložená letadla, polovina z toho skončila v ruku Islámského státu a druhá v rukou PYD," tvrdil dnes Erdogan novinářům. Ještě před oznámením TAK rovněž zopakoval, že o odpovědnosti syrských kurdských milic za středeční atentát nemá nejmenší pochybnost.

Spojené státy se vůči Erdoganovu tvrzení rázně ohradily. Ministerstvo zahraničí uvedlo, že z USA rozhodně žádné zbraně určené pro kurdské milice YPG neproudí. "Neposkytli jsme YPG žádné zbraně a neviděli jsme jakékoli důkazy, které by podporovaly tvrzení, že YPG nějakým způsobem pašuje zbraně PKK," uvedl mluvčí Mark Toner.

Çavuşoglu na návštěvě v Tbilisi prohlásil, že Turecko bude nadále aktivně bojovat proti IS. Ve snaze tlačit Washington ke změně názoru na YPG prohlásil, že i americký ministr zahraničí John Kerry přiznává, že YPG nelze důvěřovat.

Mluvčí Kerryho úřadu John Kirby se ve čtvrtek odmítl nechat zatáhnout do debaty o YPG s tím, že ankarský atentát se stále vyšetřuje a otázka pachatelů je otevřená. K dřívějšímu Erdoganovu výroku, že USA si musejí vybrat mezi svým spojencem Tureckem a YPG, Kirby prohlásil, že nejde o žádnou volbu a že i nejlepší přátelé se v něčem mohou neshodnout.

Çavuşoglu dnes řekl, že z USA přicházejí zamlžené výroky a že Američané si musejí vyjasnit pozici k terorismu. "Využívat teroristické skupiny jako YPG v boji proti IS v Sýrii je především známka slabosti. Všichni musejí tuto chybu napravit, zejména náš spojenec USA s tím musí přestat okamžitě," prohlásil turecký ministr.

Turecko řadí YPG k teroristickým skupinám- stejně jako PYD a tureckou Stranu kurdských pracujících (PKK). Turecká armáda téměř týden ostřeluje pozice YPG na severu Sýrie. Ankara je přesvědčena, že syrští Kurdové usilují o teritoriální zisky u turecké hranice a o autonomii. PYD už ve čtvrtek jakýkoli podíl syrských Kurdů na ankarském útoku popřela.

Turecko začalo krátce po něm bombardovat pozice PKK na severu Iráku a usmrtilo na 70 lidí. Při čtvrtečním pumovém útoku na automobil turecké armády pak zahynulo šest vojáků a dnes je hlášen z města Diyarbakir další incident. Podle armády tam kurdští bojovníci zabili dva vojáky a jednoho policistu.

Sokoli osvobození Kurdistánu podnikají už řadu let pumové útoky namířené proti tureckým ozbrojeným složkám. V Ankaře nespáchali atentát poprvé a jejich bomby explodovaly i v dalších velkých tureckých městech, včetně Istanbulu. V tomto největším tureckém městě skupina TAK útočila naposledy loni 23. prosince - při minometné střelbě na tamním letišti zahynul jeden člověk.

"Dne 17. února v 18:30 (místního času) spáchal v ulicích Ankary sebevražedný bojovník útok proti konvoji vojáků fašistické Turecké republiky," citovala agentura AFP z prohlášení, které skupina zveřejnila na svých internetových stránkách.

V textu se rovněž uvádí, že jde o pomstu za zabití nevinných lidí při vojenské operaci v městě Cizre, obývaném převážně Kurdy. Skupina zároveň zveřejnila fotografii pachatele útoku. Údajně jde o muže jménem Zinar Raperin, který se narodil v roce 1989 ve městě Van na východě země.

Situace v Sýrii je nesmírně napjatá, jak se zachová Turecko, lze těžko odhadnout, říká komentátor Hospodářských novin Ondřej Soukup.
14:47
Situace v Sýrii je nesmírně napjatá, jak se zachová Turecko, lze těžko odhadnout, říká komentátor Hospodářských novin Ondřej Soukup. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy