Za jistých podmínek jsem ochoten jednat s Kimem, prohlásil Trump. Počká si na vhodný okamžik

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 1. 2018 21:32
"Vždy jsem věřil v jednání. Určitě bych to udělal, neměl bych s tím nejmenším problém," odpověděl americký prezident na dotaz, zda by jednal s vůdcem KLDR.
Donald Trump a Kim Čong-un.
Donald Trump a Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Washington -  Americký prezident Donald Trump, který doposud šířil převážně ostrá prohlášení na adresu severokorejského vůdce, prohlásil, že je připraven s Kim Čong-unem telefonicky jednat. Dodal nicméně, že pro takový dialog musí být splněny jisté podmínky, které blíže neupřesnil.

Trump v sobotu uvítal brzké obnovení rozhovorů mezi Severní a Jižní Koreou. První jednání mezi Korejemi od prosince 2015 se má uskutečnit v úterý v Pchanmundžomu na linii rozdělující oba korejské státy a jeho tématem bude především možná účast KLDR na únorové olympiádě v jihokorejském Pchjongčchangu.

Severní Korea v neděli oznámila jména představitelů, kteří se úterní schůzky zúčastní. Delegace bude pětičlenná a povede ji Ri Son-kwon šéf Výboru pro mírové sjednocení vlasti, který má na starosti vztahy s Jižní Koreou.

Jižní Korea sdělila předpokládané složení svého vyjednávacího týmu již v sobotu. V čele pětičlenné delegace by měl být ministr pro sjednocení Čo Mjong-kjon.

Trump v sobotu před novináři v Camp Davidu slíbil, že se USA do dialogu "v příhodném okamžiku zapojí". Na dotaz médií, zda by sám byl ochoten jednat s vůdcem KLDR, tuto možnost nevyloučil.

"Vždy jsem věřil v jednání. Určitě bych to udělal, neměl bych s tím nejmenším problém," prohlásil šéf Bílého domu s tím, že by pro dialog s Kimem ale musely být splněny jisté předpoklady.

Velvyslankyně USA při OSN Nikki Haleyová v této souvislosti podle AP upozornila, že vyjádření amerického prezidenta není žádným obratem ve stanovisku Washingtonu. "To, co v zásadě řekl, je: ano, může přijít doba, kdy budeme jednat se Severní Koreou. Ale než k tomu skutečně dojde, musí se stát řada věcí. Musejí zastavit testy. Musejí být ochotni jednat o zákazu svých jaderných zbraní," řekla velvyslankyně.

Haleyová rovněž uvedla, že Pchongjang a Soul nadcházející jednání zřejmě omezí na olympijské hry a na účast Severní Koreje. "Ale víte, obě země musejí jít dál," poznamenala. "Pro Spojené státy je dobré, že mohou alespoň začít s návratem k rozhovorům," dodala.

Trump a Kim si během loňského roku vyměnili množství urážek. Poslední slovní přestřelka, k níž došlo mezi oběma politiky počátkem letošního roku, se točila kolem jaderných arzenálů. Kim ve svém novoročním projevu varoval USA, že má stále na stole jaderné odpalovací tlačítko a může kdykoli zahájit útok na Spojené státy. Trump mu vzkázal, že má v Bílém domě "mnohem větší a mocnější" jaderný knoflík.

Americký prezident rovněž opakovaně nazývá Kim Čong-una "rakeťákem" s odkazem na pokračující severokorejské raketové a jaderné testy.

Video: Můj čudlík je větší než tvůj. Snad na dítě v Trumpovi dohlédnou

Donald Trump nedospěle zareagoval na část Kimova projevu, ve které upozornil, že má na stole po ruce tlačítko k možnému odpálení jaderných zbraní. | Video: Daniel Anýž
 

Právě se děje

Další zprávy