Jih Kalifornie zasáhla série zemětřesení. Poslední mělo sílu až 7,1 stupně

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 6. 7. 2019 23:54
Jih Kalifornie v pátek večer místního času (v sobotu brzy ráno SELČ) zasáhlo další silné zemětřesení. Škody na domech nebo infrastruktuře ale podle amerických médií nejsou tak velké, jak se místní úřady původně obávaly, a ani nejsou hlášeny oběti na životech nebo závažná zranění. Podle americké geologické služby USGS otřesy měly intenzitu 7,1 stupně a někteří odborníci nevylučují, že brzy mohou následovat další. Oblast zažila už ve čtvrtek nejsilnější zemětřesení za posledních 20 let s intenzitou 6,4 stupně. Po něm následovala série 1700 slabších otřesů.
Následky zemětřesení v USA.
Následky zemětřesení v USA. | Foto: Reuters

Epicentrum se v pátek stejně jako ve čtvrtek nacházelo u města Ridgecrest v Mohavské poušti asi 240 kilometrů severovýchodně od Los Angeles. Ohnisko přitom bylo v hloubce 17 kilometrů. Otřesy trvaly něco přes půl minuty a cítit byly podle USGS nejen v Los Angeles, ale i v metropoli Kalifornie Sacramentu na severu státu a také směrem na jih až v Mexiku.

Kalifornský guvernér Gavin Newsom vyhlásil pro okres San Bernardino stav nouze kvůli "podmínkám, jež jsou mimořádně nebezpečné pro bezpečnost lidí a majetku". Do nejvíce zasažených oblastí poslala kalifornská národní garda 200 mužů, potřebné vybavení a jeden letoun.

Hořící dům ve kalifornském městě Ridgecrest po tom, co jih státu zasáhlo zemětřesení.
Hořící dům ve kalifornském městě Ridgecrest po tom, co jih státu zasáhlo zemětřesení. | Foto: Reuters

Ve městě Ridgecrest hasiči a policisté přijali spoustu telefonátů s prosbou o zdravotnickou pomoc. Ale tamní policejní velitel uvedl, že "díky bohu nešlo o nic vážnějšího než řezné rány a pohmožděniny". Hasičům se rychle podařilo uhasit požáry dvou obydlí a kvůli možnému úniku plynu a hrozícím požárům byl do rizikových oblastí vypnut přívod plynu.

Z městečka Trona přišla zpráva, že se zřítil jeden dům. Silnice v jeho okolí jsou poničené nebo zablokované. Uzavřena musela být dálnice mezi Ridgecrestem a Tronou jihozápadně od Údolí smrti, protože popraskala a sesypalo se na ní kamení.

"Řekl bych, že 70 procent mého zboží je na zemi, rozbité," řekl podle agentury AP 59letý Antoun Abdullatif, který v Ridgecrestu a Troně vlastní obchody s alkoholem a další podniky. "Pokaždé když naberete lopatku, vyhazujete do smetí 200 dolarů (asi 4540 korun)," postěžoval si při likvidaci zničeného zboží. Uklízet ale přestal, protože si myslí, že přijde další zemětřesení.

Takto se v kalifornském městě Ridgecrest po zemětřesení vylévala voda z bazénu.
Takto se v kalifornském městě Ridgecrest po zemětřesení vylévala voda z bazénu. | Foto: Reuters

Otřesy od toho pátečního byly patrné například na stadionu losangeleského basebalového týmu Dodgers, kde domácí tým právě hrál s hosty San Diego Padres. Nezdálo se, že by událost ovlivnila hráče, ale zato si jí všimli diváci sledující zápas v televizi, když jim poskakoval obraz.

V Las Vegas a ve státě Nevada, jenž sousedí s Kalifornií, dvě po sobě jdoucí silná zemětřesení podle médií oživila přízrak ještě mocnějšího a ničivějšího zemětřesení, kterého se západ Spojených států velmi obává. Lucy Jonesová z Kalifornského technologického institutu (Caltech) nicméně ujistila, že páteční a čtvrteční zemětřesení se odehrála ve stejném tektonickém zlomu, který je vzdálen od zlomu San Andreas, který by katastrofální zemětřesení mohl způsobit.

Pravděpodobnost dalších otřesů v příštím týdnu s intenzitou přesahující sedmý stupeň je podle seizmoložky desetiprocentní. Ovšem otřesy o síle pěti stupňů jsou téměř jisté.

Kalifornie je protkána tektonickými zlomy považovanými za nejaktivnější na světě. K nejnebezpečnějším v této oblasti patří zlom San Andreas, který protíná San Francisco a táhne se severně od Los Angeles ve vzdálenosti 65 kilometrů.

V roce 1994 zažila jižní Kalifornii zemětřesení o síle 6,7 stupně, které zasáhlo hustě obydlenou oblast Los Angeles. Zahynulo tehdy při něm 57 lidí a materiální škody se vyšplhaly na miliardy dolarů. I když páteční zemětřesení bylo silnější, nejsou jeho následky tak ničivé, protože jeho epicentrum bylo v méně lidnaté oblasti.

Takové pukliny v zemi jsou k vidění na jihu Kalifornie po zemětřesení.
Takové pukliny v zemi jsou k vidění na jihu Kalifornie po zemětřesení. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy