Nebezpečná hra s ohněm. Po americkém bombardování míří k Jemenu íránské válečné lodě

Martin Novák Martin Novák
14. 10. 2016 15:53
Střely vypálené z Jemenu americkou loď nezasáhly, ale jde o první podobný útok na plavidlo námořnictva USA od roku 1987. Vody u jemenských břehů jsou nebezpečné: Al-Káida před šestnácti lety zabila při nájezdu na loď USS Cole sedmnáct vojáků.
Snímek z paluby lodi USS Nitze. Střela s plochou dráhou letu Tomahawk letí směrem k Jemenu.
Snímek z paluby lodi USS Nitze. Střela s plochou dráhou letu Tomahawk letí směrem k Jemenu. | Foto: Reuters

Praha – Po Sýrii, Iráku a Libyi padají americké bomby na čtvrtou blízkovýchodní zemi. Jemen.

Střely s plochou dráhou letu Tomahawk zničily tři radary používané šíitskými povstalci a jejich spojencem, bývalým prezidentem Alím Abdalláhem Sálihem.

Válka, které Evropa vzhledem k odlehlosti Jemenu věnuje málo pozornosti, dostává nový rozměr. Írán oznámil, že do Adenského zálivu k jemenským břehům posílá dvě válečné lodě.

"Jedna z íránských lodí má stejné rakety, jaké povstalci odpálili na USS Mason, a druhá má heliport pro přistávání vrtulníků," uvedla s odvoláním na americké vládní zdroje televize FOX News.

Oficiálně proti pirátům, ale...

Teherán podporuje šíitské rebely, kteří si říkají Húsíové, zatímco vládním jemenským sílám pomáhá bombardováním koalice arabských zemí na čele se Saúdskou Arábií.

Vyostřuje se tedy konfrontace rivalů – Saúdská Arábie versus Írán; Spojené státy versus Írán. A zvyšuje riziko přímého vojenského střetu, ať už americko-íránského, či saúdsko-íránského.

Teherán a Rijád jsou hlavní mocenští nepřátelé v regionu. V konfliktech, které mají často sektářský podtón a stojí v nich sunnitští muslimové proti šíitským, pomáhá Írán šíitům, zatímco Saúdská Arábie sunnitům.

Vztahy mezi Washingtonem a Teheránem jsou i po dohodě o kontrole íránského jaderného programu napjaté.

Na opačných stranách stojí například v Sýrii, kde Írán finančně a vojensky pomáhá Bašáru Asadovi. Jemenským šíitům také dodává zbraně, letos v dubnu americké námořnictvo zastavilo nedaleko Jemenu loď s velkou zásilkou.

Legitimní útok

Pentagon uvádí, že Spojené státy se nechtějí stát součástí jemenské války, pouze chrání svá plavidla a námořní trasy. Ve středu se staly lodě USA terčem raketového útoku z jemenského území, Washington označil za pachatele šíitské povstalce.

Rakety mířily na americké plavidlo USS Mason a také na loď námořnictva Spojených arabských emirátů.

Proto americká odveta mířila na jejich radary, které monitorovaly pohyb lodí v Rudém moři.

Foto: Aktuálně.cz

Ministerstvo zahraničí Spojených arabských emirátů, které jsou součástí Saúdy vedené koalice, označilo americký útok za legitimní a oprávněný.

USA podporují saúdské operace poskytováním zpravodajských informací Rijádu a dodávají také letouny na tankování paliva během letu. Za posledních šest let také Spojené státy dodaly Saúdské Arábii zbraně v hodnotě přes 110 miliard dolarů.

Opakovaně ale kritizovaly nálety na místa, kde se nacházejí civilisté.

Odveta za pohřeb

Povstalce popudil nálet saúdského letectva, při kterém 8. října zemřelo 140 lidí na pohřbu v Saná. Mezi oběťmi byli i činitelé povstalecké vlády.

Jemen v rámci arabského jara v roce 2011 zasáhly protesty proti dlouholetému prezidentovi Sálihovi. Ten po jednáních, zprostředkovaných Saúdy, souhlasil s tím, že odstoupí.

Poté se ale spojil se šíitskými povstalci, dlouhodobě podporovanými Íránem, a ovládli většinu země. Saúdská vojenská intervence změnila poměr sil, ale hlavní město Saná a velká část země jsou stále kontrolované koalicí povstalců a exprezidenta Sáliha.

Situaci v zemi ještě více komplikuje fakt, že na jihovýchodě ovládá některé oblasti Al-Káida.

 

Právě se děje

Další zprávy