Zrádci a nacisté. Jednání o Sýrii začalo nadávkami

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
Aktualizováno 22. 1. 2014 21:15
Obě strany syrského konfliktu odmítají ustoupit, byť jen o píď
Zmocněnec OSN a Ligy arabských států pro Sýrii Lachdar Brahímí, ministr zahraničí USA John Kerry, generální tajemník OSN Pan Ki-mun a ruský ministr zahraničí Sergej Lavro
Zmocněnec OSN a Ligy arabských států pro Sýrii Lachdar Brahímí, ministr zahraničí USA John Kerry, generální tajemník OSN Pan Ki-mun a ruský ministr zahraničí Sergej Lavro | Foto: REUTERS/Gary Cameron

Montreux - Ve švýcarském Montreaux začala s napětím očekávaná mírová jednání o občanské válce v Sýrii.

Do města nedaleko Ženevy se kromě vyslanců syrského prezidenta Bašára Asada a syrských exilových opozičních skupin sjeli i zástupci OSN, Spojených států, Velké Británie či Ruska.

"Leží před námi obrovské výzvy, ale nejsou nepřekonatelné," prohlásil na začátek generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Znesvářené strany vyzval, aby jednání braly vážně. Ovšem následné reakce zatím příliš optimismu nenabídly.

Z prohlášení zástupců režimu i syrské opozice vyplynulo, že jejich názory na budoucí vývoj v zemi, zejména případné odstoupení prezidenta Bašára Asada, se diametrálně odlišují a nevypadá to, že by některá ze znepřátelených stran měla v plánu ze svých požadavků ustoupit. Rozhovory mezi opozicí a vládou, která na dnešní konferenci v pátek naváží, by tak mohly ztroskotat ještě předtím, než by vůbec začaly.

Zaprodanci nepřátel Sýrie...

Obě strany odmítají ustoupit, byť o píď.

"Chcete-li hovořit jménem Syřanů, neměli byste být zrádci a agenty zaprodanými syrským nepřátelům," zaútočil na opozici hned na začátku šéf vládní delegace a Asadův ministr zahraničí Valíd Mualim.

Odmítl rovněž požadavek rebelů na odchod Bašára Asada. "Nikdo nemůže udělit nebo zrušit legitimitu (syrského) prezidenta... nikdo než Syřané sami. Je to jejich právo a povinnost." Rovněž syrský ministr informací Umrán Zuabí na okraj jednání prohlásil, že "Asad nikam nepůjde".

V rétorice, kdy režim dlouhodobě opozici osočuje, že podporuje teroristy, Mualim pokračoval, když všechny účastníky vyzval, aby učinili "osudné rozhodnutí bojovat proti terorismu a začít politický proces". Zároveň vyzval ke zrušení sankcí uvalených na Damašek.

Syrský ministr zahraničí několikrát překročil časový limit, který řečníkům udělil šéf OSN. Na výtky Pan Ki-muna reagoval s tím, že má právo svůj projev dokončit.

... a zločinec Asad

Po Mualimovi dostal slovo předák protiasadovské exilové opozice Ahmad Džarba, který v ostrých výrocích nezaostal. Bašára Asada rovnou obvinil ze zodpovědnosti za válečné zločiny, které "evokují nacistické Německo". Jeho setrvání u moci podle něj není možné.

Damašek pak vybídl, aby se zavázal, že zemi namísto prezidenta bude řídit prozatímní vláda. Upozornil, že je nezbytné, aby vládní delegace okamžitě podepsala závěr ženevského setkání z roku 2012, který by takový postup umožnil. Předloňská konference se přitom konala bez účasti zástupců syrské vlády i opozice, připomněla ČTK.

"Naprosto souhlasíme s Ženevou 1," uvedl Džarba. "Chceme se ujistit, že v této místnosti máme partnera, který se z delegace Bašára Asada změní na svobodnou delegaci, aby mohly být všechny výkonné pravomoci Bašára Asada přeneseny," doplnil Džarba. "Moje otázka je jasná. Máme takového partnera?"

Vládní jednotky podle něj pouze přispívají k posilování teroristů napojených na Al-Káidu, a to útoky na vojáky Syrské svobodné armády (FSA).

Zastoupeny jsou desítky zemí

Osud samotné konference, která má přinést politické řešení bezmála tři roky trvajícího konfliktu, byl přitom dlouho nejistý, jelikož opozice odmítala slevit ze svých požadavků. Ustoupila teprve o víkendu.

Do Švýcarska se kvůli jednání o míru sjeli zástupci více než třiceti zemí, a to včetně Johna Kerryho za USA, Sergeje Lavrova z Ruska či jejich britského kolegy Williama Hagua. Z organizací jsou přítomny OSN, Evropská unie, Liga arabských států či Organizace islámské spolupráce.

Neúčastní se naopak Írán, který sice pozvání generálního tajemníka OSN přijal, ale vzápětí ho sám Pan Ki-mun zrušil. Teherán stojí za Damaškem a stejně jako syrská vláda označuje opozici za teroristy.

Podle íránského prezidenta Hasana Rúháního konference, známá jako Ženeva 2, pravděpodobně skončí neúspěchem. "Setkání Ženeva 2 selhalo dříve, než začalo," uvedl podle agentury IRNA.

Islamisté navíc označili Západem podporované opoziční vůdce za zrádce, protože souhlasili být ve stejné místnosti s Asadovou delegací, uvedla agentura Reuters.

Komplikované jednání

Vlastní rozpory ohledně Asadova osudu se snaží překlenout i Rusko a západní země.

Kerry uvedl, že syrský prezident přišel o legitimitu potřebnou k vládnutí, proto není možné, aby byl součástí přechodné vlády. "Vidíme jenom jednu možnost, vyjednání přechodné vlády na základě vzájemné dohody. To znamená, že Asad nebude součástí přechodné vlády," řekl Kerry s tím, že "konference bude těžkým a komplikovaným vyjednáváním".

O tom patrně nepochybuje ani Lavrov, podle něhož má konference přispět ke konci konfliktu a zároveň zabránit, aby se válka rozšířila i do dalších částí regionu.

Zároveň pobídl "externí hráče", aby se nevměšovali do vnitřních záležitostí Sýrie. Domácí opozice by podle něj měla být součástí syrského národního dialogu. Mezinárodního dialogu by se podle něj měl účastnit také Írán.

Protisyrské proslovy

Neúčast Íránu kritizoval také syrský velvyslanec při OSN Bašár Džaafarí. Odsoudil rovněž většinu proslovů, které zazněly s tím, že obsahovaly "provokativní a opakující se vyjádření založená na nenávisti vůči syrské vládě".

Syrský činitel rovněž naznačil, že oficiální syrská delegace je připravena jednat o budoucnosti země a brát v této souvislosti v potaz i závěry předchozí ženevské konference, které hovoří o vytvoření přechodné vlády v Sýrii.

Pokud jde o nadcházející rozhovory s opozicí moderované Lachdarem Brahímím, "zapojíme se do tohoto dialogu se zaměřením na realizaci závěrů Ženevy 1", uvedl Džaafarí na tiskové konferenci po skončení první fáze mírových jednáních o Sýrii.

Jak ale Džaafarí neopomněl dodat, "aby byly možné přímé rozhovory mezi oběma znepřátelenými syrskými tábory, je třeba skoncovat s terorismem a násilím, protože politická dohoda nemůže jít ruku v ruce s terorismem".

Syrský velvyslanec při OSN rovněž vyjádřil nespokojenost s formátem úvodního dne konference, kterého se účastnilo asi 40 zemí, z nichž většina byla podle něj "protisyrská".

Přesun do Ženevy

Syrskou opozici a USA podpořila i Saúdská Arábie. Její ministr zahraničí Fajsal Saúd uvedl, že v přechodné vládě nemohou zasednout Asad ani další, kdo mají ruce od krve.

Promluvila i šéfka diplomacie Evropské unie Catherine Ashtonová, která hovořila mimo jiné o humanitární situaci v Sýrii.

Ministr zahraničí Francie Laurent Fabius s odkazem na Mualimův projev prohlásil, že konference nebyla svolána k debatě o terorismu, ale o příští přechodné vládě Sýrie. "Nejde tu o obecné diskuse o Sýrii, o urážky a propagandu, o hraní o čas ani o projevy, v nichž budeme opakovat slovo terorismus," řekl Fabius.

Šéf francouzské diplomacie ještě doplnil, že "skutečná konference začne až za dva dny, a pokud skončí špatně, pak to bude opravdová krize".

Po středečním jednání v Montreaux by měla konference pokračovat v pátek v Ženevě.

 

Právě se děje

Další zprávy