JAR se modlí za Mandelu, podle Zumy je mu "mnohem lépe"

Jana Černá
27. 6. 2013 15:01
Ve čtvrtek ráno se objevily spekulace, že exprezidenta udržují při životě přístroje
Na plot nemocnice v Pretorii vyvěšují lidé povzbuzující transparenty.
Na plot nemocnice v Pretorii vyvěšují lidé povzbuzující transparenty. | Foto: Reuters

Johannesburg - Stav bývalého prezidenta Nelsona Mandely se přes noc výrazně zlepšil.

"Je na tom mnohem lépe, než když jsem ho viděl včera," sdělil národu současný jihoafrický prezident Jacob Zuma. "Jeho stav zůstává kritický, ale stabilizovaný."

Potvrdil tak slova Mandelovy vnučky Ndileky, která o zlepšení stavu někdejšího vůdce národa už ve čtvrtek před polednem informovala BBC.

Ještě ve čtvrtek ráno se přitom množily spekulace, že bývalého vůdce země a bojovníka proti apartheidu udržují naživu už jen přístroje.

Mandela, jenž by měl 18. července oslavit své 95. narozeniny, se v nemocnici léčí s akutní plicní infekcí. Ta se mu chronicky vrací od dob, kdy byl v 80. letech vězněn ve velmi tvrdých podmínkách.

Arcibiskup už popřál pokojný odchod

Zuma se měl ve čtvrtek v hlavním městě Mosambiku zúčastnit summitu Jihoafrického rozvojového společenství, jehož aktuálním tématem je rozvoj regionální infrastruktury. Z účasti na konferenci se ale omluvil poté, co Mandelu ve středu odpoledne navštívil v nemocnici.

Mandelův portrét v Sowetu na předměstí Johannesburgu.
Mandelův portrét v Sowetu na předměstí Johannesburgu. | Foto: Reuters

První černošský prezident Jihoafrické republiky se již dočkal i návštěvy arcibiskupa Thabo Makgoba z Kapského města. Ten se za čtyřiadevadesátiletého bojovníka proti apartheidu modlil a přál mu "pokojný odchod z tohoto světa", napsala ČTK.

Veřejnost spekuluje, zda už je Mandela zcela závislý na přístrojích. Podle jihoafrického deníku The Citizen mu selhávají ledviny. Zumův mluvčí to však odmítl komentovat.

Mandela tráví v nemocnici 20. den, přijali ho 8. června. Jeho dcera Makaziwe řekla ve čtvrtek po poledni, že "je stále s námi" a reaguje na doteky.

Příbuzní se scházejí

"Budeme se všichni cítit špatně, až zemře, ale zároveň budeme oslavovat jeho život. Udělal pro tuto zemi tolik skvělých věcí," cituje Reuters pětadvacetiletého administrativního pracovníka Johna Ndlovu.

Mandela, který byl dlouhých 27 let vězněn za své politické názory, je považován za symbol úspěšného boje proti apartheidu v Jihoafrické republice. Podle odpůrců ale jeho vize "duhového národa" zklamala.

V roce 1993 obdržel Mandela spolu s tehdejším jihoafrickým prezidentem Frederikem Willemem de Klerkem Nobelovu cenu za mír. O rok později se stal prvním černošským prezidentem země, zůstal jím na pět let. Téměř deset let už není veřejně aktivní.

Většina členů Mandelovy rodiny nyní již dorazila do vesnice Qunu, kde bývalý prezident v posledních letech žil. Zvýšená aktivita je podle médií znát právě nedaleko Mandelova domu, v místech, kde by měl být bývalý prezident pohřben.

Mandelův zdravotní stav je pozorně sledován, protože mnozí obyvatelé se obávají, že jeho smrt může ohrozit křehkou stabilitu demokracie v zemi a pokojné soužití řady etnických skupin jihoafrického obyvatelstva.

Zumův mluvčí již kritizoval některá jihoafrická média za to, že ve středu rozšířila nepodložené informace o Mandelově úmrtí.

 

Právě se děje

Další zprávy