Jaceňuk ordinuje očistec, část opozice už se cuká

Petr Jemelka Petr Jemelka
1. 3. 2014 12:20
Druhou největší zemi má z hluboké krize vyvést nejmladší premiér Evropy. Co je zač?
Foto: Reuters

Kyjev - Ukrajina se potácí na pokraji katastrofy a povede ji vláda "politických sebevrahů". "Takže vítejte v pekle!"

Právě takhle se v rozhovoru pro BBC vyjádřil lídr politické strany Vlast expremiérky Tymošenkové Arsenij Jaceňuk poté, co ho tento týden Majdan schválil jako kandidáta na premiéra vlády národní jednoty.

Jaceňuk se na první pohled jevil jako ideální kandidát: V době, kdy druhou největší zemí Evropy otřásají porevoluční separatistické tendence Krymu a kdy ukrajinské ekonomice reálně hrozí bankrot, se má do jejího čela postavil zkušený ekonom a politik, jenž v minulosti působil jako ministr financí a má zkušenosti i z vlády krymské autonomie. 

Schopnosti a zkušenosti vůdce strany Vlast, jenž se v 39 letech stal nejmladším premiérem v Evropě, vyzdvihla mimo jiné i náměstkyně amerického ministra zahraničí Victorie Nulandová. V lednovém telefonickém rozhovoru s velvyslancem USA na Ukrajině, který kdosi umístil na internet, Arsenije Jaceňuka charakterizovala jako "chlapa, co má ekonomické zkušenosti a umí vládnout".

Naopak dalšího opozičního vůdce - Vitalije Klička - Nulandová označila za neschopného.

Příliš slabý a proevropský?

Na pohled druhý už se ale volba nového ukrajinského kormidelníka tak úplně šťastnou zdát nemusí. Arsenij Jaceňuk se podle mnohých nejeví jako dostatečně silný politik a roztříštěnou Ukrajinu nezvládne, upozorňuje agentura AFP.

Revoluční dny v Kyjevě:

Jaceňukovy silně proevropské názory mohou vyvolat nevoli u prorusky orientovaných obyvatel. V neposlední řadě pak může nový premiér doplatit na svou upřímnost; značná část zbídačelých Ukrajinců jistě nechce slyšet, že se bude mít ještě hůř.

První kritika už se na Jaceňuka snesla. Nejradikálnější aktivisté, jejichž jádro tvoří nacionalisté a přívrženci krajní pravice, dali jasně najevo, že za ním nestojí.

Krev, pot a slzy 

Buď jak buď, Jeceňuk už nastínil, jaké cíle si jeho vláda vytyčila. Základem je podle něj stabilizace Ukrajiny, tedy potlačení separatistických tendencí, boj s korupcí, spolupráce s Evropskou unií, vybudování partnerských vztahů s Ruskem na nových základech a provedení bolestných, ale nezbytných ekonomických reforem.

Ukrajinská metropole po nepokojích:

"Uděláme vše, co bude v našich silách, abychom zabránili rozdělení Ukrajiny, zajistili její teritoriální integritu a jednotu," prohlásil s tím, že separatistické tendence Krymu nejsou ničím novým a vláda je zvládne.

Úkol č. 2? Sehnat 35 miliard dolarů

Poté, co se mu podaří stabilizovat bezpečnostní situaci v zemi, bude muset někdejší viceguvernér ukrajinské národní banky zajistit 35 miliard dolarů, které bude krvácející ekonomika do roku 2015 bezpodmínečně potřebovat, upozorňuje agentura Bloomberg.

Pomoc už přislíbila Evropská unie, Rusko i Spojené státy. Je však otázkou, jakou částku budou zahraniční mocnosti ochotny poskytnout.

Takhle si na chudé Ukrajině žil Viktor Janukovyč: 

Arsenyj Jaceňuk se pohybuje ve vysoké politice od roku 2001, kdy se stal ministrem financí krymské samosprávy. Během oranžové revoluce v roce 2004 se profiloval jako prozápadní politik a začal spolupracovat s Julijí Tymošenkovou.

Po změně vlády ho tehdejší prezident Viktor Juščenko v roce 2007 jmenoval ministrem. Po vítězství Janukovyče se Jaceňuk - který rovněž kandidoval na prezidenta, ale získal pouhých 7 % hlasů -, stáhl do opozice.

 

Právě se děje

Další zprávy