Izraelská armáda obsadila loď s aktivisty. Mířila do Gazy

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 29. 6. 2015 11:56
Podle izraelské armády na palubě nedošlo k žádným násilným potyčkám. Plavidlo zamířilo k přístavu Ašdod.
Zásah izraelského námořnictva se obešel bez násilí.
Zásah izraelského námořnictva se obešel bez násilí. | Foto: Reuters

Tel AvivIzraelští námořníci obsadili švédskouo loď, která s 50 aktivisty na palubě mířila k Pásmu Gazy. Chtěla tak upozornit na dlouhodobou blokádu tohoto území ze strany Izraele.

Podle izraelské armády na palubě nedošlo k žádným násilným potyčkám a plavidlo zamířilo k přístavu Ašdod.

Tři lodi zapojené do takzvané Flotily svobody III vypluly z jižní Evropy ke břehům Pásma Gazy začátkem minulého týdne. Původně vezly 70 aktivistů ze 20 zemí, k nimž patřil například bývalý tuniský prezident Munsif Marzúkí, profesor Henry Ascher, filmař Lennart Berggren či mluvčí feministické iniciativy Maria Svenssonová. Jejich cílem bylo vymoci otevření přístavu v Gaze.

Dvě z plavidel uposlechla výzvy izraelských úřadů a v cestě ke Gaze nepokračovala, švédskou loď Marianne, která vyrazila z Göteborgu už začátkem května, ale zastavilo až námořnictvo.

Vojáci loď prohledali a do přístavu Ašdod ji budou eskortovat. Na pevnině budou aktivisté vyslechnuti a cizinci pak budou převezeni na mezinárodní Ben Gurionovo letiště, odkud odcestují z Izraele. Mezi aktivisty na Marianne je také izraelský arabský poslanec Básil Ghattás. V Izraeli za svou účast sklidil kritiku, ale hájil se v dopise zaslaném premiérovi Benjaminu Netanjahuovi tím, že jde o občanskou a mírovou akci, jejímž cílem je ukončit blokádu a obrátit pozornost světa k podmínkám, v nichž žije 1,8 milionu Palestinců z Gazy.

Námořníci byli pochváleni

Netanjahu po zadržení lodí řekl, že flotilu považuje za "přehlídku pokrytectví a lží, které pouze napomáhají radikálnímu hnutí Hamás a odvádějí pozornost od krutostí, jež se v oblasti odehrávají". "Námořní blokáda je uvalena v souladu s mezinárodním právem a má podporu generálního tajemníka OSN," prohlásil Netanjahu.

Ministr obrany Moše Jaalon ocenil armádu, že se zásah obešel bez násilí. Aktivisté na Marianne předem upozornili, že nejsou ozbrojení a nebudou se snažit bránit vojákům.

Izrael nasadil vojsko proti podobné flotile vypravené v roce 2010 z Turecka. Při zásahu vojenské jednotky na palubě lodi Navi Marmara zemřelo deset tureckých aktivistů. Izrael tím přišel o spojenectví s Tureckem.

Izrael uvalil blokádu na palestinskou Gazu v roce 2006, když tam radikálové z Hamásu unesli izraelského vojáka. Pro civilisty se tak uzavřely hraniční přechody a Izrael drasticky omezil také dopravu zboží.

Postupně začal opatření zmírňovat, ale občané Gazy mohou vycestovat jen přechodem do Egypta, který není otevřen nepřetržitě. Izrael v rámci blokády omezil Palestincům pohyb na moři jenom do vzdálenosti šesti námořních mil (11 kilometrů) od břehů.

 

Právě se děje

Další zprávy