Jeruzalém/Washington - Ostrou kritiku Evropské unie i Spojených států si vysloužil plán Izraele zrychlit v reakci na přijetí Palestiny do UNESCO výstavbu židovských osad na sporných územích ve východním Jeruzalémě a na Západním břehu Jordánu.
Právě budování osad na sporných územích je totiž jednou z překážek mírových jednání na Blízkém východě.
Židovský stát ale oponuje: jednání o míru naopak jednostranně uťali Palestinci, a to podáním přihlášky do Organizace pro vědu, výchovu a kulturu (UNESCO). Stavbou asi dvou tisíc nových obytných domů prý chce na Palestinskou samosprávu v čele s prezidentem Mahmúdem Abbásem vyvinout tlak a donutit ho, aby se vrátil k jednacímu stolu.
Oficiální reakce Spojených států, nejbližšího a nejvlivnějšího izraelského spojence, na sebe podle agentury Reuters nenechá dlouho čekat. Američané dle důvěryhodných zdrojů z Obamovy administrativy v nejbližší době vyjádří hluboké znepokojení a zklamání.
"Jsme tím skutečně hluboce zklamáni," řekl Reuters pod podmínkou anonymity jeden z vysoce postavených amerických úředníků.
Rozladění nad reakcí Izraele už vyjádřila Evropské unie i některé jednotlivé členské státy, včetně Německa, Francie a Velké Británie.
Osady jsou v rozporu s mezinárodním právem, tvrdí EU
Vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashtonová se nechala slyšet, že výstavba osad musí skončit a obě strany se musí vrátit k jednacímu stolu.
"Izraelské osidlování je z hlediska mezinárodního práva nezákonné, a to včetně oblasti východního Jeruzaléma. Je to překážka míru. Už jsme to říkali mnohokrát," uvedla šéfka unijní diplomacie pro BBC.
Britský ministr zahraničí William Hague označil jednání Izraele za provokativní a zbytečné. "Program osidlování je v rozporu s mezinárodním právem a toto izraelské prohlášení jen další provokací," řekl.
K jeho vyjádření se připojili také Francouzi a Němci. Mluvčí francouzského ministerstva zahraničí Bernard Valero v podstatě zopakoval vyjádření britského ministra a mluvčí německé vlády dodal, že výstavba osad "nemůže vést k cíli, k němuž všichni musíme mířit, a sice k vytvoření dvou nezávislých států.
Izrael nicméně trvá na svém. Palestina jedná za jeho zády, čímž dává najevo, že nestojí o bilaterální rozhovory.
"Je to naše odpověď na jednostranné aktivity na půdě OSN a kdekoliv jinde na mezinárodní scéně. Palestinci by těmito politickými manévry neměli ztrácet čas, ale naopak se vrátit k jednacímu stolu," vysvětlil postoj židovského státu mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Yigal Palmor.
Premiér Benjamin Netanjahu už dříve prohlásil, že urychlení výstavby se týká oblastí, které budou, "ať už bude budoucí uspořádání jakékoliv, rozhodně patřit Izraeli".