Islámský stát brzy zkolabuje, tvrdí tajemný generál

Martin Novák Martin Novák
13. 2. 2015 16:20
Velitel speciálních íránských oddílů Al-Kuds Kasem Sulajmání koordinuje v Iráku boje proti IS.
Přislušník kurdských jednotek při výcviku na severu Iráku.
Přislušník kurdských jednotek při výcviku na severu Iráku. | Foto: Reuters

Teherán/Praha – Říká se mu stínový generál. Muž, který řídí pozemní operace proti Islámskému státu v Iráku z pozadí.

Sedmapadesátiletý velitel speciálních íránských jednotek al-Kuds generál Kásim Sulejmání přiletěl do Bagdádu loni 10. června - jen několik hodin po irácké katastrofě. Ten den irácká armáda i přes velkou početní převahu ztratila druhé největší město Mosul a přenechala ho Islámskému státu.

Sulejmání od té doby jako neoficiální vrchní velitel řídí útoky iráckých vojáků, kurdských sil a šíitských milic proti islamistům.

Veřejně se vyjadřuje málokdy, rozhovory nedává téměř vůbec. Tentokrát udělal výjimku. A podle agentury Fars dokonce prohlásil, že Islámský stát brzy zkolabuje.

"Utrpěli v Iráku i Sýrii několik těžkých porážek, konec jejich dnů se blíží," poznamenal Sulejmání. Podle iráckých politiků Sulejmání organizoval obranu Bagdádu, když to vypadalo, že bojovníci Islámského státu zaútočí i na metropoli.

Později velel několika protiútokům, například při osvobození města Amerli. V Iráku jsou stovky, ne-li tisíce mužů z jeho jednotek Al-Kuds. Jedná se o elitní oddíly íránských ozbrojených sil, do jejichž kompetence zároveň patří rozvědná činnost.

Deník Guardian s odvoláním na irácké politiky a armádní důstojníky napsal, že Sulejmáního role v boji s Islámským státem je klíčová.

Foto: Aktuálně.cz

Jeho působení v Iráku a Sýrii demonstruje rostoucí vliv Íránu v oblasti. Finančně i vojensky podporuje vlády v Damašku a Bagdádu.

Íránci se přímo zapojují do bojů. Před dvěma měsíci Teherán přiznal smrt generála Hamída Takávího v bitvě u města Samarrá. Íránské letouny Phantom F-4 několikrát bombardovaly území Islámského státu.

Irácká armáda a šíitské milice podle více zdrojů plánují na jaře útok na Mosul. Dobytí města má spustit vytlačení bojovníků IS z dalších míst Iráku. Očekává se však vleklá, krvavá bitva o každou ulici, každý dům.

Může dojít k paradoxní situaci. Na útoku se budou podílet íránští velitelé a poradci, zatímco vzdušnou podporu dodá mezinárodní koalice vedená Spojenými státy. Nepřátelé Írán a USA tak budou netradičně na jedné straně.

Sulejmání, který posbíral bojové zkušenosti v íránsko-irácké válce v osmdesátých letech, dává najevo, že s USA spojenci v žádném případě nejsou.

"Aroganti a sionisté musejí více než kdy dříve přiznat svoji slabost," uvedl ve stejném projevu, ve kterém předpověděl brzký pád IS (výraz "aroganti" ve slovníku íránského režimu znamená velké západní země na čele se Spojenými státy).

 

Právě se děje

Další zprávy