Islamisté po Fallúdži vzali ztečí další irácké město

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 13. 2. 2014 19:48
Jsme stále obklíčeni ozbrojenci, hlásí starosta města Sulajmán Pak.
Foto: Reuters

Bagdád - Radikálové z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL), které se minulý měsíc podařilo obsadit iráckou Fallúdžu, ve čtvrtek ovládli i část města Sulajmán Pak.

To leží přibližně 160 kilometrů severně od irácké metropole Bagdádu a žije v něm asi 25 tisíc obyvatel, většinou sunnitů.

"Jsme stále uvnitř vládní budovy v centru města obklíčeni ozbrojenci. Útočí na nás protitankovými střelami a kulomety," řekl agentuře Reuters starosta města Tálib Muhammad.

"Jsou z ISIL. Poznali jsme to podle černé vlajky, kterou vyvěsili. Žádáme vládu, aby zasáhla a pomohla nám."

 

Z města prchají celé rodiny

ISIL je sunnitská organizace, která využívá sporu iráckých sunnitů se šíitskou vládou a snaží se dostat pod svou kontrolu převážně sunnitskou provincii Anbár. V ní se nachází i Fallúdža, které se zmocnili 1. ledna. Organizace je aktivní i v sousední Sýrii.

"Vzbudili jsme se ráno a z mešit se ozývalo, že Islámský stát v Iráku a Levantě kontroluje město a požaduje, aby místní lidé opustili své domovy," popsal situaci jeden z obyvatel Ahmad Azíz. "Většina rodin město opouští, protože se bojí krvavé bitvy."

Irácká vláda začala podle agentury AP vyzbrojovat sunnitské kmeny a mnoho sunnitů začalo za ochotu připojit se k boji proti ISIL dostávat pravidelný plat. Vláda také slibuje 20 milionů dolarů (400 milionů korun) provincii Anbár. Sunnitský poslanec Hamíd Mutlak řekl, že problém "Anbáru je mnohem širší než peníze a zbraně, protože sunnité vládě nedůvěřují a cítí se stále na okraji společnosti".

OSN odhaduje, že kvůli bojům v Anbáru odešlo z domovů na 300 tisíc lidí. Podle vládních zdrojů se podařilo do sunnitské domobrany dostat v Anbáru 4000 lidí, dalších 9000 pak v oblasti Bagdádu a 1500 na severu u Tuz Churmato. Členové dostávají měsíční plat v přepočtu 8700 korun.

Vojáci Saddáma Husajna

Stanice Al-Arabíja zveřejnila jako exkluzivní informaci jména šesti mužů z vedení ISIL. Náměstek iráckého ministra vnitra Adnan Asadí televizi řekl, že všech šest mužů je z Iráku a nejméně tři sloužili v armádě bývalého prezidenta Saddáma Husajna. Někteří byli v minulosti vězněni a pak se připojili k bojům v Sýrii. Rozhovor s Asadím se má vysílat v pátek.

ISIL podle Al-Arabíji vede abú Bakr Bagdádí, který býval učitelem islámských věd a imámem v mešitách v Bagdádu a Fallúdži. V roce 2004 ho zatkli američtí vojáci a když ho po třech letech propustili, založil sunnitské milice a připojil se k Al-Káidě.

Mužem číslo dva je abú Ajmán Irákí, který je členem vojenské rady ISIL. Za Saddáma byl plukovníkem v rozvědce iráckého letectva. Také on byl od roku 2007 po tři roky vězněn. Nyní velí bojovníkům ISIL v syrském Idlibu, Halabu a horách provincie Latákíja.

Dalším mužem v čele ISIL je rovněž bývalý člen Saddámovy armády abú Ahmad Alvání. Členem vojenské rady ISIL býval také abú Abdarrahmán Baláví, který prošel rovněž americkým vězením za americké invaze a později byl zabit v Anbáru. Hadží Bakr, rovněž bývalý voják v Saddámově vojsku, býval považován za nejvyššího velitele ISIL v Sýrii, kde byl nedávno zabit. Jako posledního z velitelů ISIL Al-Arabíja jmenuje abú Fátima Džahajšího, který byl původně pověřen operacemi na jihu Iráku a později se přesunul na sever do Kirkúku.

Iráčtí sunnité a šíité proti sobě bojovali už v letech 2006 až 2008. V té době v zemi byli ještě američtí vojáci, kteří situaci zklidnili až s pomocí místních sunnitských kmenů. Ty se snaží nyní na svou stranu získat také vláda.

Násilí v Iráku loni dosáhlo nejvyšší intenzity za posledních pět let. Zabito bylo podle OSN téměř 9000 lidí, převážně civilistů. I ve čtvrtek zemřelo nejméně pět lidí při několika simultánních bombových útocích na tržišti v Bagdádu. Zranění utrpělo dalších 15 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy