Iráčané chystají oslavy vítězství nad Islámským státem. Ten sice prohrál, přitáhne ale následovníky

Martin Novák Martin Novák
4. 7. 2017 6:52
Bojovníci teroristické sítě Islámský stát (IS) jsou obklíčeni v syrském městě Rakka. Irácká armáda je navíc vytlačuje z metropole Mosul na severu země. Vojenská porážka džihádistů se tak definitivně blíží. Řada z nich se ale stáhne do ilegality ke své tradiční taktice - teroristickým útokům.
Iráčtí vojáci slaví s civilisty v osvobozené části Mosulu.
Iráčtí vojáci slaví s civilisty v osvobozené části Mosulu. | Foto: Reuters

Bagdád - Po devíti měsících bojů chystají Iráčané oslavy dobytí velké metropole Mosulu na severu země.

Do města, které mělo před obsazením džihádisty až 1,5 milionu obyvatel, přijede možná už na konci tohoto týdne irácký premiér Hajdár Abádí a osobně oznámí konec bitvy i definitivní vítězství nad bojovníky Islámského státu (IS).

Ti jsou zakopaní už jen v několika blocích podél řeky Tigris v západní části města. Až proniknou vojáci k řece, bude s džihádisty konec.

Před ruinami mosulské mešity An-Núrí, kde vůdce Islámského státu Abú Bakr Bagdádí vyhlásil před třemi lety chalífát, už si pořizují selfie fotografie vojáci, novináři i veřejnost.

Lidé před ruinami mosulské mešity An-Núrí.
Lidé před ruinami mosulské mešity An-Núrí. | Foto: Reuters

Sami džihádisté mešitu z 12. století zničili. Její dobytí i přesto znamená symbolickou porážku Islámského státu.

Vysoká cena 

Za osvobození od Islámského státu zaplatilo druhé největší irácké město vysokou cenu.

Celkem 900 tisíc lidí z 1,5 milionu obyvatel ho opustilo, tisíce civilistů při těžkých bojích zahynuly.

V ulicích západní části, kde boje trvaly déle a byly horší, je většina domů zničená. Vojáci teprve zahájí zdlouhavé odhalování a zneškodňování min.

"Řada civilistů zemřela. Ve městě taky zůstalo mnoho těl nepřátelských bojovníků. Rozsáhlé oblasti musíme vyčistit od bomb, aby se lidé mohli začít vracet domů," řekl agentuře Reuters generálplukovník Raíd Šakír ze zvláštních oddílů irácké policie, které se bojů v Mosulu účastní.

Islámský stát sice dál ovládá některé oblasti východně a jižně od Mosulu. Po pádu metropole už ale bude jen otázkou času, kdy irácká armáda a provládní šíitské milice napnou síly i tímto směrem.

Posledním větším iráckým městem pod kontrolou IS zůstává Tal Afár, ležící 200 kilometrů západně od Mosulu. Zůstalo v něm kolem 100 tisíc obyvatel.

Do ilegality

Zbytky vedení Islámského státu se teď podle informací americké armády stáhly do města Majjadín ve východní Sýrii.

Zda je tam vůdce celé teroristické sítě Bagdádí, není jasné.

Američané ani irácká vláda minulý měsíc nepotvrdili zprávu ruského ministerstva obrany o tom, že Bagdádí zemřel na konci května při ruském náletu poblíž syrsko-irácké hranice.

Komentátoři a analytici po celém světě teď odhadují, co bude s Islámským státem po jeho vojenském pádu. Nejčastěji zní varianta, že teroristická síť sice už nebude ovládat žádné teritorium, začne ale v Iráku, Sýrii i jinde znovu organizovat teroristické útoky.

A krátká doba, kdy IS vytvořil na území severozápadního Iráku a části Sýrie svůj vlastní státní útvar, bude mezi jeho příznivci a členy přežívat jako inspirace a vzor pro budoucnost.

Oznámení definitivního vítězství nad džihádisty může přitom být v Iráku ošidnou záležitostí.

Americký prezident George W. Bush oznámil 1. května 2003 na palubě letadlové lodí vítězství nad režimem iráckého diktátora Saddáma Husajna sloganem "Mission Accomplished".

Několik dní nato propuklo v Iráku povstání na severu a západě země.

Lidé z Mosulu utíkají před nálety i palbou odstřelovačů. Mezi těmi, kteří si zachránili holé životy, natáčeli v severním Iráku reportéři Aktuálně.cz. | Video: Martin Novák, Jakub Plíhal
 

Právě se děje

Další zprávy