Inter Milán čelí žalobě. Dresy prý urážejí islám

Martin Novák Martin Novák
13. 12. 2007 13:25
Turecký právník chce záležitost řešit před soudem
Nové dresy Interu Milán se setkaly v Turecku s nevolí.
Nové dresy Interu Milán se setkaly v Turecku s nevolí. | Foto: Reuters

Milán - Po sporech o karikatury proroka Mohameda či takzvané kauze Mohamedvídek v Súdánu zasáhly stížnosti na urážku náboženství i fotbalovou Ligu mistrů.

Kvůli novým dresům, v nichž občas vyběhnou na trávník fotbalisté italského velkoklubu Inter Milán. Tradiční černomodré oblečení Miláňané vyměnili za sněhové bílé tričko s velkým rudým křížem.

To ale setkalo s nepochopením v Turecku. také kvůli tomu, že v letošní základní skupině Ligy mistrů hrál s Interem Milán také turecký tým Fenerbahce Istanbul.

Turecký právník Baris Kaska podal na italský klub žalobu.Podle něj jde o symbol templářských rytířů, který připomíná křižácké války.

Urážka a nadřazenost

Domnívá se, že jde o záměrnou urážku nebo přinejmenším necitlivost vůči muslimům a islámu.

Foto: Reuters

"Tento kříž symbolizuje rasistickou západní nadřazenost nad islámem," uvedl Kaska v rozhovoru pro španělský list La Vanguardia, v němž také oznámil svůj úmysl řešit záležitost soudně.

Jiní Turci sice nejsou tak radikální, ale dresy se v zemi skutečně setkaly s odmítnutím nebo alespoň nechápavým kroucením hlavami.

"Jak může UEFA toto dovolit," položil si v komentáři řečnickou otázku deník Radikal, který zastává nacionalistické postoje a na rozdíl od jiných tureckých médií příliš nepodporuje vstup země do Evropské unie.

Inter: S islámem to nemá nic společného

Milánský klub obvinění odmítá. Kříž je prý znakem města a nové dresy mají být příspěvkem k oslavám stého výročí klubu, založeného v roce 1908.

Jistých problémů si ale zřejmě vedení Interu bylo dopředu vědomo, takže v prvním zápase v Istanbulu fotbalisté v kontroverzních dresech nehráli.

Na sobě je měli až v milánské odvetě. První zápas vyhrál doma Fenerbahce1:0, druhý skončil vítězstvím Interu 3:0.

Vadily mu góly ?

"Je otázkou, zda-li panu Kaskovi více vadily dresy nebo góly v síti Fenerbahce," zlehčuje turecké stížnosti italský deník La Repubblica.

Turecký právník chce také dosáhnout toho, aby UEFA výsledek milánského zápasu kontumovala ve prospěch Fenerbahce.

Nejde o první konflikt

Není to poprvé, co politika či náboženství zasáhly do fotbalového klání mezi Italy a Turky. Před devíti lety muselo být odloženo utkání Ligy mistrů mezi Galatasarayem Istanbul a Juventusem Turín.

Krátce před jeho konáním totiž Itálie odmítla vydat Do Turecka šéfa kurdských separatistů Abdullaha Ocalana, doma obviněného z terorismu a vlastizrady.

Kvůli obavám z násilí byl zápas přeložen na pozdější termín.

 

Právě se děje

Další zprávy