Dillí - Je dobojováno. Indická volební komise po několikatýdenním maratonu, během něhož odevzdalo svůj hlas 537 milionů lidí, oznámila předběžné výsledky parlamentních voleb.
A už nyní je podle agentury Reuters jasné, že dosavadní vládní koalice odejde na hlavu poražena a příštím premiérem bude 63letý hinduistický nacionalista Nárendra Módí.
Jím vedená opoziční koalice obsadí v 543členném parlamentu 325 míst, čímž si zajistí pohodlnou většinu.
Módího Indická lidová strana (BJP) by ale podle všeho mohla vládnout i sama, což by bylo poprvé za posledních 30 let. Výsledky jí přiřkly 273 zákonodárců.
To vše za rekordní volební účasti, která dosáhla 66,38 procenta (před pěti lety to bylo jen 58,13 %).
Pro doposud vládnoucí Indický národní Kongres (INK), v čele jehož kandidátky stál místopředseda Ráhul Gándhí, naproti tomu hlasování skončilo debaklem.
Strana získala 67 křesel, což je historicky nejhorší výsledek.
Indie ve stopách Číny
Indie, druhá nejlidnatější země planety, se snaží jít cestou Číny a stát se novou ekonomickou a politickou velmocí.
Střední třída sice roste, důkazem čehož je například příchod řetězce Tesco do Indie. Ale zároveň zůstávají velké rozdíly. Stále polovina indických domácností nemá záchod a třetina elektřinu.
Ekonomický růst v posledních letech zpomaluje. Do roku 2009 hospodářství rostlo ročně o devět procent, loni už jen o čtyři a půl procenta.
INK už uznal porážku. "Národ hlasoval proti nám," prohlásil podle agentury AP jeho mluvčí. "Vývoj oficiálního sčítání hlasů rozhodně není v náš prospěch, jsme připraveni zasednout v opozici," dodal.
Syn prodavače porazil absolventa Harvardu
Módí si voliče získal především příslibem nastartování indické ekonomiky. Syn majitele stánku s čajem ze západoindického státu Gudžarát toho chce dosáhnout odblokováním investic a modernizací silnic či železnice.
Kritici mu ovšem vyčítají, že je to šovinista, který v minulosti působil ve fanatické organizaci RSS, jež se vyznačovala nenávistí vůči muslimům a vyvolávala třenice mezi muslimy a hinduisty.
I tak se Módímu podařilo porazit o dvacet let mladšího Ráhula Gandhího, absolventa prestižních univerzit Harvard a Cambridge, ale především člena nejslavnější indické politické dynastie Nehrú-Gándhí.
Muž, jenž do politiky vstoupil v roce 2004, když mu poslanecké místo přenechala jeho matka, koalici z pozice místopředsedy INK vedl od ledna, kdy oznámil odchod z funkce 91letý premiér Manmóhan Singh.
Stalo se tak navzdory nevoli Ráhulovy matky (a šéfky INK) Sonii Gándhíové.
Nyní ovšem podle analytiků hrozí, že zahanbující porážka může pro mocnou dynastii znamenat "odchod do politického zapomnění". Podobu indické politiky přitom určovala bezmála století.