Předání moci v ruském stínu. Nikdo neměl před vstupem do Bílého domu tak velké problémy jako Trump

Martin Novák Martin Novák
12. 1. 2017 6:26
Donald Trump a jeho kandidát na ministra zahraničí Rex Tillerson chtějí s Ruskem vycházet lépe než Barack Obama, ale kauzy ruských hackerských útoků a údajných kompromitujících materiálů na nastupujícího prezidenta jim to neusnadní. Opoziční demokraté budou vstřícnost vůči Kremlu označovat za slabost. Problémy při schvalování Senátem mohou mít kromě Tillersona další tři Trumpovi lidé.
Obchod se suvenýry v centru Moskvy.
Obchod se suvenýry v centru Moskvy. | Foto: Reuters

WashingtonDonald Trump se za týden ujme funkce amerického prezidenta. Je ale zavalen kritikou a podezřeními, útočí na média i tajné služby. Po informacích amerických zpravodajců o Kremlem řízených hackerských útocích, které měly před volbami Trumpovi pomáhat, přichází další kauza. Podezření, že ruská rozvědka má na nastupujícího prezidenta kompromitující informace.

List Wall Stret Journal podotýká, že žádný nově zvolený prezident ještě nečelil před převzetím úřadu takové opozici a takovým problémům jako Trump. A žádný nemusel před vstupem do Bílého domu tak usilovně popírat spojení s Ruskem.

Nastupující prezident se bránil jak na Twitteru, tak na tiskové konferenci. "Rusko se na mě nikdy nepokusilo naléhat. Nemám s Ruskem nic společného – žádné obchody, žádné půjčky, zkrátka nic," uvedl 45. prezident USA.

"Přízeň Putina není chyba, ale bonus," řekl Trump před novináři. Připustil ale, že za hackerskými útoky na jeho volební soupeřku Hillary Clintonovou a Demokratickou stranu stál Kreml.

Na odpor narážejí ale i lidé, které Trump jmenoval do své vlády a jejichž slyšení zahájil Senát. Na některé z nich se snáší a ještě snese ostrá reakce od demokratických senátorů a v případě kandidáta na ministra zahraničí Rexe Tillersona i z řad republikánů.

Stočlenný Senát, ve kterém mají nyní republikáni 52 křesel a demokraté 48, musí schválit všechny nominace.

Ve středu předstoupil před senátory poprvé Rex Tillerson. Bývalý šéf těžařského gigantu ExxonMobil, který má četné osobní vztahy s vlivnými ruskými politiky. Prezident Vladmir Putin jej vyznamenal Řádem vítězství a šéf ruské státní ropné společnosti Rosněfť Igor Sečin se zmínil o tom, že kvůli americkým sankcím se nemůže s Tillersonem projíždět v USA na motorkách.

S nominací Tillersona mají kvůli jeho názorům na Rusko problém i někteří klíčoví republikánští senátoři včetně Johna McCaina, Lindseye Grahama či Marca Rubia.

Tillerson byl odpůrcem sankcí, které USA přijaly vůči Rusku v roce 2014 po anexi Krymu. Ve středu ale hovořil jinak.

Anexi Krymu označil za porušení mezinárodního práva, stejně tak jako ruské vojenské operace v Sýrii. Uvedl, že protiruské sankce zatím zůstanou. Zda tím přesvědčil republikánské senátory, kteří váhali s jeho nominací, zatím není jasné.

Na dotaz Rubia, zda považuje ruského prezidenta Vladimira Putina za válečného zločince, odpověděl: "Tento termín bych nepoužil."

Podle agentury Reuters se Trump i Tillerson v důsledku zpráv o ruských hackerských útocích a radosti Moskvy nad volebním výsledkem ocitnou pod velkým tlakem. Jakýkoliv jejich náznak vstřícného gesta vůči Moskvě napadnou demokraté jako slabost a ustupování.

"Názor, že Rusové Trumpovi pomohli, mu snahu o větší porozumění a spolupráci s Vladimirem Putinem ztíží,“ uvádí autor analýzy Andrew Osborn.

Ze všech jmen navržených Trumpem do vlády má Tíllerson schválení Senátem nejméně jisté.

I další ale mohou mít problémy. Kandidát na ministra spravedlnosti Jeff Sessions bude před senátory vyvracet, že zastává rasistické názory a v minulosti bagatelizoval Ku-Klux-Klan.

Při prvním slyšení v úterý tvrdil, že ideologii tohoto hnutí zásadně odmítá a je mu odporná.

Demokraté nehodlají hlasovat pro ministra zdravotnictví Toma Priceho. Urputného bijce Obamovy zdravotnické reformy, jejíž zrušení mnohokrát prosazoval už v předchozím Kongresu.

Price je také odpůrcem potratů, v minulosti prosazoval jejich úplný zákaz po dvacátém týdnu těhotenství.

Další kontroverzní osobou je Trumpův kandidát na šéfa Agentury pro životní prostředí (EPA) Scott Pruitt. Odpůrce politiky snižování emisí skleníkových plynů, který považuje informace o globálním oteplování za neprokázané.

Slyšení v Senátu skončí příští týden, Trump složí prezidentský slib v pátek 20. ledna. Zablokování navržených ministrů senátory je vzácným úkazem. Naposledy se to stalo v roce 1989, kdy poměrem hlasů 53 ku 47 neprošel John Towe, kandidát prezidenta George Bushe staršího na ministra obrany.

 

Právě se děje

Další zprávy