Imigrace a islám už Nizozemce trápí méně

man, Reuters
18. 11. 2006 10:00
Amsterodam - Nizozemce čekají parlamentní volby. Kampani dominuje ekonomika. Otázka integrace přistěhovalců a muslimů ustoupila do pozadí.
Rotterdamská velká mešita, která stojí těsně u železniční tratě ve směru na Amsterodam.
Rotterdamská velká mešita, která stojí těsně u železniční tratě ve směru na Amsterodam. | Foto: Aktuálně.cz

Kvůli problémům se sestavováním koalic jdou ve středu Nizozemci volit už potřetí v posledních čtyřech letech - což připomíná Itálii před třiceti či dvaceti lety.

Stejně jako v letech 2002 a 2003 dávají průzkumy největší šance na vítězství znovu vládním křesťanským demokratům.

"Harry Potter" potřetí za sebou ?

Už potřetí tak zřejmě bude sestavovat vládu padesátiletý premiér Jan-Peter Balkenende. Díky mladistvému vzhledu, tvaru brýlí a celkové podobnosti s hlavním hrdinou románů Jane Rowlingové se mu v Nizozemsku přezdívá Harry Potter.

Angela merkelová a Jan-Peter Balkenende.
Angela merkelová a Jan-Peter Balkenende. | Foto: Reuters

Vláda vedená křesťanskými demokraty v posledních čtyřech letech začala s ekonomickými reformami. Zpočátku hojně kritizovanými, dnes naopak chválenými.

Nizozemsko prožívá ekonomický růst, snížila se nezaměstnanost, daně jsou nižší. Zemi dává za příklad úspěchu i německá kancléřka Angela Merkelová, která se nedávno s Balkenendem setkala. Nizozemská nezaměstnanost 5,5 procent patří k nejnižším v Evropě.

Odvaha být nepopulární

"K bolestivým, ale nutným hospodářským reformám potřebujete politickou odvahu. My jsme nejdříve byli nepopulární, ale měli jsme jistotu, že konáme pro dobro země," řekl agentuře Reuters ministr financí Gerrit Zalm, který je členem koaliční liberální strany VVD.

Balkenende s jordánským králem Abdalláhem.
Balkenende s jordánským králem Abdalláhem. | Foto: Reuters

Podle průzkumů je ekonomika hlavním volebním tématem. Naopak otázka přistěhovalectví Nizozemce tolik netrápí.

Od vraždy filmaře Thea Van Gogha, kterého na amsterodamské ulici podřízl muslimský fanatik, uplynuly dva roky a vášně poněkud ochladly.

Poslední názorový střet nicméně vyvolal páteční vládní návrh, počítající se zákazem tradičního zahalování obličejů u muslimských žen. Kabinet argumentuje tím, že burky - závoje, které nechávají jen drobný průzor pro oči - jsou v rozporu s veřejnou bezpečností a pořádkem.

Nizozemské muslimské organizace návrh odsoudili s tím, že jde o porušování lidských práv.

I tak krajně pravicové, protiimigrantské a antimuslimské strany zřejmě nedostanou mnoho hlasů. Kritik islámu Gert Wilders získá se svoji formací podle průzkumů maximálně deset křesel ve stopadesátičlenném parlamentu.

Získat azyl je těžší

Vláda nedávno zpřísnila imigrační zákony a zpřísnila podmínky pro získání azylu. Tím vzala radikální pravici hlasy.

V šestnáctimiliónovém Nizozemsku žije zhruba milion přistěhovalců či jejich potomků. Většinu z nich tvoří muslimové původem Turecka či Maroka. V některých oblastech už představují většinu obyvatel; například v rotterdamské čtvrti Delfthaven či na haagském předměstí Transvaal.

"Integrace přistěhovalců teď není hlavní problém, který nosí Nizozemci v hlavách. Mnoho lidí dospělo k názoru, že všichni lidé zde musí žíj nějakým způsobem pohromadě a agresivní rétorika ničemu nepomůže," tvrdí Peter Kanne z institutu pro výzkum veřejného mínění TNS NIPO.

Přistěhovalec z Maroka Lhasan Rbaibi, který žije na okraji Haagu už do roku 1982, nedávné napětí mezi muslimy a ostatními Nizozemci paradoxně soužití spíše napomohlo.

"Řada přistěhovalců pochopila, že se musí lépe integrovat do společnosti. A někteří Nizozemci si zase uvědomili, že islám je dnes už také součástí jejich země," uvedl pro Reuters.

Velká částpřistěhovalců hlasuje ve volbách pro levicovou Stranu práce. Ta v průzkumech donedávna vedla, ale zřejmě skončí až druhá za křesťanskými demokraty.

 

Právě se děje

Další zprávy