New York - Pokud často posloucháte hudbu na iPodu či MP3 přehrávači, měli byste být na pozoru. Už jen za jednu hodinu, kdy si pouštíte hudbu skrz sluchátka do uší, může dojít k závažnému poškození sluchu.
Tvrdí to alespoň nový průzkum, který na svých stránkách zveřejnil americký časopis Archives od Otolaryngology-Head & Neck Surgery.
Výsledky studie ukázaly, že poslouchání hudby pomocí sluchátek může mít už po jedné hodině negativní účinek na lidský sluch, protože ničí vláskové buňky neboli sluchové receptory ve vnějším uchu.
Výzkumu se zúčastnilo deset mužů a jedenáct žen ve věku 19 až 28 let, kteří měli za úkol poslouchat popovou nebo rockovou hudbu po dobu jedné hodiny.
Odborníci jim pouštěli šest různých relací, rozdělili mezi ně dva různé typy sluchátek a testovaní lidé také mohli měnit hlasitost poslouchané hudby.
Z hluku můžete ohluchnout
Po každé odposlouchané hodině pak vědci měřili, nakolik citlivý je jejich sluch v případě zatížení velmi krátkými vlnami a vyzkoušeli také dva zvuky s rozdílnými frekvencemi. Cílem bylo zjistit, jak zřetelně testovaní lidé tóny slyší. Výsledky pak vědci porovnali se čtrnáctičlennou skupinou stejně starých lidí, kteří hudbu neposlouchali.
"Je všeobecně známo, že nadměrné vystavování se hluku může vést dokonce až ke ztrátě sluchu," uvádí ve studii hlavní autorka výzkumu doktorka Hannah Kemplerová z Ghentské Univerzity v Belgii.
Studie byla podle ní navržena tak, aby zjistila, jaký dopad má i jen krátkodobý poslech hudby na sluch mladých lidí, mezi nimiž jsou MP3 přehrávače či iPody velice oblíbené.
Zvyšující se popularita i dostupnost těchto přehrávačů totiž vyvolala mezi odborníky obavu, zda nemohou mít nebezpečný dopad na sluch člověka.
Hudba ničí vláskové buňky
"Nadměrné vystavení hluku může vést k metabolickým či mechanickým účinkům, které způsobují změny ve stavebních článcích v Cortiho orgánu," míní Kemplerová.
Cortiho orgán je soubor struktur v přepážce hlemýždě středního ucha. Nejdůležitější součástí jsou vláskové buňky - sluchové receptory, které převádějí mechanickou energii zvukových vln na elektrický signál, jenž se pak přenese na vlákna sluchového nervu.
Právě tyto buňky podle výzkumu ničí už jen hodinový poslech hudby pomocí sluchátek. Kvůli tomu pak člověk hůř slyší.
"Ničí se hlavně vnější vláskové buňky, které jsou více náchylné ke zranění hlasitým zvukem než vnitřní vláskové buňky," tvrdí Kemplerová.