Francouzská policie zadržela exprezidenta Sarkozyho

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 1. 7. 2014 9:57
Bývalý šéf Elysejského paláce měl vlivnému soudci slíbit místo v Monaku výměnou za informace o vyšetřování jeho volební kampaně.
Nicolas Sarkozy
Nicolas Sarkozy | Foto: Reuters

Nanterre - Francouzská policie vyslýchá bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho. Zadržení někdejšího šéfa Elysejského paláce souvisí s údajným zneužitím pravomocí.

"Pan Sarkozy byl v Nanterre předveden k výslechu," potvrdil bez dalších podrobností agentuře Reuters zdroj blízký vyšetřování, který si nepřál být jmenován.

Kaddáfího miliony eur

Podle serveru France 24 detektivové Sarkozyho podezřívají, že se za pomoci svého právníka Thierryho Herzoga snažil dostat k informacím ze soudního spisu, jež se týkaly vyšetřování financování jeho volební kampaně. Existuje podezření, že část Sarkozyho prezidentské kampaně v roce 2007 hradil tehdejší libyjský diktátor Muammar Kaddáfí.

Podle prokuratury měl Kaddáfí 59letému politikovi poskytnout na kampaň 50 milionů eur (1,37 miliardy korun).

Výměnou za informace měl tehdejší prezident vlivnému soudci Gilbertu Azibertovi slíbit prestižní místo v Monaku.  

Vyslechnut byl i další soudce Patrick Sassoust.

Něco takového Francie nepamatuje

Podle webu deníku Le Figaro exprezident na základě předvolání přijel na protikorupční oddělení policie na pařížském předměstí Nanterre v pondělí krátce před 8 hodinou ráno. Bude prý vyslýchán více než čtyři hodiny.

Novináři před policejní stanicí čekají na propuštění exprezidenta Nicolase Sarkozyho.
Novináři před policejní stanicí čekají na propuštění exprezidenta Nicolase Sarkozyho. | Foto: Reuters

Zadržení bývalé hlavy státu je ve Francii bezprecedentní od začátku takzvané páté republiky ve Francii v roce 1958 a zřejmě zhatí Sarkozyho snahu kandidovat v dalších prezidentských volbách v roce 2017, poznamenává BBC. Bývalý prezident tvrdí, že jde o vykonstruovaný proces, jenž ho má politicky zdiskreditovat.

Mluvčí francouzské vlády Stéphane Le Foll k zadržení někdejší hlavy státu řekl, že "Sarkozy podléhá spravedlnosti jako kdokoliv jiný a že orgány činné ve vyšetřování dělají a musejí dělat svou práci".

Maximálně 48 hodin, pak se rozhodne

Podle francouzského práva může Sarkozy v cele předběžného zadržení zůstat 48 hodin, poté musí být buď obviněn a převezen do vazby, nebo propuštěn.

Už v pondělí policisté vyslechli jeho právníky, včetně již zmíněného advokáta Thierryho Herzoga. V jejich případě vyšetřovatele zajímalo, zda se nesnažili dostat k utajovaným informacím ze spisu, podle agentury AFP mělo jít o záznamy odposlechů telefonátů bývalého prezidenta.

Aféra za aférou

Nicolas Sarkozy na archivním snímku.
Nicolas Sarkozy na archivním snímku. | Foto: Reuters

Krom zmíněného případu se s osobou bývalé hlavy francouzského státu pojí řada dalších skandálů, jejichž vyšetřování stále probíhá. Vyšetřovatelé prověřují mimo jiné jeho roli při sjednávání smluv o dodávkách pákistánských zbraní. Ne zcela průhledné bylo také financování Sarkozyho neúspěšné kampaně v roce 2012, byť někdejší špička strany UMP jakékoliv provinění odmítá.

Sarkozyho političtí spojenci a spolustraníci zuří. "S bývalým prezidentem nikdy nebylo zacházeno takto, jedná se o výbuch nenávisti," napsal například starosta Nice Christian Estrosi.

 

Právě se děje

Další zprávy