Francouzská loď zachytila signál z černé skříňky zříceného letounu

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
Aktualizováno 1. 6. 2016 18:47
Francouzská loď, která pátrá ve Středozemním moři po troskách zříceného egyptského airbusu, zachytila poprvé signály z černé skříňky. Oznámily to egyptské úřady, Paříž informaci o dvě hodiny později potvrdila. Stroj se zřítil do moře 19. května za letu z Paříže do Káhiry, všech 66 lidí na palubě zahynulo. Bez letových záznamníků nebude možné určit, zda za katastrofou je selhání pilotů, technická závada, nebo teroristický útok. Do týdne by měla podle vyšetřovacího týmu do oblasti dorazit loď schopná černé skříňky se záznamy o letu a konverzaci v kabině vylovit z velké hloubky.
Egyptská armáda pátrá ve Středozemním moři.
Egyptská armáda pátrá ve Středozemním moři. | Foto: Reuters

Káhira - Francouzská pátrací loď ve středu zachytila ve Středozemním moři signál černé skříňkyz letadla společnosti Egyptair. Uvedli to francouzští a egyptští vyšetřovatelé. Stroj s 66 lidmi na lince Paříž-Káhira se zřítil 19. května nad Středozemním mořem krátce poté, co opustil řecký vzdušný prostor. Příčina nehody, při které podle dostupných zpráv zahynuly všechny osoby na palubě, není známa.

Do týdne by podle egyptského vyšetřovacího týmu měla do oblasti dorazit loď, která má speciální vybavení potřebné pro vytažení černých skříněk na hladinu. Zástupce společnosti Egyptair agentuře AP řekl, že další fází bude zjistit, kde přesně černé skříňky leží, pak bude zahájen pokus o jejich vyzdvižení.

Černé skříňky zaznamenávají data o průběhu letu a konverzaci v pilotní kabině. Jedině analýzy těchto skříněk umožní podle zdrojů agentury AFP vysvětlit příčinu neštěstí Airbusu A320.

Signál ve středu zachytila vojenská loď Laplace, která do oblasti neštěstí dorazila v úterý. Je vybavena třemi ponornými systémy typu DETECTOR-6000, které dokáží zachytit zvuky až z hloubky 5000 metrů. Specializované plavidlo se nyní snaží upřesnit místo, kde důležité skříňky leží.

Černé skříňky mohou vysílat signál až 30 dní po pádu letadla, uvedl David Learmount ze specializovaného serveru Flightglobal.

Ihned po katastrofě se egyptská vláda a mnozí experti a média přikláněli k tomu, že se jednalo o atentát. Měli přitom na paměti, že loni v říjnu se radikální organizace Islámský stát přihlásila k bombovému útoku na letoun, v jehož troskách po odletu z Egypta zahynulo 224 převážně ruských turistů.

Nyní převažuje teze, že šlo možná o technickou závadu. Egyptský airbus totiž podle francouzských vyšetřovatelů krátce před náhlým zmizením z radarů a před pádem vyslal nouzové signály o kouři na palubě a o dalších možných selháních počítačového systému. Z těchto signálů ale není patrné, co bylo příčinou kouře.

Pátrací týmy zatím našly kusy letadla a části těl obětí, ale stále chybí trup airbusu a většina těl.

 

Právě se děje

Další zprávy