Ficova ochrana Slovenska před nebezpečím v kampani nezabrala. Uprchlíky omílá moc dlouho

29. 2. 2016 6:25
Premiér Robert Fico založil kampaň na ochraně Slovenska před uprchlíky a terorismem, podle průzkumů mu ale bere hlasy voličů ještě radikálnější Slovenská národní strana. Podle politologa Miroslava Kusého práv tyto dvě strany vytvoří po volbách 5. března koaliční vládu. SNS se zbavila problematického dědictví po bývalém předsedovi Jánu Slotovi.
Volební billboard Směru s ministrem vnitra Robertem Kaliňákem.
Volební billboard Směru s ministrem vnitra Robertem Kaliňákem. | Foto: Reuters

Bratislava - Většina obyvatel zemí visegrádské čtyřky včetně České republiky nechce přijímat uprchlíky, leč úspěch politiků, kteří si na odporu k běžencům postaví předvolební kampaň, není zaručen.

Robert Fico v předvolební kampani burcuje proti uprchlickým kvótám a slibuje Slovákům, že pokud bude premiérem, běženců a muslimů v zemi nepřibyde. Jeho Smer-SD vylepil billboardy s nápisem Chráníme Slovensko a premiér například zdůrazňoval, že nepřipustí v zemi vznik početné muslimské komunity.

Přesto z průzkumů vyplývá, že parlamentní volby 5. března (tedy příští týden v sobotu) sice vyhraje, ale ne o takový "parník" jako před čtyřmi lety, kdy získal 44,4 procenta hlasů a jeho strana sestavila vládu sama.

Letos bude velmi pravděpodobně potřebovat koaličního spojence. Preference mu ale před volbami klesly pod čtyřicet procent.

"Fico si myslel, že mu pomůže, když se bude prezentovat jako záchrana Slovenska před velkým nebezpečím. Ale to uprchlického téma postupem času zevšednělo. Už se to omílá velmi dlouho, takže to tolik nezabírá," řekl Aktuálně.cz filozof a politolog Miroslav Kusý, bývalý rektor Univerzity Komenského v Bratislavě.

Z politického hřbitova na druhé místo

Slovenský premiér vystupuje proti přijímání uprchlíků velmi ostře i v zahraničí. Na summitu visegrádské čtyřky minulý týden v Praze prohlásil, že "někteří evropští politici udělali v souvislosti s uprchlíky obrovskou chybu".

Kritizuje jak Německo za přijímání běženců, tak Řecko za to, že podle něj špatně hlídá své hranice.

Namísto očekávaného růstu voličské podpory se ale stalo něco jiného - z politického zapomnění vystoupila nacionalistická Slovenská národní strana (SNS).

V roce 2012 se nedostala do parlamentu. Z jejího čela pak odešel dlouholetý předseda Ján Slota, pověstný vulgárními proslovy a opileckými eskapádami na veřejnosti. Teď se strana blíží v průzkumech k devítiprocentnímu zisku.

Je ještě odmítavější k uprchlíkům. "Odmítli jsme povinné kvóty pro přijetí tisícovek běženců a dnes zde máme stovky dovezených Eritrejců," řekl v rozhovoru pro agenturu TASR předseda strany Andrej Danko.

Podle serveru Aktuality.sk SNS bojuje o stejné voliče jako Smer, a proto je zřejmé, že když Ficovi ubývají, Dankovi přibývají.

Miroslav Kusý se ale nedomnívá, že by růst obliby SNS souvisel jen s uprchlickou krizí.

"Strana má historické zázemí na venkově. Je to tradiční strana, která prošla určitou obnovou. Andrej Danko je sofistikovanější a na mnohem vyšší úrovni, než byl Ján Slota. Kampaň dělá dobře a projevilo se to v růstu preferencí. Ale jak říkám - Slovenská národní strana má tradiční základnu," vysvětlil Aktuálně.cz

 Ve Smeru a SNS vidí nejpřirozenější povolební spojence. Za předpokladu, že budou mít dost hlasů.

"Předpokládám, že Smer a Slovenská národní strana vytvoří koalici. Je ale možné, že budou mít jen velmi těsnou většinu. Jednoho, dvou mandátů," říká Kusý.

Udělám všechno, abych můj plán prosadil, nekandidujeme do opozice, abysme tam čtyři roky na někoho ukazovali, jaký je škaredý, říká Procházka | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy