Evropo, jsi měkká na diktátory, zlobí se aktivisté

Martin Novák Martin Novák
24. 1. 2011 14:27
Organizace Human Rights Group obviňuje EU, že kvůli ekonomice ustupuje represivním režimům
Uzbecký prezident Islam Karimov.
Uzbecký prezident Islam Karimov. | Foto: Reuters

Brusel - Organizace Human Rights Watch, která patří mezi nejznámější a nejrespektovanější skupiny, sledující dodržování lidských práv ve světě, ve své v pořadí jedenadvacáté výroční zprávě  nešetří Evropskou unii.

Vyčítá sedmadvaceti členským zemím, že postupují málo důrazně proti režimům, které pošlapávají lidská práva a že pod pláštíkem dialogu často dávají přednost vlastním ekonomickým zájmům.

"Rituál podpory takzvaného dialogu a takzvané spolupráce s represivními vládami je často jen záminkou k tomu, aby se v oblasti lidských práv nic nepodnikalo," uvedl Kenneth Roth, ředitel Human Rights Watch.

Jako příklady zemí, ke kterým je podle ní EU nápadně "hodná," a přitom tam vládnou brutální režimy, uvádí organizace Turkmenistán a Uzbekistán.

Portrét turkmenského vůdce Kurbanguly Berdymuchamedova.
Portrét turkmenského vůdce Kurbanguly Berdymuchamedova. | Foto: REUTERS/Michael Steen

Turkmenistán má velké zásoby zemního plynu a Uzbekistán západní země potřebují, protože leží na tranzitní trase do Afghánistánu.

V obou postsovětských republikách vládnou diktátoři, kteří tvrdě potlačují jakékoliv projevy kritiky a nespokojenosti.

Zpráva kritizuje předsedu Evropské komise, který má v plánu setkání s uzbeckým prezidentem Islamem Karimovem v Bruselu.

Komentátoři Rádia Svobodná Evropa se podobně pozastavují nad tím, že Evropská unie sice zaujala poměrně tvrdý postoj vůči perzekuci opozice v Bělorusku, ale vůbec se nevěnuje srovnatelné situaci v Ázerbajdžánu, který má velké zásoby ropy.


 

Human Rights Watch také kritizuje země Evropské unie za příliš malý tlak na Čínu, který by vedl k propuštění politických vězňů. I tady prý vítězí byznys nad lidskými právy.

Zpráva také obsahuje kritiku Francie za vyhošťování rumunských a bulharských Romů v loňském roce.

Organizace Human Rights Watch vznikla v roce 1978 s cílem sledovat dodržování lidských práv po podpisu mezinárodních dohod na helsinské Konferenci o bezpečnosti a spolupráci v Evropě v roce 1975.

 

 

Právě se děje

Další zprávy