Europoslanci grilovali Orbána. Kvůli mediálnímu zákonu

Petr Jemelka Petr Jemelka
19. 1. 2011 14:45
Premiér představil priority předsednictví. Europoslance ale zajímala hlavně sporná legislativa
Maďarský premiér Viktor Orbán
Maďarský premiér Viktor Orbán | Foto: Reuters

Brusel - Maďarský premiér Viktor Orbán představil poslancům Evropského parlamentu priority maďarského předsednictví. Krom toho, kam chce EU v příštích měsících nasměrovat, však musel šéf maďarské vlády vysvětlovat i poněkud méně příjemné věci.

Europoslanci se totiž rozhodli využít příležitosti a "zasypat" Orbána dotěrnými otázkami, týkajícími se sporného maďarského mediálního zákona.

Jak uvedla ČTK, už začátek Orbánova vystoupení narušovaly drobné protesty europoslanců.

Několik si jich ve snaze vyjádřit odpor přelepilo ústa lepící páskou, jiní zase na své lavice vyvěsili plakátky zobrazují úvodní stránky různých maďarských novin, na nichž stálo "cenzurováno".

Orbán zareagoval prosbou, aby evropští zákonodárci nesměšovali kritiku vnitřních poměrů v Maďarsku s jeho zahraniční politikou a oznámil, že prioritou maďarského předsednictví bude vyvedení EU z ekonomické krize.

"V Maďarsku jsme rozumní... jsme připraveni věci konzultovat," řekl o kritizované normě. Připustil také, že zákon lze předělat. "Nejde o to na sebe navzájem tasit šavle," dodal.  

Zákon zrušte a vypracujte nový, žádají Orbána europoslanci

Europoslanci nicméně nebrali na Orbánovy žádosti zřetel a dál postup jeho vlády silně kritizovali. Podle zpravodajů Českého rozhlasu předseda sociálně demokratické frakce Martin Schulz i šéf liberálů Guy Verhofstadt vyzvali maďarského ministerského předsedu, aby raději vypracoval úplně nový návrh.

Evropští zelení dokonce označili Viktora Orbána za populistu, který jedná v rozporu s evropskými hodnotami.

Podle Orbánovy pravicové vlády přináší kontroverzní legislativní novela nezbytnou reformu maďarského mediálního prostředí, podle novinářů, neziskových organizací a řady evropských politiků zavádí cenzuru a znamená faktický konec svobody slova v Maďarsku.

Zákon, jenž vstoupil v platnost 1. ledna, zřizuje na státu závislý kontrolní orgán a přisuzuje mu pravomoc udělovat vysoké pokuty za "nevyvážené zpravodajství." Sdělovací prostředky tak mohou být za nevhodné zprávy sankcionovány pokutou ve výši až 200 milionů forintů (zhruba 18 milionů korun).

Výhrůžky europoslanců zabraly

Zákonem už se zabývá i Evropská komise. Posudek sice zatím není hotov, zveřejněny už ale byly předběžné připomínky.

Eurokomisařům se například nelíbí, že v zákoně chybí definice pojmu "vyvážené zpravodajství," což může vést k tomu, že si ho bude regulační orgán vykládat, jak se mu zlíbí.

Přestože Budapešť zprvu jakoukoliv kritiku odmítala a v podstatě ignorovala, sílícímu tlaku a výhrůžkám o odebrání předsednictví i hlasu v EU nakonec podlehla. Sám Orbán oznámil, že na zákonu nevidí nic špatného, ale změny, které si vyžádá Evropská komise, do zákona zapracuje.

Pravicový kabinet Viktora Orbána disponuje v maďarském parlamentu ústavní většinou, a má tedy v zemi fakticky neomezenou moc. Vládní reformy, které prosazuje, ale podle kritiků omezují svobodu a neslučují se demokratickými principy.

Kromě mediální reformy je ostře kritizována i daňová reforma, která zvyšuje odvody pro velké zahraniční podniky.

 

Právě se děje

Další zprávy