Egypťané se opět bouří, chtějí potrestání Mubaraka

Václav Viták
11. 4. 2011 11:55
Armáda ztrácí důvěru lidí, její reformní úsilí je minimální
Egypťané jsou nadále nespokojeni s vývojem ve své zemi.
Egypťané jsou nadále nespokojeni s vývojem ve své zemi. | Foto: Reuters

Káhira- Jedenáctého února Egypt slavil na káhirském náměstí Tahrír rezignaci nenáviděného prezidenta Husního Mubaraka, o dva měsíce později však Egypťané znovu demonstrují a příčinou je opět bývalá hlava státu.

Lidé jsou přesvědčeni, že armáda, jež je nyní v zemi u moci, nehodlá vydat dvaaosmdesátiletého Mubaraka spravedlnosti.

Egyptská prokuratura poté v neděli předvolala exprezidenta k výslechu, tomuto kroku však předcházely velké protesty na náměstí Tahrír, které armáda musela v pátek a sobotu rozhánět slzným plynem, vodními děly a podle mnohých demonstrantů také ostrou střelbou.

Dvě osoby byly zastřeleny, řada dalších zraněna, přestože armáda tvrdí, že používala pouze slepé náboje. Prokurátor předvolal i Mubarakovy syny Gamála a Aláa. Spolu s otcem jsou vyšetřováni kvůli podezření ze zpronevěry státních fondů.

Mubarak navíc čelí obvinění, že zodpovídá za smrt 360 lidí, kteří zahynuli během osmnáct dnů trvajících protestů na konci ledna a na začátku února.

Exprezident a členové jeho rodiny mají zakázáno vycestovat ze země a stáhli se do Mubarakovy vily v Šarm-aš-Šajchu na pobřeží Rudého moře. Stejný zákaz platí i pro některé jeho politické spojence.

Nic jsem nevzal

Kvůli možné zpronevěře státních peněz je vyšetřován i bývalý egyptský premiér Ahmad Nazíf, který je dokonce ve vazbě.

O majetku Husního Mubaraka nejsou k dispozici žádné přesné informace a odhady jeho výše se velmi různí.

Podle některých dosahuje jedné miliardy dolarů, podle jiných to může klidně být sedmdesátkrát více.

Mubarak trvá na tom, že má pouze konta v egyptských bankách. A to přesto, že některé země zmrazily jeho rodině a některým spolupracovníkům majetek poté, co musel odstoupit kvůli masovým protestům obyvatelstva.

Reformní síly, které v únoru donutily tohoto autokrata vzdát se po třiceti letech moci, však žádají nekompromisní postup proti bývalé hlavě státu a urychlené vrácení rozkradených peněz do státní pokladny.

Jejich hněv se proto stále více obrací proti egyptské armádě, která je podle nich součástí korupčního egyptského prostředí a otálí s předáním vlády do civilních rukou.

 

Právě se děje

Další zprávy