Egypt zažívá exodus turistů, ropa prudce zdražila

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
31. 1. 2011 22:00
Opozice chystá stávku. Mubarak jmenoval novou vládu, prakticky se nezměnila
Vojáci s těžkou technikou dozorují i u pyramid.
Vojáci s těžkou technikou dozorují i u pyramid. | Foto: Reuters

Káhira - Sedmý den nepokojů, které zmítají Egyptem, oznámil prezident Husní Mubarak, že jmenoval nový kabinet. Ten má přinést Egypťanům slíbené změny: svobodu a ekonomickou prosperitu.

Jak ovšem uvedla agentura Reuters, nově jmenovaná sestava se od "bývalého" kabinetu prakticky neliší. Změny se udály pouze na postech ministra vnitra a financí. Ostatní ministři si svá křesla udrželi. Od soboty má ovšem země také nového premiéra, předchozího velitele vojenského letectva Ahmada Šafíka.

Opozice připravuje obří stávku a doufá, že právě ta by mohla Mubaraka přimět, aby po třiceti letech vlády odstoupil.

Nepokoje zasáhly i české archeologické výzkumy. Zloději se dostali na pohřebiště egyptských faraonů v Abúsíru nedaleko Káhiry a vloupali se do archeologických objektů. Postižena jsou i místa, kde už více než půl století pracují čeští egyptologové.

Situaci v Egyptě sledujeme v online reportáži:

21:55 - Provoz na káhirském letišti zkomplikoval nával zájemců o odlet. Lety se zpožďovaly, společnosti byly nuceny posouvat termíny odletů. Logistický nápor se dotkl i spoje Českých aerolinií. Nakonec letadlo se 143 cestujícími přistálo v Praze několik minut před půl osmou a první cestující, kteří vyšli do letištní haly, se netajili úlevou z návratu.

19:30 - Některé velké energetické společnosti z Evropy i Spojených států v Egyptě přerušily nebo omezily těžbu ropy a plynu. Velkou část zaměstnanců se rozhodly evakuovat a v Egyptě nechávají pouze nezbytný personál.

17:50 - Cena severomořské ropy Brent vystoupila nad 100 dolarů za barel, tolik ropa stála naposledy v říjnu 2008. Hlavní příčinou jsou nepokoje v Egyptě a v riziko, že by se mohly přenést na další arabské země. Suezský průplav, přes který tankery vozí ropu z Perského zálivu do Evropy, zůstává v provozu.

Foto: Reuters

17:35 - Český velvyslanec Jiří Slavík ČTK z Káhiry sdělil, že českým turistům nehrozí bezprostřední nebezpečí. Podle něj je situace vcelku stabilní a v letoviscích jsou hlášeny jen "individuální případy násilí".

17:30 - "Čekáme na to, až budeme moci odjet na lokalitu, abychom dali dohromady inventář napáchaných škod, a pak se uvidí," řekl šéf českých archeologů v Egyptě Miroslav Bárta. Nejcennější nálezy jsou podle něj uloženy v centrálních skladech, takže ty zůstaly ušetřeny. Tisíce let staré objekty jsou ale vyzdobeny nádhernými reliéfy a ty jsou ohroženy. Největším nebezpečím jsou velké ozbrojené gangy, které operují v poušti a snaží se najít nové památky a ty rozebrat.

16:19 - Zahraniční dopisovatelé odhadují počet osob, které dnes demonstrovaly proti režimu prezidenta Mubaraka v centru Káhiry, na padesát tisíc. Do ulic hlavního města země se ale částečně vrátily první známky normality, začalo jezdit metro a na některých místech hlídkují policisté.

15:31 - Částečná přestavba vládního kabinetu, kterou nařídil prezident Mubarak, Egypťany ani v nejmenším neuspokojila. Jak píše agentura Reuters, v centru Káhiry dnes opět demonstrovaly desetitisíce lidí, kteří požadují jediné: Mubarakův bezpodmínečný odchod. Sedmidenní nepokoje zneklidňují finanční trhy, které se obávají, že by Egypt, jako země přes níž proudí do Evropy značné množství ropy, mohl vyvolat hospodářskou recesi v globálním měřítku. V ulicích Káhiry se dnes po několikadenní nepřítomnosti znovu objevili policisté. Armáda nadále vyčkává, její příslušníci se vůči demonstrantům ale nadále chovají přátelsky.

14:28 - Své státní příslušníky se rozhodla dopravit zpět do vlasti řada zemí. Dva letouny posílají do Káhiry čínské aerolinie, na pět set japonských občanů, kteří uvízli na tamním letišti, chce do Říma přepravit Tokio. Obdobné kroky připravuje Německo, Turecko, Řecko či USA. Zemi ale opouští také řada Egypťanů, zejména těch movitějších a káhirské letiště je podle očitých svědků plné chaosu.

14:05 - České cestovní kanceláře začaly rušit únorové zájezdy do Egypta. Svým klientům nabídnou jinou alternativu. Jednají také s leteckými společnostmi, aby v případě zájmu mohly dopravit všechny své klienty z Egypta domů před oficiálním koncem pobytu. Podle viceprezidenta Asociace českých cestovních kanceláří Tomia Okamury počet těch, kdo si cestu do Egypta rozmysleli, dosáhl již několika stovek.

13:50 - Nová vláda - Egyptská státní televize uvedla, že byl jmenován nový egyptský kabinet. Ve vládě zasedly totožné tváře, které v ní byly doposud. Změny jsou pouze dvě: Na postech ministra vnitra a financí.

13:16 - Čeští egyptologové hlásí potíže - Nepokoje postihly i místa, kde již desítky let pracují čeští archeologové. Zloději se dostali také na pohřebiště egyptských faraonů v Abúsíru a vloupali se do objektů, kde se provádějí vykopávky. Oznámil to šéf českého archeologického výzkumu v Egyptě Miroslav Bárta.

12:57 - Nepokoje se přelily do Súdánu - Protivládní nepokoje se přelily také na území jižního souseda Egypta, Súdánu. Během demonstrací v hlavním městě země Chartúmu zahynul student tamní univerzity. Podle agentury Reuters podlehl svým zraněním poté, co byl zbit policií. Demonstranti požadují konec režimu prezidenta Umara Bašíra.

Demonstranti tvrdí, že pro ně je pouze jedna alternativa: Mubarakův odchod
Demonstranti tvrdí, že pro ně je pouze jedna alternativa: Mubarakův odchod | Foto: Reuters

12:14 - Muslimské bratrstvo, vlivná a zakázaná islámská organizace oznámila, že vytvoří celonárodní výbor, který by vyjednával s armádou o dalším postupu při řešení napjaté situace v zemi. Někdejší šéf Mezinárodní organizace pro atomovou energii Muhammad Baradej, který je jednou z vůdčích osobností protestů, zatím ale osloven nebyl.

11:09 - Rozkymácená cena ropy - Ceny ropy na světových trzích po pátečním rekordu, kdy se vyšplhaly na téměř sto dolarů za barel, mírně poklesly. Organizace zemí vyvážejících ropu ale situaci v Egyptě bedlivě sleduje vzhledem k tomu, že přes Suezský průplav proplují každým dnem tankery s téměř dvěma miliony barelů suroviny.

10:16 - Británie varovala egyptské úřady, aby nepřistupovaly k represím, které "mohou skončit velmi špatně". Londýn ale odmítl na rovinu říct, že by měl Mubarák odejít z funkce. Egyptského prezidenta zato otevřeně podpořil Izrael, který s ním má dlouhodobě korektní vztahy.

9:21 - Kvůli nepokojům a rabování v některých místech Egypta začíná váznout zásobování základními potravinami.

8:38 - Dnes v osm hodin ráno odletělo do Káhiry letadlo ČSA, jehož odlet zdržely protivládní nepokoje v Egyptě. Agentuře ČTK to řekla mluvčí ČSA Hana Hejsková. Letadlo na pravidelné lince z Prahy do Káhiry mělo původně letět v noci na dnešek. Návrat zpátečního spoje bude podle Hejskové záviset na situaci na letišti v Egyptě. "V Praze spoj očekáváme v odpoledních hodinách, přesný čas příletu nyní nelze předpovědět," uvedla mluvčí.

7:41 - Sedmačtyřicetiletý prezidentův syn Gamál Mubarak, o kterém se hovořilo jako o možném nástupci otce ve funkci hlavy státu, podle televize Al-Džazíra opustil Egypt a přistál na londýnském letišti Heathrow. Podle nepotvrzených zpráv už v Egyptě není ani prezidentova manželka Suzanne.

7:06 - Podle svědků se bezpečnostní situace v egyptských městech po sobotních případech rabování a loupení pomalu zlepšuje. Vojáci hlídkují na více místech a do některých oblastí se vrátili i policisté. V Káhiře bylo údajně o víkendu několik policejních stanic vypáleno. Banky, burza a většina obchodů zůstávají dnes zavřené.

PONDĚLÍ 7:00 - Skupiny protestujících Egypťanů tábořily celou noc v centru Káhiry. Vyvěsily tam velký nápis, žádající armádu, aby si vybrala mezi Egyptem a Mubarakem. Někteří demonstranti vyzývají ke generální stávce a k mohutnému pochodu ulicemi Káhiry, který se má uskutečnit v úterý.

Online reportáž z nedělního dění najdete ve článku: Armáda obnovuje v Káhiře pořádek, chystá se stávka

Podívejte se na fotografie z nedělní Káhiry:

 

Právě se děje

Další zprávy