Bílý dům byl bezzubý. Ukrajinci popsali, jak Musk překazil důležitý protiruský útok

Video Michaela Prešinská Video, Michaela Prešinská
11. 1. 2024 15:12
V září 2022 se Ukrajina poprvé pokusila použít námořní drony proti ruským lodím v Sevastopolském zálivu v Černém moři. Na dálku ovládaná bojová plavidla bez posádky ale ztratila asi sedmdesát kilometrů od cíle spojení. Společnost Starlink, která patří americkému miliardáři Elonu Muskovi, totiž přerušila Ukrajincům signál a odmítala ho znovu spustit. Ukrajina se proto rozhodla drony upravit.
První útok námořních dronů na Krym selhal. Musk Ukrajince odstřihl od signálu. | Video: Video

První pokus o útok na ruské cíle v Sevastopolu, který leží na okupovaném poloostrově Krym, se uskutečnil v noci z 16. na 17. září 2022. Z bunkru sledoval průběh operací šéf ukrajinské bezpečnostní služby Vasyl Maljuk, velitel námořnictva Oleksij Nejižpapa, ministr pro digitální technologie Mychajlo Fedorov a generál vojenské kontrarozvědky bezpečnostní služby, který vystupuje pod přezdívkou "Hunter" (Lovec). Právě posledně jmenovaný podle deníku Ukrajinska pravda stál za první operací s bezpilotními plavidly.

"Hunter" uvedl, že se jednalo o první prototypy hladinových plavidel. Některá z nich se potopila nebo samovolně explodovala po cestě do Sevastopolské zátoky. Pět plavidel, každé se 108 kilogramy trhaviny TNT, se však dostalo přes vlny a blížilo se ke krymskému přístavu.

Drony byly zhruba sedmdesát kilometrů od ruské válečné lodě Admirál Makarov, která je po potopení křižníku Moskva patrně vlajkovou lodí ruské Černomořské flotily. Má jít o moderní fregatu vybavenou řízenými střelami a v případě jejího zničení by se počet ruských fregat snížil na deset. "Pamatuji si to napětí. Chystali jsme se už zaútočit, když se nám náhle přerušilo spojení s drony. Elon Musk vypnul Starlink, který jsme používali k jejich ovládání," řekl serveru Ukrajinska pravda člověk, který se na operaci podílel.  

Ministr pro digitální technologie Fedorov se snažil Muska přesvědčit, aby ukrajinské armádě signál opět zpřístupnil. Americký miliardář to ale odmítl. Ukrajinci se obrátili pro pomoc na administrativu USA. Ta podle nich pouze konstatovala, že na soukromou společnost nemůže vyvíjet nátlak. 

Ukrajinci se tedy pokusili o návrat dronů z nedokončené mise zpět na základnu. Podařilo se to jen dvěma. "Ta plavidla, která se vrátila, však poskytla cenné informace. Nejen o komunikaci, navigaci, trupu," uvedl jeden z armádních programátorů. Díky datům, která Ukrajinci podrobně prostudovali, se mohli během měsíce znovu vrátit do zálivu a udeřit. 

První mise v Černém moři nebyla pro Ukrajince úspěšná. Nicméně o rok později prezident Volodymyr Zelenskyj připomněl "dvě historická vítězství roku 2023" - zahájení jednání o vstupu Ukrajiny do Evropské unie a vyhranou bitvu o Černé moře. "Málo lidí vnímá význam této operace. Ale ten, kdo zná podrobnosti, ji vysoce oceňuje. Připravili jsme Rusko o jeho dominanci v ukrajinském Černém moři," řekl podle webu Zelenskyj.  

Ukrajina na podzim zahájila sbírku na sestavení flotily zabijáckých námořních dronů. (18. 7. 2023)

Ukrajina na podzim zahájila sbírku na sestavení flotily zabijáckých námořních dronů. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy