Doleva, rozhodli Slováci. Fico zdolal i rekord Mečiara

Michal Žák Michal Žák
11. 3. 2012 19:25
Ačkoliv získal Smer-SD pohodlnou většinu, jeho předseda nabízí koaliční spolupráci
Foto: Reuters

Bratislava - Slovenští voliči dali v sobotu jednoznačně najevo, kterým směrem by se měla země v příštích čtyřech letech ubírat. Frustrováni kauzami Gorila či Sasanka vystavili pravicovým stranám jasnou stopku.

Zelenou naopak dostalo budování sociálního státu i "jánošíkovské" daně, jež v předvolebním programu slibovali sociální demokraté Roberta Fica.

Ficův Smer získal podle předběžných výsledků 44,41% hlasů, což znamená, že v parlamentu obsadí 83 ze 150 křesel. K ústavní většině mu schází jen 7 hlasů. 

Fico tak dosáhl ještě silnějšího postavení než v 90. letech dominantní HZDS někdejšího trojnásobného premiéra Vladimíra Mečiara. Ta měla před dvaceti lety 74 poslanců.

Hlasovat přišlo téměř 60 procent voličů. Výsledky hlasování vpodvečer potvrdila ústřední volební komise.

Grafika: Kompletní výsledky voleb - ZDE

Druzí skončili křesťanští demokraté (KDH) se ziskem 8,82% hlasů. Obsadí 16 křesel, stejně jako strana Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (8,55%). V parlamentu zasednou ještě Most-Híd (6,89%), SDKÚ-DS (6,09%) a Sas (5,88%).

"Smer-SD se svým programem na Slovensku uspěl," neskrýval nadšení předseda Smeru-SD Fico. "Nejpodstatnější je, že můžeme plně realizovat svůj program, který jsme poskytli jako alternativu k pravici."

Strany pravého středu poměrně brzy přiznaly svou porážku. "Volební výsledky jsou tak jasné, že hovoří o dominantní vládě jedné strany," konstatoval předseda KDH Ján Figeľ.

"Je to těžká prohra," dodal předseda dosud nejsilnější vládní strany SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda, jehož strana klesla z 15 na 6 procent.

Budeme pod drobnohledem

Fico chce už v pondělí začít pracovat na programovém prohlášení vlády. Nejprve hodlá stabilizovat veřejné finance, více by do státní kasy měly přispívat například banky. Fico chce zvýšit zvláštní daň, která je už nyní jednou z nejvyšších v EU.

Více by měli zaplatit i lidé s nadprůměrnými příjmy a nejziskovější firmy. To by znamenalo ústup od rovné daně z příjmů, která je v zemi stanovena na 19 procent. Jeho kabinet má být rovněž proevropský a i v době krize podporovat zachování eurozóny.

Ačkoliv Robert Fico může pohodlně sestavit jednobarevnou vládu, nabídl soupeřům koaliční partnerství.

Igor Matovič
Igor Matovič | Foto: Ondrej Kubovič, Aktuálne.sk

Jelikož zatím ze všech stran slyší odmítavá vyjádření, zdůraznil, že respektuje úlohu opozice. Připustil například, že stranám, které se dostaly do parlamentu, přepustí místa v kontrolních orgánech, jež mají na starost dohled na činnost tajných služeb.

"Čeká nás červené Slovensko," věštil v noci budoucnost populista Igor Matovič, jehož hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO) překvapivě získalo 16 poslanců. Ficovi nevěří, zemi podle něj v příštích čtyřech letech čeká jen rozkrádání.

Hledá se lídr pravice

Zatímco sociální demokraté si užívají momentů na výsluní, pravice je v troskách. "Zaplatili jsme za frustraci voličů," prohlásil Béla Bugár. Ačkoliv hovořil o volebním výsledku své strany Most-Híd, jeho slova platí všeobecně pro dosavadní vládní strany.

Mikuláš Dzurinda
Mikuláš Dzurinda | Foto: Pavol Urbi, Aktuálne.sk

Jejich naděje zdecimovaly především aféry, které se na Slovensku v posledních měsících objevily. I nejlepší z poražených - v pořadí druhé Křesťanskodemokratické hnutí - paběrkovalo.

SDKÚ-DS se zřejmě stal osudným spis Gorila. Partaj Mikuláše Dzurindy se do parlamentu dostala jen s odřenýma ušima a čeká ji rozhodování, zda pokračovat se současným vedením.

Vyskakovat si nemůže ani liberální Svoboda a Solidarita (SaS). Její šance pro změnu pohřbila Sasanka, údajný přepis sms konverzace mezi předsedou strany Richardem Sulíkem a podnikatelem Mariánem Kočnerem, jenž figuruje na seznamech údajných mafiánů.

Zcela mimo hru zůstala nacionalistická SNS, která se přes potřebných pět procent nepřehoupla. "Výsledek Jána Sloty by stál za samostatnou oslavu," zhodnotil to Matovič.

 

Právě se děje

Další zprávy