Do ulic syrské Dará vjely tanky, nejméně 25 mrtvých

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
25. 4. 2011 16:20
V ulicích měst leží mrtví i ranění, desítky lidí policie zatkla
Demonstrant v Dará hází kámen na tank (amatérské video).
Demonstrant v Dará hází kámen na tank (amatérské video). | Foto: Reuters

Damašek - Přinejmenším dvacet pět mrtvých si v pondělí vyžádala střelba policistů do lidí v syrském městě Dará. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na svědka událostí.

Odstřelovači údajně pálí do civilistů i na damašském předměstí Duma. Měsíc trvající protivládní nepokoje si už v Sýrii vyžádaly přes 300 mrtvých.

Ulice jihosyrské Dará střeží tři tisíce policistů, hlídkují v nich také obrněná vozidla, do staré čtvrti vjelo osm tanků. Je to zřejmě poprvé od začátku nepokojů v Sýrii, kdy režim nasadil do akce ve větším rozsahu tanky.

Další tanky rozmístěné na pozicích u hlavních přístupových cest do Dará ostřelovaly cíle v tomto městě.

Agentura AFP s odvoláním na telefonický rozhovor se svědkem napsala, že obyvatelé vidí ležet mrtvé a raněné na ulici, ale nemohou k nim, protože se stále ozývá palba.

"Na střechách jsou odstřelovači, v centru města jsou tanky," tvrdil muž. "Jsou tam zranění. Spousta lidí byla zatčena. Bezpečnostní složky chtějí potlačit povstání s využitím maximální brutality," citovala svědka střelby agentura Reuters.

Další svědek později sdělil, že při pondělní intenzivní palbě zemřelo v Dará nejmíň 25 osob. Palba z těžkých zbraní prý trvala od rána a pokračovala do odpoledne.

Svědek řekl, že na ulicích jsou vidět další těla. Vojáci údajně obsadili několik mešit a hřbitov. "Je vyhlášen zákaz vycházení a střelci pálí po každém, kdo vyjde ven. Střílejí i do sudů s vodou na střechách domů, aby lidi připravili o zásoby vody," sdělil jiný svědek.

Jordánský ministr informací Táhir Adván oznámil, že Sýrie uzavřela pozemní hranici s Jordánskem. Důvodem je pravděpodobně snaha zabránit Syřanům prchat před násilím na jih.

"Doufáme, že se situace vrátí brzo k normálu," sdělil Adván. Šéf syrské celní správy ale informaci popřel. Podle něj zůstaly všechny hraniční přechody otevřené.

Bezpečnostní operace začala také v damašském předměstí Duma a v Muadamíji poblíž syrské metropole. Svědci citovaní agenturou Reuters tvrdí, že v Dumě střílejí ozbrojenci na náhodné chodce.

Podle ochránců lidských práv zahynulo v Sýrii za měsíc nepokojů na 350 lidí, z nich třetina od pátku. Zahraniční novináři byli ze země ve většině případů vyhoštěni, takže je těžké informace ověřovat.

Bašár nehodlá ustoupit

Ze záběrů, které se dostanou na internet, se usuzuje, že jednotky prezidenta Bašára Asada střílejí do neozbrojeného davu.

Aktivisté tvrdí, že Asadovy oddíly zřejmě připravují větší akci ve městě Navá, protože tam směřovaly buldozery a vojenská vozidla.

Při nedělní demonstraci tam lidé volali po svržení Asada. V části města byl přerušen elektrický proud a obyvatelé v některých ulicích stavějí barikády a připravují se na obranu.

Asad se minulý čtvrtek pokusil demonstrace zklidnit politickými ústupky. Zrušil minulý týden například výjimečný stav a bezpečnostní soud, do jehož kompetence spadaly případy politických vězňů.

Dekretem sice zaručil právo na pokojné demonstrace, ovšem kritici poukázali okamžitě na to, že zákaz shromažďování zrušen nebyl, jelikož dekret zachovává povinnost žádat o povolení demonstrací.

Západ doposud kritizoval postup prezidenta Bašára jen opatrně, částečně kvůli tomu, že se již angažuje v Libyi, a částečně z obav, že v převážně sunnitské Sýrii, kde jsou však u moci menšinoví alávité, by pád jeho režimu mohl vést k sektářskému násilí.

V pátek ale prezident Obama poprvé Bašára Asada otevřeně vyzval, aby přestal "používat neslýchané násilí k udušení protestů".

Nyní Bílý dům uvažuje, že uvalí na prezidenta Bašára a jeho režim sankce. Mohlo by se mimo jiné jednat o zmrazení syrského majetku v USA.

 

Právě se děje

Další zprávy